Olen osaomistajana edesmenneitten vanhempieni rintamamiestilassa.Haluaisin siitä eroon niin että lain pykälät täyttyvät. Rahaa ei ole paljon jaossa. Miten tulee toimia?Parempi kunniallinen poistuminen kuin riitaisa sisarusparvi ja mätänevä mökki.
miten pääsen irti perikunnan mökin omistajuudesta
7
2496
Vastaukset
- Keke
arvioita mökki välittäjällä ja sen hinnan perustella muut maksavat sinut pesästä ulos.
- katso....
Keken neuvo on hyvä. Katso lisäksi aikaisempaa keskustelua aiheesta Perintöoikeudesta luopuminen. Siellä näkyy olevan Lakimiehen ohje miten tulee menetellä. Jos luovut perintöoikeudestasi, sinun perillisesti tulevat tilallesi....jne.
- samassa liemessä
Kun perintö siirtyy perintöoikeudesta luopumalla seuraavalle polvelle, saattavat kysyjän pelkäämät ongelmat vain pahentua. Yksi mahdollisuus voi olla oman osuuden lahjoittaminen muille perillisille, elleivät he halua sitä ostaa, tai jos rahalla ei ole asiassa merkitystä.
- Timo
Käteväähän se olisi, jos toiset lunastavat osuutesi tuosta vaan käypään hintaan että napsahtaa. Vaan entäpä elleivät he suostu?
Kysymyksenasettelusta päätellen perintö on jo jaettu, ja mökin omistavat kuolinpesän osakkaat. Jos tilanne on tämä, sovelletaan tapaukseen lakia eräistä yhteisomistussuhteista. Siellä on säännökset yhteisomistussuhteen purkamisesta. Jokaisella yhteisomistajalla on oikeus päästä osuudestaan eroon. Ellei tästä pystytä sopimaan, sinun on mahdollista pyytää käräjäoikeutta määräämään uskottu mies. Ellei tilaa voida maanmittaustoimituksella jakaa osiin, uskottu mies hoitaa kiinteistön myynnin ja jakaa kauppahinnan osakkaille.
Jos mökki taas kuuluu edelleen jakamattomaan kuolinpesään, eivätkä pesän osakkaat pääse sopimukseen, voit hakea käräjäoikeudelta pesänselvittäjän ja -jakajan määräämistä. Ellei kiinteistöä voida myydä, pesänselvittäjä (joka tavallisesti on sama henkilö kuin pesänjakajakin) myy kiinteistön ja sen jälkeen jakaa kauppahinnan pesänjakajan ominaisuudessa osakkaille.
Olipa tilanne kumpi tahansa, olisi tietysti viisainta sopia asia, koska sekä yhteisomistussuhteen purusta että pesänjaosta virallista kautta tehtynä aiheutuu huomattavasti kustannuksia. - Anonyymi
voiko osakkuuden lahjoittaa jäljelle jääville osakkaille, keneen pitää ottaa yhteyttä jos haluaa luopua osakkuudesta
- Anonyymi
Muihin osakkaisiin tietenkin pitää ottaa yhteyttä. Lahjoittaa voi, jos joku heistä haluaa ottaa lahjan vastaan. Yleensä kukaan osakkaista ei halua mökkirähjää riesakseen, joten joudut vain pitämään mökkiosuutesi.
- Anonyymi
monta ei toivottua mökkiä on palanut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094256
- 783486
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803312Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243219Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223192- 722906
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452780Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim622764Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852549- 332394