Kevyet ilmaisohjelmat?

taikonautti

Haluan valita XP:heni mahdollisimman kevyitä, mutta asiansa ajavia ilmaisohjelmia. Nyt on esim. ZoneAlarm-palomuuri ja Avast-virustorjunta. Olisiko kevyempiä vaihtoehtoja? Riittäisikö XP:n oma palomuuri - ja onko se ylipäänsä kevyt?

Mieleisiäni ohjelmia ovat esim. WinAmp Lite, EditPad Lite, uTorrent, Purrint, EasyHTML, RealAlternative, QuickTimeAlternative... jne.

10

901

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ZA+avast..

      On passeli yhdistelmä, ite käyttänny puolisen vuotta k.o ohjelmia eikä ongelmia ole esiintynyt. No mulla viellä adsl-motukassa rauta-muuri joten näillä pärjäilee. Kevyitäkin ovat ainankin jos vertaa F-secureen tai Nortoniin.
      Joku on tietysti taas erimieltä mutta olkoot.. suomessahan on viellä sentään mielipiteen vapaus..kait.

    • Elmeri
    • Juha
    • suppa

      AVG,Zone Alarm ja Windowsin palomuuri toimii tosi hyvin ja sopii keskenään-->ei ongelmia.

      • muurari-

        Jos on joku oikea palomuuri, ei Windowsin palomuuria pidä enää siihen ottaa käyttöön. Jotkut ohjelmat jopa kuulemma automaattisesti kytkevät sen pois (ZA pro?).
        Eli ota Windowsin palomuuri pois, niin olet turvassa eikä tule ongelmia. Jos haluat lisäturvaa, hanki rautapalomuuri, esim. adsl-modeemi, jossa on palomuuri.


    • XP Sp2

      Se on niin kevyt ja harva, että yksinään tekee koneestasi roskalaatikon. Pidä ZoneAlarm. Piste. Ja älä ihmettele, miksi XP:n muuri on pois päältä. ZA antoi sille potkut.
      Paljon on vaihtoehtoja mistä valita, mutta mielestäni joka ikisessä Windowsissa pitäisi olla SpywareBlaster, ja on kevyt, se kun on vaan läsnä, eikä muuta tee. Loput ovat sitten jokaisen valittavissa. Kuulostaa mainokselta, mutta ei ole meikällä intressejä ilmaisohjelmaa mainostaa, vaan SB on vaan hyvä, jos sen ymmärtää ja engelska taipuu.
      Lue tuosta:

      http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm

      • balsteri

        kun lukee noi ohjeet tarkkaan.


    • Ja toimiva

      Kevyt palomuuri kooltaan, ei kuitenkaan ominaisuuksiltaan.

      Tiny firewall.

      Viimeinen freeware-versio on 2.0.15

      • taikonautti

      • kyseenalainen?
        taikonautti kirjoitti:

        Onko RamBooster hyvä ohjelma "tahmomisen" estoon? Onko sen käytössä jotain riskaabelia vähemmän asiantuntevan käyttäjän kannalta?

        http://www.sci.fi/~borg/rambooster/

        Nämä on näitä ohjelmia jotka tyhjentävät RAM-muistia kun kone ei ole suurella kuormituksella.

        Hyödystä voi olla montaa mieltä, joidenkin mielestä toimivat hienosti, itse en ole kuitenkaan saanut kummoisia tuloksia noilla koskaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe