1. Kun kättelet ihmistä, pysähdy kunnolla paikoillesi äläkä kättele varsinkaan presidenttiä harppomisen lomassa.
2. Kun kättelet, älä vispaa koko kättä. Vain kyynärvarren alempi osa (ennen kyynärpäätä) saa liikahtaa. Hauista ei vetkuteta.
3. Vaimo (varsinkin vihitty) kävelee kutsuille ja virallisiin tilaisuuksiin aina miehensä VASEMMALLA PUOLELLA. Tuon muistaa hyvin siitä, että nainen saa vasempaan käteensä vihkisormuksen.
4. Pari ei astele virallisiin tilaisuuksiin käsi kädessä vaan käsiKYNKÄSSÄ.
5. Jos haluaa tehdä jotakin oheistoimintaa kättelyn lomassa, nainen niiaa eikä kumarra. Liian monet naiset koukistelevat selkäänsä, vaikka se on miesten velvollisuus.
6. Virallisissa tilaisuuksissa toivotukseen vastataan kokonaisella lauseella. Jos Tarja toivottaa "Hyvää itsenäisyyspäivää", niin siihen vastataan "Kiitos. Hyvää itsenäisyyspäivää myös teille."
hienosäätöä
käytöstapoihin
1
242
Vastaukset
- antaa
ja pienenä lisäyksenä.... mies taivuttaa kättään, että NAINEN saa laskea kätensä kevyesti miehen käsivarrelle.... siis MIES EI kaapaa naista kainalosta ja vie että jalat ei paljoa maata kosketa! Liian monta vastaavaa "mokaa" näkyi myös tänä iltana! Valitettavaa. TAVAT KUNNIAN:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään18116790Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903775Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu271834Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791514Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1601417Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151314Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141284- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2091043