linnan juhlat järjettömät

Nimetön

joo olen sitä mieltä ettei tarvita koko prkl linnan juhlia eliitti juhlii ja törsää verorahojamme ne kun ei tarttis mitään olin satakunnan sairaalasa jonottamassa erään sairaan kanssa 5 tuntia eikä tunnu kauheen hyvältä että rahat laitetaan tollaisiin hömpötyksiin ainnoastaan juhlat lopuille veteraaneille sotainvalideille ja lotille ja niskalaukaus eliitille tv:stä vois tulla suorana lähetyksenä köyhien linnajuhlat mut eipä taitaisi kiinostaa tv toimittajat tavallisen ihmisen juhlat lopetan vuodatukseni tähän

2

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä kauemmin

      jos sille eliitille annettaisiin niskalaukaus. Nimittäin monet niistä maksavat pirusti veroja, joilla se sairaalakin siellä pyörii. Ja ilman hyviä talouselämän ym. johtajia ei koko kätynen Suomi pyörisi tämänkään vertaa. Kylläpä pääsis sultakin itku, jos itse joutuisit ameriikan malliin maksamaan itse kaikki palvelut. Ja koulutus on Suomessa lähes ilmaista, joten älyllä ja vaivalla voit sinäkin nousta joskus sinne "eliittiin", jota niin kadehdit. Siinä olen kyllä samaa mieltä, että itsenäisyyden polesta taistelleet ovat juhlansa ansainneet. Mutta nyt ollaan kuitenkin 2000-luvulla.

      • työtön ukko

        Sain kirjoituksestasi sen käsityksen että Suomen sairaalat on rakennettu "eliitin verorahoilla". Haloooooooo!!!! Älä viitsi naurattaa!!!!!!
        Tottahan se on että he maksavat veroja kovasti mutta kyllä kymmenien tuhansien eurojen kuukausituloilla on vara maksaakin..ja kukahan heidänkin palkat on aikoinaan päättänyt, satutko tietämään sitä? No, minäpä sanon sen sulle. Itse he ovat sen päättäneet..tämä ihailemasi "eliitti"..prkl!!!

        Lisäksi tämä "eliitti" käärii itselleen kymmenien miljoonien optiot milloin mistäkin voitoista jos et sitä vielä tiedä. Kyllä maailmalla ihmetelläänkin Suomen herrojen tähtitieteellisiä tuloja ja sitä että ei ole ihme jos maan asiat on päin persettä. Syy on yksinkertaisesti ja vain heissä miksi näin on.

        Ja viittaan vielä kirjoittajaan joka oli jonottanut 5 tuntia lääkärissä niin hän puhuu totta. Se on tämänpäivän Suomessa aivan arkipäivää! Itse ilmeisesti kuljet yksityislääkäreillä mutta otappa huomioon että kaikilla ei ole varaa yksityisiin lääkäreihin..saati edes jokapaäiviseen ruokaan!
        Kyllä Suomessa olis "kirveelle töitä" ja koko se paskasakki ja "oman edun tavoittelijat" joita he lähes kaikki ovat...vaihdettava Arkadianmäeltä koska he eivät välitä tavallisesta kansalaisesta paskankaan vertaa. Omaa etua he ajattelevat eikä Suomen kansan etua. Turha sinun on puolustella tosiasioita!

        PS. Koska ollaan jo 2000-luvulla niin sitä suuremmalla syyllä veteraanit ja lotat juhliin kuuluisi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe