Kuka muistaa 60-luvulla soitetut pilkkalaulut?
Niissä pilkattiin sotilaita joiden ansiosta suomi
sai pitää itsenäisyytensä.Kuka ne kirjoitti kuka lauloi ja kuka sävelsi?Muistan vain isäni tuskan kun hän niitä kuunteli.Hän oli 5vuotta sodassa.Parhaan nuoruutensa.Laulut tuli radiosta joka päivä.Vastalaulun lauloi Rautavaara ja pikkuhiljaa pilkkalaulut katosivat.
pilkkalaulut
2
317
Vastaukset
- Vigilant
Laulajina oli todennäköisesti mm. Kristiina Halkola. Tukijoina koko joukko nykyisiä demareita ja vasemmistolaisia.
Siellä ne vaan kaikesta huolimatta ovat linnan juhlissa. Periikö oikeus tosiaan maan?- mummo edlleen
koskaan.Jokaisessa valtiossa on luopioita, jotka sinnittelevät kierojen johtajien turvassa. Niin meilläkin 50-80-luvullle asti.Mutta totuus tulee joskus ilmi. Onneksi Suomessa on ollut myös rehtejä ihmisiä ja on edelleen.
Joskus oikein toivon, että Suomi olisi hävinnyt sotansa ja valloitettu, kuten muutkin pikkuvaltiot, olisi sitten nämä nykyisten paskiaisten isät ja isoisät joutuneet keskitysleiriin Stalinin jalkoihin. Siinä teille itsenäisyyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3895296Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1841825Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3541803- 1171049
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5994- 27897
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h51757- 65735
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️54698- 35668