esi-isien maa? Maa jonka puolesta isät vuodattivat vertaan? Isien ja äitien maa? Vai Isän Jumalan maa? Minua itseäni viehättää ajatus taistelusta vapauden ja arvojen puolesta. Siis kaikki vaihtoehdot. Nationalistisesti en kuitenkaan ajattele. Jokaisen esi-isät ovat kuitenkin joskus tulleet tänne ja hyväksyneet tämän maan arvot omikseen.
mitä tarkoittaa
18
683
Vastaukset
- on kotimaa
se on selvää mitä se tarkoittaa. Missä sydän siellä koti.
- jokaisen omassa päässä
oleva ihanne. Oikeastaan lopullinen koti ei ole ilmeisesti täällä tänään vielä. Olemme matkalla kotiin. Kotiin, joka yhdistää kansat totuudella. Tämä maailma on materian maailma, kasvun ja kehityksen maailma. Joskus saavumme henkiseen kotiin.
- kotimaahan
jokaisen omassa päässä kirjoitti:
oleva ihanne. Oikeastaan lopullinen koti ei ole ilmeisesti täällä tänään vielä. Olemme matkalla kotiin. Kotiin, joka yhdistää kansat totuudella. Tämä maailma on materian maailma, kasvun ja kehityksen maailma. Joskus saavumme henkiseen kotiin.
tänään jokaisella kansalla on tämä kotimaa. Missään ei ole vielä löytynyt totuutta. Mutta voisin lyödä vetoa, että Pohjoismaat ovat sitä lähimpänä. heh
- ei ole kotimaata
kotimaahan kirjoitti:
tänään jokaisella kansalla on tämä kotimaa. Missään ei ole vielä löytynyt totuutta. Mutta voisin lyödä vetoa, että Pohjoismaat ovat sitä lähimpänä. heh
erehdys. toisten on pakko sopeutua muiden kansojen käsityksiin totuudesta ja oikeudesta. orjuuttavaa.
- ihmisen luona
jokut ominaisuudet tätäkin kansaa yhdistää. Silti "omia" kansalaisia on tavallaan kaikkialla jokaisella siellä täällä ympäri maailmaa.
- että olen väärässä maassa
ihmisen luona kirjoitti:
jokut ominaisuudet tätäkin kansaa yhdistää. Silti "omia" kansalaisia on tavallaan kaikkialla jokaisella siellä täällä ympäri maailmaa.
silti minulle on liikuttava asia Suomen itsenäisyys.
- niin monille muillekin
että olen väärässä maassa kirjoitti:
silti minulle on liikuttava asia Suomen itsenäisyys.
kansoille, jotka ovat toisen kansan alistamia ja huonosti kohtelemia.
- ja niin varmaan onkin
niin monille muillekin kirjoitti:
kansoille, jotka ovat toisen kansan alistamia ja huonosti kohtelemia.
että pahimmassa tilanteessa ovat juuri oikeamielisimmät ja lämminsydämiset kansat, jos sen vaikka niin muotoilisi, kuten tiibettiläiset.
- suomalaistenkin kohtalo
ja niin varmaan onkin kirjoitti:
että pahimmassa tilanteessa ovat juuri oikeamielisimmät ja lämminsydämiset kansat, jos sen vaikka niin muotoilisi, kuten tiibettiläiset.
olisi voinut päättyä kokonaan viime sotien käänteissä. Kansan karkoittamista Siperiaan harkisti mm. J. Stalin.
- kuitenkin sen verran pahoja
suomalaistenkin kohtalo kirjoitti:
olisi voinut päättyä kokonaan viime sotien käänteissä. Kansan karkoittamista Siperiaan harkisti mm. J. Stalin.
että voidaan elää suhteellisen rauhassa tässä pahassa maailmassa.
- on parasta olla
kuitenkin sen verran pahoja kirjoitti:
että voidaan elää suhteellisen rauhassa tässä pahassa maailmassa.
kiero. Tuleepa mieleen Kekkonen.
- Nimetön
veroja.
- Patriootti 78
Omasta mielestäni ei ole vaikea sanoa missä maailman maassa asuisin mieluiten. Suomi on minulle aina Suomi.
Jos pitäisi sanoa mikä suomesta tekee minulle niin loistavan maan, niin sanoisin -kaikkien kiusaksi- progressiivinen verotus. Se on todella veemäinen asia jos sattuu tienaamaan yli 2000 Euroa kuussa, mutta se on aivan loistava yhteiskunnallinen kivijalka. Se hidastaa maan jakautumista rikkaisiin ja köyhiin. Ts. se estää meitä ajautumasta luokkayhteiskunnan ongelmiin, sillä se pitää tuloerot kurissa. Ja niinkuin kaikki tiedämme, tuloerot ovat kaiken pahan alku ja juuri.
Kommusiti en ole, ja mielestäni tehdystä työstä pitää palkita, mutta keinot siihen palkitsemiseen keksiköön joku muu.
Niin moni maa maailmassa julistaa olevansa tasa-arvoinen. Mutta minä väitän, että Suomen yhteikuntaluokat ovat maailman tasa-arvoisimpia. Tämä tekee minun mielestäni Suomesta maailman parhaan maan.
Joten pitäkää mielessä:
Suomi on hyvä maa, se on puolustamisen arvoinen.
Hyvää itsenäisyyttä meille kaikille.- keksi positiivisia
puolia niin onpahan ainakin kerran tapahtunut jotain positiivista, kun maa sai itsenäisyyden.
- FINNI
keksi positiivisia kirjoitti:
puolia niin onpahan ainakin kerran tapahtunut jotain positiivista, kun maa sai itsenäisyyden.
Niin ja menetti senkin mitä joskus sai!Mikä sellanen itsenäisyys merkitsee? kun toiset määrää mitä saamme tehdä,miettikää jos joku tulee teitä määrään että minkälaisen auton saat ostaa niin eikö laita vihaksi?Nyky eu aikana itsenäisyyttä ei ole suomella, vaan olemme määräämis vallan alla.Kuinka moni ei tätä vielä tajua? vai oletteko aivopestyt!.
- suomalainen
Suomessa on typerät päättäjät jotka RAHA on sokaisut.
Suomelta vietiin ITSENÄISYYS perustuslakia rikkoen, ei ollut eduskunassa määräenemmistöä tehdä "vuosisadan puhallus" lain kirjainta noudattaen...
Miksi muuten niin laajaan ja suvaitsevaan EU:n perustuslakikirjaan ei mahdu sanaa kristinusko?!
sanktiot ja direktiivit kylläkin ja maata valvotaan joka neliöltä eu:n tutkasateliiteilla, asia johon alkutuotanossa ovat törmänneet...ei sitä moni duunari tiedä tästäkään asiasta. Että ottakaa selvää ennenkuin luulette jotaibn ja annatte kertoa itselenne aivan jotain muuta! Isänmaa on Suomi
Ne arvot ja perinteet joita isät on pitänyt pystyssä läpi vuosien. Siellä sijaitsee minun kotini ja kansani.
En ole juureton vaan vaikka matkustaisin maailmanääriin, ja omistaisin sieltä maata silmänkantamattomiin, olisi kotini aina eräässä laaksossa tuolla itärajan kupeessa.
Isänmaa on jotain jonka säilyttäminen, oman henkensä uhallakin on ainakin yrittämisen arvoista.- jälkeläinenkin
Vuodatti verta, mutta minkä maan puolesta, ei ehkä sen suomen mikä on tänään, ei myöskään niden arvojen mitä nyt markkinoidaan suomalaisille, vapauden - ehkä. Ehkä se oli se arvo, jota Suomalainen arvostaa, mutta mitä on tänäään, ei mitään.
Jaahas. "esi-isät ovat kuitenkin joskus tulleet tänne ja hyväksyneet tämän maan arvot omikseen."
... vähän epäilen olisivatko hyväksyneet, mistä lienevät raukat tulleet, mutta omaa yhteistä tahtoa ei varmaankaan heillä ollut. vittu syrjäkolkan olivat löytäneet ja pesivät kateelliset hyljeksityt erakot siellä minhin raahautuivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa703456Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen172050Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4251887Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1591731- 1081156
Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p841096Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m2361095Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘33907En halua sua enää
joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha37748Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina158674