Olen poltellut kesästä saakka miltei päivittäin pilveä. Työt on sujuneet siinä missä ennen putkeakin, sosiaaliset suhteet ei ole sanottavammin kärsineet ja terveys on hyvä.
Nyt ajattelin pitää vähän breikkiä.
Tämä ekä päivä on mennyt ihan huomaamatta, ei mitään refloja, ehkä erittäin lievää hermostumista, mutta ei muuta.
Mitenkähän jos olisin ryypiskellyt samalla intensiteetillä kesästä jouluun? Tuskin menisi töissä kovin vahvasti ja sisuskalut voisi olla aika paskana, ja pahalta tuntuisi juuri nyt, jos olisin kehoni etanoliin totuttanut.
Ei se päivittäinen pajauttaminenkaan mitään herkkua ala loppuvaiheessa olemaan, väsyttää ja tympäsee vaan... Mutta nyt taukoa ja sitten taas lempeän yrtin vaikutukset maistuu! =)
Miten muiden hiisaustauot on sujuneet?
Nyt ajattelin pitää vähän breikkiä.
Tämä ekä päivä on mennyt ihan huomaamatta, ei mitään refloja, ehkä erittäin lievää hermostumista, mutta ei muuta.
Mitenkähän jos olisin ryypiskellyt samalla intensiteetillä kesästä jouluun? Tuskin menisi töissä kovin vahvasti ja sisuskalut voisi olla aika paskana, ja pahalta tuntuisi juuri nyt, jos olisin kehoni etanoliin totuttanut.
Ei se päivittäinen pajauttaminenkaan mitään herkkua ala loppuvaiheessa olemaan, väsyttää ja tympäsee vaan... Mutta nyt taukoa ja sitten taas lempeän yrtin vaikutukset maistuu! =)
Miten muiden hiisaustauot on sujuneet?
Vastaukset 11
Vanhimmat
taukoa jos polttelee vain kerran kuussa=)
Vaikka siitä päivittäin polttamisesta ei mitään isoa haittaa olisikaan, niin ei kannatta totuttaa itseään olemaan pilvessä enemmän kuin selvinpäin.
"Tämä ekä päivä on mennyt ihan huomaamatta, ei mitään refloja, ehkä erittäin lievää hermostumista, mutta ei muuta."
Paljonko on mennyt tupakkaa?
Silloin kun on ollut sekä tupakka-, että kukkalakossa, on kiristänyt. Olen kerran jopa suuttunut kinassa. Siksipä pidän taukoja eri aikaan.
Ei se tauon pitäminen mitenkään ylivoimaista ole, mutta kyllä kannabis aiheuttaa lievää henkistä riippuvuutta...
Sen se on minulla tehnyt, että kun koko ajan on hyvällä tuulella ja rento, niin tauon aikana on normaali olo, joka ei ole niin rento, kuin kannabista poltettaessa. Ja kestää pari kolme päivää, että elimistö taas tottuu, että normaali olo on se normaali olo. Eikä se todellakaan ole itsellä ollut edes krapulavitutukseen verrattavissa. Niin pientä, että vain jos joku tieten tahtoen haraa vastaan, niin ei vain pinnaa ole niin paljoa, kuin silloin kun polttelee.
Rööki on eri juttu. Ja sen lopettaminen kukan kanssa samaan aikaan ei ole ollut minulle antoisaa. Tällöin se on jopa krapulavitutuksen ylittävä ollut, mutta tietenkin suurimmalti osalti sen tupakan lopettamisen vuoksi.
Mutta mitä ihmettä on henkinen riippuvuus? Se, että tulee tapa? Niinkuin lämpimän maidon juominen ennen nukkumaanmenoa? Henkinen riippuvuus on mielestäni propagandaa, jolla pelotellaan. "No okei, ei se kannabis aiheuta fyysistä riippuvuutta, mutta ainakin henkinen tulee - ÄLÄ POLTA!" Kynsien pureskeluunkin voi tulla henkinen riippuvuus. Samoin mansikkaleivoksiin. Mitä? Häh?
Varokaa kynsiä, kannabista ja mansikkaleivoksia! Ne ovat addiktoivia!
ON ADDIKTEJA. Vaikka lopettaisin spiidin vedon ja kukan polttamisen niin vaihtaisin riippuvuuden esim. bisseen ja pitkävetoon. Jotkut jää vaan riippuvaiseks kaikkeen. Jopa mansikkaleivoksii kannattaa varoo--- ja nettii, röökii, kahvii, seksii... ihmisiinkin voi jäädä kiinni
"Paljonko on mennyt tupakkaa?"
En käytä kovia aineita.
Äläkä aloita.
Eikä silloin se kukkatauko niin paljon hermoille mene.
Eikä yskitä aamuisin.
Ei minulla ole heikko itsekuri. Addiktoidun vaan helposti. Ei se ole minun vika.
Niinkö?
!!!! Addikti oon aina... samaa melkee tarkottaa kun huono itsekuri. Paitsi et pystyn olee vetämättä pirii siihen itsekuri riittää mut sitten taas pitää vetää esim. Bissee ihan liikaa...
Urheiluun vois ens kerran suuntaa tän...
Minä tulin tuossa poltelleeksi kotikasvatettua kannabista vuoden verran. Tapanani oli polttaa noin 5-10 kertaa päivässä. Nyt olen ollut polttamatta noin 2-3 viikkoa kun muuton takia kukka pääsi loppumaan.
Ei ole oireita kyllä tullut lopettamisen jälkeen.
Loppui tuossa kuukausi-pari sitten 6 kuukauden tauko. Ongelmitta meni.