Hei! Olen 18v. tyttö ja kuukautiseni ovat todella kivuliaat aina ensimmäisenä päivänä ja joskus myös ennen menkkoja. Mahaan ja selkään sattuu, oksettaa, en voi nousta sängystä ylös. Tavalliset särkylääkkeet eivät auta. Pitäisikö mennä lääkäriin? Onko teillä kokemusta täsmälääkityksistä kuukautiskipuja vastaan? Auttoivatko lääkkeet?
Hirveän kivuliaat kuukautiset
4
935
Vastaukset
- Pisara<3
Itselläni oli siitä asti kun menkat 13 vuotiaana alkoivat, hirveät kivut joka kerta. Oksentelin, mahaan koski mielettömästi ja koko ajan oli vatsa löysällä.
16 vuotiaana sitten viimein uskaltauduin menemään gynelle, koska en jaksanut enää pelätän menkkojen alkamista ja sitä kipua mikö niistä seuraa.
Sain e-pillerit ja vahvemmat kipulääkkeet. Olen erittäin tyytyväinen. Nykyään menkat eivät enää estä minua menemästä kouluun tai ylipäätään tekemästä mitään. Otan lääkkeen heti kun menkat alkavat, niin minua ei koske yhtään. Nyttemmin en kyllä ole useimmiten tarvinnut koko lääkkeitä. Kannattaa mennä lääkäriin, on typerää kärsiä jostain mihin voi saada apua. - Joppe
olen kanssa 18 v tyttö. Mulla oli kauheat mensukivut ja lisäksi epäsäännölliset mensut. Kivut alkoivat jo pari päivää ennen vuotoa ja kestivät vielä ainakin pari ekaa vuotopäivää. Jouduin olemaan yleensä koulusta pois useamman päivän, kun en voinut edes kävellä kunnolla ja lisäksi ripuloin koko ajan. Menin gynekologille vuosi sitten ja sain e-pillerit. En niitä ehkäisyyn tarvinnut, mutta auttoivat mensukipuihin ja lisäksi sain säännölliseksi mensut. Rohkeasti vaan gynekologille, ei sinne kuole!
- Avun saanut
Minä sain vihdoinkin avun ja se keino on B6-vitamiini. Ostin NeuroMaxia, maksoi 6,60€.
Sitä aloitin napsimaan viikko ennen menkkoja aamuin illoin ja vielä menkkojen aikanakin ja kuinkas kävikään? Kipu oli niin vähäistä, että en syönyt yhtään särkylääkettä koko aikana ja mielialakin oli rauhallisempi.
Tuon kokeilun jälkeiset menkat alkoivatkin sitten pari päivää etuajassa ja ilman mitään kipuja ja suht kokonaan ilman kipuja. Taaskaan en tarvinnut yhtään buranaa!
Sikäli ihmeellistä, kun olen vuosia kärsinyt kovista kivuista ja pms-oireista ja nyt ei juuri mitään. Suosittelen kokeilemaan. - ei kannata kärsiä
Itselläni oli heti alusta asti kivuliaat menkat, ja meninkin aika äkkiä lekurille (oireet juuri samanlaisia kuin sinulla) ja totesi ettei näy olevan mitään vaikka ultraäänelläkin katseli. Mutta määräsi minut kuitenkin tähystykseen ja siellä todettiin endometrioosi.. Sain oikeat pillerit (hormoonimäärän täytyy olla aika suuri, kun tätä asiaa hoidetaan..) ja kivut loppuivat siihen hetkeksi. Sitten ne palasi taas ja endometrioosia hoidettiin pillereillä joilla menkat jää kokonaan pois (parannuskeinoa ei ole ja lapsettomuus on pahimmassa tapauksessa mahdollista). Nyt kivut on taas kurissa. Pelotella en tahdo, vaan sanoa, että mene ihmeessä YKSITYISELLE gynelle puhumaan asiasta (kunnalisessa ei kunnon apua heru). Yksityinen lääkäri minulle kirjoitti lähetteen kunnalliselle puolelle tähystykseen ja jo alkoi tapahtua. Kannattaa mennä heti lääkäriin ja varmistaa, että kaikki on kunnossa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238