Paljonkohan on sairauspäiväraha, kun olen työtön ja sairauspäivärahaa myönnettiin toukokuulle asti? Mitään ansioita ei ole ollut, mitä otettaisiin huomioon.
Sairauspäiväraha
Kyselijä
3532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos olet saanut jotain työttömyysetuutta neljän kuukauden sisällä ennen sairastumistasi, on sairauspäiväraha 86% työttömyyspäivärahan määrästä. Normaalistihan kun sairausloma alkaa vuoden 2005 puolella, perustuu päivärahan määrä vuoden 2003 verotuloihin. Jos sinulla ei ole ko. vuodelta verotuloja tai ne ovat todella pienet, sinulle ei makseta sairauspäivärahaa 55 ensimmäiseltä sairauspäivältä, mutta sen jälkeen (jos sairaus jatkuu niin pitkään) on päiväraha se minimimäärä, eli vähän yli 15 euroa/päivä.
Päivärahasi määrän voit tarkistaa yksinkertaisesti soittamalla Kelaan...
kelan sivuilta ja vaikka soittaa sinne. muistaakseni se oli omalla kohdalla samassa tilanteessa pikkasen enemmän kuin työttömyyspäiväraha eli kansaneläkkeen minimiosa.
Hei,
Kelan penneillä ei sairas elä. Olin opiskelijana sairaana, ja sairasloma alkoi sellaisessa vaiheessa, että kesätyösäästöjä ei enää ollut. Sairauspäiväraha laskettiin opintorahasta, eli sain kuusi euroa päivässä sairauspäivärahaa...200 euron lääkkeet oli ostettava eikä rahaa ole ruokaan, vuokraan eikä muuhun. Vittumainen tilanne, ja Turun sossusta sanottiin että lääkkeet pitää ostaa ja näyttää kuitti ennenkuin voi saada rahat. Siinä olet, ilman rahaa, ruokaa ja lääkkeitä sairaana "hyvinvointi"-Suomessa. En kuitenkaan pidä itseäni minään sosiaalipummina, koska teen työtä ja opiskelen n. 60 tuntia viikossa.
Jotain tämä Kelan kanssa leikkiminen on opettanut. En usko pätkääkään siitä "pohjoismaisesta hyvinvointivaltio" -lätinästä ´, jota poliitikot esittää. Vaikka miten olisit ahkera ja tunnollinen, ei toimeentulosi ole taattu. Pyhä päätös on, että en enää ikinä äänestä. Vittuako sillä on mitään väliä.
Sossun viivyttelyn takia sain lääkket vasta kahden viikon päästä kun ne oli määrätty, ja tilani huononi niin palhon että sairaslomaa määrättiin lisää. Näin valtio huolehtii kansalaisistaan.