Onko oikein?

Vihainen veronmaksaja

Onko oikein että TAAS JÄLLEEN KERRAN yhdet ja samat ihmiset juhlii? Vuodesta toiseen samat "naamat" joudumme näkemään linnanjuhlissa törsäämässä ja kuluttamassa meidän veronmaksajien rahoja;( ... ja kyseiset juhlat kun ei tunnetusti ole mitkään halvat juhlat. Hyvähän se on rellestää suomalaisten veronmaksajien rahoilla! *PRKL*

Eikö siellä pitäisi olla ne vähäiset veteraanit ja lotat jotka vielä ovat elossa? On käsittämätöntä että 99% joka vuosi juhlissa on henkilöt joilla ei ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden kanssa!!!!

Miksi meillä tavallisilla veronmaksajilla ja työläisillä ole mahdollisuutta päästä EDES KERRAN juhlimaan sinne? Miksi Suomen kansa hyväksyy vuodesta toiseen tällaisen. Meillä on oikeus vaatia lopettamaan yhteisten rahojen tuhlaaminen. Ei muuta kun jokaiselle joka osallistuu juhliin niin 1000 euron lasku ennakkoon valtion tilille!!! Montakohan vierasta silloin linnassa nähtäis? Luulempa että ei kovinkaan montaa.

Ja tällä laskuttamisella tarkoitan niitä joilla ei siis ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden kanssa. VETERAANIT JA LOTAT OVAT ASIA ERIKSEEN. He jos ketkä ovat juhlat ansainneet ja heille KIITOS kuuluu!

5

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen bileitten maksaja

      Eiköhän nuo kekkerit voitaisi lopettaa tykkänään, niin ei tarvitse meikäläisenkään miettiä tuolta osin, kuka on maksamassa.

      Samoin voitaisiin lopettaa jonninjoutava prenikoiden jako; hyväosaiset siinä vain jakavat merkkejä toisilleen.

    • kutsu roskiin

      Kuule niitä verovaroja kerätään vaan niin kamalasti, ettei ole mitään väliä mihkä niitä kunhan vaan menee tarpeeksi ,
      Eipä linnan juhlat tunnu yhtään missään , vaik jokaiselle kävijälle oma limousine noin niinkuin lahjaks .
      Eipä hätkäyttänyt pankkituetkaan , saatikka pikku optiot.
      Sitäpaitti ainoat näkyvät samoista varoista maksetut juhlat ,

    • Dghj

      Jos tulen joskus olemaan niin "merkittävä" henkilö että saan kutsun linnaan annan sen paikan mielummin jollekin kodittomalle ja työttömälle alkoholistille joka ei ole saanut kunnon lämmintä ateriaa vuosiin.

    • maksavat

      Monet kutsutuista maksavat aika paljon veroja. En ainakaan itse "omaa" veroprosenttia, joka on yli 50 (viittaan tässä talouselämän johtajiin). Ja vaikka tuloni olisivatkin niin kovat, v-tuttaisi moista maksaa. Ja verovaroinhan tämä nykyinen itsenäinen hyvinvointivaltiomme toimii. Itse maksamani verot ovat aika pienet ja niillä tuotettuja palveluja kulutan huomattavasti maksamaani enemmän.
      Ketään väheksymättä, kaikkiahan tuonne ei voi koskaan kutsua.

      • Alkup. kirjoittaja

        Totta puhut siinä että monet kutsutut maksavat paljon veroja mutta tarkoitan sitä että lähes vuosittain yhdet ja samat henkilöt siellä juhlii:(
        Veroja olen minäkin maksanut ikäni mutta eipä kutsua ole tullut ja ei takuulla ikinä tulekkaan koska olen ns. "tavallinen duunari". Ei sinne tavallisella ihmisellä ole mitään asiaa ja se jos mikä suututtaa!

        Suomessa ei enää ole sotiemme veteraaneja ja lottia kovin paljoa hengissä ja heillä jos kellä pitäis olla etuoikeus ja kutsu joka vuosi juhlimaan. Monet eivät varmasti menisi edes kutsusta huolimatta koska aika monet ovat jo huonokuntoisia mutta on vielä niitäkin jota menisivät jos kutsun saisivat. Tunnen ja tunsin useita veteraaneja jotka eivät ikinä ole kutsua saanet ja se on väärin. Meidän päättäjät kun niin useesti tahtovat unohtaa ne TODELLISET SANKARIT.

        Toivottavasti tähän asiaan joskus tulee muutos mutta sitä on turha toivoa ja odottaa jos me tavalliset suomalaiset emme puutu asiaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe