Onko oikein?

Vihainen veronmaksaja

Onko oikein että TAAS JÄLLEEN KERRAN yhdet ja samat ihmiset juhlii? Vuodesta toiseen samat "naamat" joudumme näkemään linnanjuhlissa törsäämässä ja kuluttamassa meidän veronmaksajien rahoja;( ... ja kyseiset juhlat kun ei tunnetusti ole mitkään halvat juhlat. Hyvähän se on rellestää suomalaisten veronmaksajien rahoilla! *PRKL*

Eikö siellä pitäisi olla ne vähäiset veteraanit ja lotat jotka vielä ovat elossa? On käsittämätöntä että 99% joka vuosi juhlissa on henkilöt joilla ei ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden kanssa!!!!

Miksi meillä tavallisilla veronmaksajilla ja työläisillä ole mahdollisuutta päästä EDES KERRAN juhlimaan sinne? Miksi Suomen kansa hyväksyy vuodesta toiseen tällaisen. Meillä on oikeus vaatia lopettamaan yhteisten rahojen tuhlaaminen. Ei muuta kun jokaiselle joka osallistuu juhliin niin 1000 euron lasku ennakkoon valtion tilille!!! Montakohan vierasta silloin linnassa nähtäis? Luulempa että ei kovinkaan montaa.

Ja tällä laskuttamisella tarkoitan niitä joilla ei siis ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden kanssa. VETERAANIT JA LOTAT OVAT ASIA ERIKSEEN. He jos ketkä ovat juhlat ansainneet ja heille KIITOS kuuluu!

5

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen bileitten maksaja

      Eiköhän nuo kekkerit voitaisi lopettaa tykkänään, niin ei tarvitse meikäläisenkään miettiä tuolta osin, kuka on maksamassa.

      Samoin voitaisiin lopettaa jonninjoutava prenikoiden jako; hyväosaiset siinä vain jakavat merkkejä toisilleen.

    • kutsu roskiin

      Kuule niitä verovaroja kerätään vaan niin kamalasti, ettei ole mitään väliä mihkä niitä kunhan vaan menee tarpeeksi ,
      Eipä linnan juhlat tunnu yhtään missään , vaik jokaiselle kävijälle oma limousine noin niinkuin lahjaks .
      Eipä hätkäyttänyt pankkituetkaan , saatikka pikku optiot.
      Sitäpaitti ainoat näkyvät samoista varoista maksetut juhlat ,

    • Dghj

      Jos tulen joskus olemaan niin "merkittävä" henkilö että saan kutsun linnaan annan sen paikan mielummin jollekin kodittomalle ja työttömälle alkoholistille joka ei ole saanut kunnon lämmintä ateriaa vuosiin.

    • maksavat

      Monet kutsutuista maksavat aika paljon veroja. En ainakaan itse "omaa" veroprosenttia, joka on yli 50 (viittaan tässä talouselämän johtajiin). Ja vaikka tuloni olisivatkin niin kovat, v-tuttaisi moista maksaa. Ja verovaroinhan tämä nykyinen itsenäinen hyvinvointivaltiomme toimii. Itse maksamani verot ovat aika pienet ja niillä tuotettuja palveluja kulutan huomattavasti maksamaani enemmän.
      Ketään väheksymättä, kaikkiahan tuonne ei voi koskaan kutsua.

      • Alkup. kirjoittaja

        Totta puhut siinä että monet kutsutut maksavat paljon veroja mutta tarkoitan sitä että lähes vuosittain yhdet ja samat henkilöt siellä juhlii:(
        Veroja olen minäkin maksanut ikäni mutta eipä kutsua ole tullut ja ei takuulla ikinä tulekkaan koska olen ns. "tavallinen duunari". Ei sinne tavallisella ihmisellä ole mitään asiaa ja se jos mikä suututtaa!

        Suomessa ei enää ole sotiemme veteraaneja ja lottia kovin paljoa hengissä ja heillä jos kellä pitäis olla etuoikeus ja kutsu joka vuosi juhlimaan. Monet eivät varmasti menisi edes kutsusta huolimatta koska aika monet ovat jo huonokuntoisia mutta on vielä niitäkin jota menisivät jos kutsun saisivat. Tunnen ja tunsin useita veteraaneja jotka eivät ikinä ole kutsua saanet ja se on väärin. Meidän päättäjät kun niin useesti tahtovat unohtaa ne TODELLISET SANKARIT.

        Toivottavasti tähän asiaan joskus tulee muutos mutta sitä on turha toivoa ja odottaa jos me tavalliset suomalaiset emme puutu asiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      176
      2099
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1519
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1424
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1212
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1076
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1013
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      938
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      875
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      825
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      795
    Aihe