sosionomista

erityislastentarhanopettajaksi

Moikka!
Olen miettinyt kovasti kuinka saisin tarvittavan pätevyyden toimia erityislastentarhanopettajana? Olen valmistunut siis sosionomi AMK:si ja pätevyyteni riittää toimia lastentarhanopettajana, mutta miten olisi järkevin hankkia erityislastentarhanopettajan pätevyys... Tietääkö kukaan?

4

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luulisin

      että pitää mennä yliopistoon.
      Pääsisit ehkä jonkun erityishaun kautta?

    • opettele

      googlettamaan!

    • Jake

      Hae yliopistoon. Niin sinun olisi pitänyt alunperinkin jo tehdä.

      Mutta tässä tapauksessa se AMK-tutkintosi on ollut hyvä pääsykoekurssi yliopistoon. Saanet runsaasti korvaavuuksia ja lukutekniikkasi & opiskelurutiinisi takaavat sen, että pääset sisälle niihin yliopistoihin, joista saat itsellesi erityislastentarhanopettajan paperit.

    • kaatis86

      Opiskelen lukiopohjaisella linjalla erityislastentarhanopettajaksi Jyväskylän yliopistossa. Yhtä aikaa kanssani aloitti yksi valmis sosionomi (AMK) ja valitettavasti hän ei saanut sosionomitutkinnostaan juuri mitään hyväksilukua ja vaikka hänellä on lto-pätevyys sosionomitutkinnon kautta niin silti hän joutuu opiskelemaan ns. VAAM-opinnot, jotka antavat lto-pätevyyden. Tämä Jyväskylässä oleva VEO-koulutus on yksi vaihtoehto ja mahdollisesti (mutta ei varmasti) sosionomit pystyisivät suorittamaan myös erilliset erityisopettajan opinnot, mutta tässä he eivät saa ylempää korkeakoulututkintoa eivätkä peruskoulun laaja-alaista erityisopettajan pätevyyttä kuten VEO-koulutuksessa saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5981
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2075
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe