Näin Tartossa

Tarton neito

On jännää kuinka täällä Virossa huomioidaan Suomen itsenäisyyspäivä. Virallinen suomalaisten juhla oli kyllä jo sunnuntaina, jossa puhui muunmuassa Jaakko Kalela, Tarton yliopiston rehtori Jaak Aaviksoo sekä Tarton apulaiskaupunginjohtaja Georg Aher. Inkerinsuomalaisten tanssiryhmä esitti tanssia, Tarton suomalainen koulu esitti näytelmän, virolainen lukiolaisten kuoro lauloi ym. Juhlallinen ja hieno juhla. Ja siis yllättävän paljon virolaisia osallistujia!

Tänään varsinaisena itsenäisyyspäivänä oli muutamia tapahtumia. Itse en ehtinyt kuin kaupungintalon aukiolle iltapäivällä kuulemaan, kuinka kaupungintalon kellot soittivat Sibeliuksen Finlandian. Ihmisiä pysähtyi kuuntelemaan. Oli kaunis tunne, vaikken siitä isänmaallisimmasta päästä todellakaan ole. Liput oli saloissa Suomen itsenäisyyden kunniaksi.Ainakin yhdessä tarttolaisessa koulussa, virolaisessa, pidettiin pieni juhla.

Tulee mieleen, että kas kuinka täällä muistetaan ja arvostetaan, mutta kuinka moni suomalainen edes tietää milloin Viron itsenäisyyspäivää vietetään, eikä sitä tosiaankaan samallalailla huomioida. Osoittaa mielestäni täällä, Suomen itsenäisyyspäivän huomiointi virolaisten taholta todellista avarakatseisuutta. Voi kun Suomessakin!

1

270

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      ..osaa kuin haukkua naapurikansoja. (Yleensä vielä silloin kun on oma lehmä ojassa..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1135
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      728
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      225
      688
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      587
    Aihe