APUA!

Partamonnihyökkäys

No nyt se sitten tapahtui: monnit otti ja lisääntyi. 200l akvaariossa on ennestään 5 kpl monneja ja yllätys oli sangen suuri kun siellä parveileekin nyt kymmenittäin pikkumonneja! Akvaario on ollut yli vuoden ja ennen ei ole moista käynyt.

Eli voisko joku ehdottaa jotakin neuvoa mitä tehdä? Ja jostakin luin kauhukseni että ne sikiää aika tahdilla uudestaan?!?Ja mitä vois tehä jos ja kun akvaarioliike ei ota hillittömiä määriä monneja ja omaan ei mahu...?

3

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mustaneon

      Eipä ole monessa tankissa vielä partikset jättäneet kutematta jos vain sukupuolet täsmää. Tämä kala siis lisääntyy kaikkialla eikä kukaan halua poikasia. Ei täällä turhaan kehoiteta välttämään pareja, vaan aina mieluusti naaraita jos useampi jostain syystä pitää olla.

      Toiset käyttävät partiksen poikasia toisten kalojen ruokana, mikä on laitonta, koska kyseessä on selkärankaiset. Itse haavisin poikaset pois ja lopettaisin saksilla. Kuolleet kalat sitten kuuluvat roskikseen, eikä vessanpönttöön lisäämään puhdistuslaitoksen muutenkin raskasta taakkaa.

    • lilpero

      mites ottaisko joku eläinkauppa niitä,jos ne sais myytyy pikku monnit pois?

      missä päin asut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      205
      3146
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      23
      2520
    3. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      0
      1460
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      181
      1324
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      72
      1162
    6. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1145
    7. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      13
      1135
    8. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1032
    9. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      71
      1011
    10. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      129
      999
    Aihe