Työtason vaihto

Vinkkejä??

Ajateltiin vaihtaa pelkkä keittiön työtaso,mutta miten??Onko työläs.Seinälaatat kun menee siihen tason päälle,niin miten vaikeaa on kun uusi taso pitäisi työntää paikalleen.Pelkään että tulee mitta virhe ja taso ei mahdukkaan paikoilleen?

Mitä muuta tärkeää tarvii ottaa huomioon??Ei olla ikinä tälläisiä hommia tehty.

Entä sopiiko Musta taso harmaiden kaapin ovien kanssa??Ajateltiin kiiltävää,kun ovet on matta.

7

14995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henkka

      niin miten vois tulla ongelmia??

    • sinne menee

      Kyllä se sinne menee jos ei suoraan niin sovittamalla. Tasot on yleensä kiinnitetty alhaalta ja edestä ja takaa silikonisaumalla.
      Eli pää kaappiin ja katsaus missä on ruuveja/nauloja,ne pois ja silikoni puukolla halki. Sitten vaan nosto ja veto niin taso on kädessä. Kun työkalut on paikalla ja taso irti niin aikaa on mennyt noin 15min.

    • ronja

      Minulla on ollut kiiltäviä ja mattapintaisia
      tasoja ja ehdottomasti parempi on matta.
      Kiiltävä on kaunis uutena, mutta saa pian
      pintaansa pieniä naarmuja, jotka näkyvät
      auringonvalossa hyvin.
      Leipomistakin harrastava

    • RemonttiReija

      Ai että miten vois tulla ongelmia? Nooooh: Mites sitten jos vanha työtaso onkin kiinnitetty liimalla ja nauloilla? :D EI yhtäkään ruuvia ole käytetty vanhan tason kiinnityksessä. Naulat sain pois melko vaivatta, ja silikonin poistin mattoveitsellä ja puukolla. Kaakelit menee työtason päälle ja pelkään hajottavani ne, ja on sellainen tunne että sitä liimaa on myös takaseinän puoleisessa sivussa. Työtaso on aikoineen kiinnitetty ensin, ja sen ympärille on asennettu kaakelit...Nyt olen saanut 2 sivua "irtonaiseksi" 4:stä työtason sivusta, mutta ne sivut mitkä on seinää vasten, eivät irtoa sitten millään...Onko vinkkejä/kokemusta?

      • ...............

        Siellä on varmaan reilusti silikoonia. Jo muuten ei lähde niin avain sana on "Multimaster". Lähtee.

        http://www.otatuote.fi/multimaster/

        Koneita saa konevuokraamoista ja kaupan on myös alvempia "kopioita".


      • RemonttiReija
        ............... kirjoitti:

        Siellä on varmaan reilusti silikoonia. Jo muuten ei lähde niin avain sana on "Multimaster". Lähtee.

        http://www.otatuote.fi/multimaster/

        Koneita saa konevuokraamoista ja kaupan on myös alvempia "kopioita".

        Siellä oli jonkinlaista massaa. Ei silikonia, näytti lähinnä joltain kaakelien kiinnitys massalta. Taso lähti vihdoin irti, ikävä kyllä joudun muutaman kaakelin tuhoamaan :) Multimaster on monipuolinen ja hyvä laite, ja omistan kyllä sellaisen. Taso lähti tälläkertaa perinteisellä taltta&vasara tavalla.
        Nyt kaakelit on maalattu, seuraavaks uus taso kiinni, ja keittiö on kuin uusi :) Ja kaikki tämä pikkurahalla. Suosittelen.


    • fiksuaaa

      Hyvä juttu! Hienoa, että joku osaa itse, eikä tarvitse /halua koko keittiötä uusia tason takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5592
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4207
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2896
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      152
      2170
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1896
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      124
      1718
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1367
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      968
    Aihe