Mitkä itsenäisyyden juhlat olivat linnassa. Empä oikein ymmärrä minkä takii tollasii edes järjestetään. Onhan tietenkin itsenäisyys kallis asia ja kun vielä Suomi on hyvinvointivaltio, niin mikäpä ollessa. Mutta nekin rahat voisi aivan hyvin antaa johonkin muuhun tarkoitukseen ja pitää linnan juhlat pienemmissä mittakaavoissa. Kyllähän se on joillekkin isokenkäisille tärkeää päästä väyttäytymään. Mutta minä en ymmärrä. Joten se oli miun mielipide.
No voihan vee...
13
958
Vastaukset
- ristiriitasta
miksi Hurstin köyhille tarkotetu juhlat hakaniemessä´? Miksi ei rahat riitä ns.köyhillä,eihän köyhiä pitäs olla jos kaikki on hyvin?
- jussipapparazzi
sekin maininta siinä tekstissä mutta kun en muistanut nimee. Sitten muutenkin tekstissä oli virhe väyttäytymään piti olla näyttäytymään.
- rosalii
kuuluukohan se siihen kategoriaan
ja isänmaallisen hengen kohottamiseen ja
ulkomaille näyttämistä näitä asioita
tuskin siellä nyt kovin "hauskaa" voi olla?
"työkeikka", monelle !
Haluaisitko osallistua?- alkaa kyllästyttää jo
että lähtee nukkumaan kun työt huomenna.
Ei nämä Tarjan järjestämät pippalot käy ollenkaan kateeksi. Näytti siellä olevan kovin täyttäkin, ja monella osallistujalla oli päällään kovin epäkäytännöllinen vaatekappale. Tunnelmakin näytti olevan melko vaisu, joten essolaisten ei ainakaan kannata olla kateellisia.
Olen vahvasti sitä mieltä, että Essolla ollut juhlatilaisuus oli paljon parempi kuin linnassa. Tarjoulu oli parempaa, ja tanssiesityksetkin ( Suhina L) tapahtuivat pöydällä, joten niiden seurattavuus oli paljon parempi kuin linnassa. Vaatetuksen suhteenkaan ei Essolla tarvinnut enää loppuillasta olla tarkkana.
Ylimääräiset toimittajatkaan eivät olleet häiritsemässä juhlimista, joten kabinetissakin saatoin olla Suhinan kanssa ihan vapaasti juhlien loppuvaiheessa. Esson juhlista juorulehdetkään eivät jälkeenpäin turhia kirjoittele, vaikka joillakin osallistujilla pieni morkkis saattaaa ollakin.- haamujengi
*niinhän sitä luulisi, ettei sitä suhinaa siellä kabinetissa kukaan nähnyt, saati kuullut. Mikähän lehdykäinen ottaisi näitä henkisiä juoruja pai..*
- Suhina L
haamujengi kirjoitti:
*niinhän sitä luulisi, ettei sitä suhinaa siellä kabinetissa kukaan nähnyt, saati kuullut. Mikähän lehdykäinen ottaisi näitä henkisiä juoruja pai..*
Mikä vaan. Kyllä minulta niin monen lehden toimittaja kävi anelemassa pääsyä juhliimme haastattelemaan ja filmaamaan valtakunnan originelleimpia pikkujoulu/itsenäisyyspäiväjuhlia, ettei moni uskoisi.Kieltäydyin tietenkin, mutta eipä tainnut auttaa, ainakaan kuvaamisen osalta, sillä ikkunaverhojen raosta oli joku Papparazzijussi käynyt ikuistamassa loppuillan, tai oikeastaan aamuyön tapahtumia kabinetissa.Olimme Yleismiehen kanssa niin kiihkoa ja intoa täynnä juhlien onnistumisesta, että aloimme riisua juhlahepeneitämme ja innoissamme verestellä muistoja heti kabinetin puolelle siirryttyämme. Se intensiviteetti ei antanut aikaa tarkistaa olivatko verhotkaan edessä.
Salakuvaajan jäljet johtivat läheiseen kuusikkoon, mistä käsin tonttuleikkikin kuusen ympärillä oli filmattu.
Nyt teboililaiset ovat mielestään niin tunnettuja ja kuuluisia, että vaativat esiintymispalkkiota "korven kyynel" kanisterin lisäksi.Iltapäivälehden lööpissä komeilee tänään kuva hyppivistä tontuista, jotka tekevät mitä ihmeellisimpiä akrobaattisia temppuja (pontikkapäissään)
Olisi pitänyt jättää pyytämättä koko tonttuja esiintymään!:(
- outoilija
...jos presidentti ja valtio ja kaikki muut EIVÄT juhlistaisi Suomen itsenäisyyttä.
Koska televisiointi herättää aina sellaista närää, niin senhän voisi lopettaa. Kummallinen ohjelma se onkin. Eihän siinä tapahdu muuta kuin kättelyä. Silti se vetää kaksi miljoonaan katsojaa. - Se on yksi näistä suomalaisista erikoisuuksista. Ei muualla tietääkseni ole vastaavaa ohjelmaa.
Suomen valtio tuhlaa juhliin ja muuhun prameuteen paljon vähemmän kuin monet muut valtiot. Kaikkien valtioiden pitää "edustaa". Mahtavatko nuo juhlat loppujen lopuksi tulla valtiolle edes kovin kalliiksi? Käsittääkseni niissä maksaa vain tarjoilu ja turvallisuus. Kaikki muu on jo olemassa muutenkin. - Tuskin linnan juhlat maksavat läheskään niin paljon kuin esimerkiksi jonkun valtionpäämiehen tai -naisen vierailu.onhan juhlilla jonkin verran työllistäväkin vaikutus. Ajatellaan nyt kaikkien rouvien kampauksia, meikkauksia, kaikenlaisia hoitoja jo viikkoja etukäteen, pukuja. Takseja tarvittiin eilen pilvin pimein ja tarjoiluhenkilökuntaa sekä linnaan että jatkopaikkoihin.
Ja miten kivaa meidän onkaan arvostella kotisoffalta julkkiksia.
Kannatan Linnanjuhlia!
- on omat
tapansa juhlistaa itsenäisyyttään. Tavallisimpia lienevät nuo sotilaalliset uhoparaatit. Jossakin päin järjestetään ilotulituksia, jossakin taas kansanjuhlia ja karnevaaleja.
Tämä meidän tapamme että eliitti juhlii ja rahvas katselee taitaa olla aika harvinainen.- jussipapparazzi
olevan, ainakin olisi se ilotulitus paikallaan niin pääsisi rahvaskin juhlintaan mukaan ja voisihan sitä joku puuhaksa järjestää muutakin. Kansa olisi siitä jopa valmis maksamaankin, oletan.
- täällä
jussipapparazzi kirjoitti:
olevan, ainakin olisi se ilotulitus paikallaan niin pääsisi rahvaskin juhlintaan mukaan ja voisihan sitä joku puuhaksa järjestää muutakin. Kansa olisi siitä jopa valmis maksamaankin, oletan.
meidän paikkakunnalla monena vuonna.
Tämä suomalainen tapa juhlia Itsenäisyyspäivää on oikein hyvä. Kun rikkaat joutilaat ihmiset juovat runsaasti viinaa, niin hehän sitten krapulankin joutuvat kärsimään puolestamme. Jos köyhät työläisetkin joutuisivat juhlimaan, niin kankkunenkin pitäisi kärsiä keskellä viikkoa, jolloin tiukat urakat sorvin ääressä saattaisivat kusta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626067Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813606Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242731- 212219
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402175Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85128281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201246- 281165