Lahjaluonteisen kaupan tasapuolisuus.

Juhis

Ikääntyvät vanhemmat aikovat luopua puolesta tai koko kiinteästä omaisuudestaan lastensa hyväksi. Tehtäisiin yhden lapsen kanssa lahjaluonteinen kauppa, jonka hinta olisi 50% verottajan määrittelemästä käyvästä arvosta(100.000 euroa). Lahjaa olisi siis saman verran kuin kauppahinta on(50/50). Tästä lahjasta ostaja maksaisi noin 12% lahjaveroa eli ostajan lopullinen lahja verojen jälkeen on 44% kauppasummasta eli 44.000 euroa. Lapsia on ostajan lisäksi kaksi muuta. Tästä 44%(44000euron)lahjastan ostaja jakaa kahdelle muulle sisarukselle lahjana(sisarosuus) 12.000 euroa kummallekin.
Vaikuttaako tämä miten tasapuoliselta? Tietenkin verottajan "päätös" omaisuuden arvosta on tulkinnanvarainen ja siitä kannattais hakea maksullinen ennakkopäätös. Onkohan lahjaluonteisen kaupan lahjaosa ennakkoperintöä, jos siitä ei ole kauppakirjassa mainintaa, vai onko se verottajan harkinnassa??

1

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nassenpoju

      ettei vaan edelleen lahjoituksesi johda sisarustesi uuteen lahjaverotukseen osasta itse maksamaasi lahjaveroa, mikäli todella tarkoitit lahjan kierrätystä. Muista, että kumpikin vanhemmistasi saa lahjoittaa rahaa 3399 €/3v kullekin sisaruksillesi ja itse voit ostaa lähes 3/4 kauppahinnalla ilman lahjaveroa kiinteistön. Varainsiirtovero on kuitenkin lahjaveroa pienempi. Siis,"kannattaa mitata kahdesti ja sahata vain kerran"! Kysy kuitenkin vielä oikeilta asiantuntijoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      87
      3617
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      187
      1433
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1387
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1070
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      314
      987
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      907
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      877
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      865
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      125
      852
    Aihe