Fortum/Lilius

Nimetön

Onko oikein, että Fortumin Tj. Lilius esiintyy kaiken tämän jälkeen vielä ansioituneena itsenäisyyspäivän juhlassa. Hän on saanut monopoliyrityksestä optiot, jotka eivät hänelle kuulu. Ymmärrän Jorma Ollilan, joka nosti huonossa tilassa olevan Nokian koko Suomen pystyssäpitäväksi voimaksi. Lilius on toimitusjohtajana yrityksessä, jolla on monopoli. Oliko Optioiden saannin takana myöskin Nesteen pilkkominen. Lilius halusi varmistaa optionsa erottamalla Fortumin omaksi yhtiöksi, joka on monopoliyhtiö, kuten am. olen maininnut. Nyt mietitään nostetaanko sähkönhintaa? Käyttämällä optiot yrityksen hyväksi, ei tarvitse pitkään aikaan keskustella energian hinnannoususta ainakaan sähkön osalta.
PS. Ellei Lilius häpeä esiintymistään maamme itsenäisyyden juhlassa "ansioillaan", viimeistään juhliin valitsijoiden moraalia pitäisi tarkistaa.

Väsynyt veteraani.

2

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hävetkää

      On aikoihin eletty. Vielä pitäisi äänestää turhiksien juhla lookista. Hyi hemmetti. Omaneduntavoittelijoita tungokseen asti. Korpit nokkimassa pöydän antimia. Hyvä on juhlia, kun veteraanit puolustivat maan itsenäiseksi. Nyt nämä öykkärit haalivat optioita ja veteraaneille pitää kerjätä avustuksia vuodesta toiseen. Sehän on valtion velvollisuus, optioissa on hyvät pesämunat.
      Veteraanit saivatkin heille kuuluvan kunnian vasta Neuvostoliiton luhistuttua. Siihen saakka mm muutamat nykyään ministereinä istuvat demarit ja ammattiyhdistys pomot tuomitsivat jyrkästi veteraanien maanpuolustussodan. Nyt ollaan niin isänmaallisia, ETTÄ. Hävetkää !!

    • suomalainen?

      Oon täysin samaa mieltä sun kanssa. Ensin mietin, että oonko vaan kateellinen, mutta ei, olen harmistunut ja häpeissäni siitä, että ne jotka tän maan meille tappeli "tilaksi" elää, niin ne ei varmaan tarkottanu ja arvannut minkälaiseen tilaan me nykyaikana ollaan tää saatettu. Se ei varmaan ollu heidän tarkotus ja ei oikeastaan edes kuolemisen arvoista.Ja totta esim. veteraaneille ei löydy rahaa kuin kerjäämällä, saati sitten muillekaan oikeasti apua tarvitseville. Mutta esim. nyt Fortum ja sen syöpäpesäkkeet senkun vaurastuu, kenen kustannuksella, kysyn vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      106
      3110
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2425
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1966
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1520
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1490
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1395
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      907
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      769
    Aihe