Ab.

Kyllä ottaa vanhaan nämä abortin suosijat, jotka ei osaa ehkäistä naimista. Ja kun tulee "vahinko" niin ollaan suunnittelemassa aborttia ja syömässä katumuspillereitä. Syyn ja seurauksen laki on olemassa. Ei enää tunnu olevan mitään pyhää ja arvokasta nykypäivänä. Ja lopuksi, abortti on murha siitä ei pääse mihinkään ollaanpa siitä mitä mieltä tahansa.
6369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Abortti on laillistettu murha, jos asian niin haluaa nähdä. Siksi siitä ei joudu mihinkään murhasyytteeseen eikä vankilaan. Eli abortin voi edelleen tehdä jopa syyllisyyttä tuntematta, jopa sen jälkeen kun holtittomasti heittäytyy suhteesta toiseen ehkäisyä käyttämättä.

Suurin osa ihmisistä ei kuitenkaan ole edellämainitun kaltaisia. Sinä olet ahdaspipoinen ja yksisilmäinen, kun ajattelet, että abortin kannattajat ovat tunnottomia sängystä toiseen hyppijöitä. Mene itseesi. Mikä on ongelmasi, jonka takia purkauksesi syntyi?

Äänestä
  • En ole puhunut mitään sängystä toiseen hyppimisestä. Tämä on minun mielipide vaikkakin jyrkkä sellainen. Ei minun tarvii kaikessa olla suvaitsevainen, ja samaa mieltä mitä enemmistö ehkä on.

    Äänestä

Jos tulisin raskaaksi, enää abortti ei olisi enää edes harkittavissa. Mutta jos se olisi tapahtunut vuosi tai pari sitten niin olisi kyllä ollut tiukka paikka. En pidä aborttia murhana, vaikka en kyseistä toimenpidettä kovin kannatakaan.

Mutta tosiaan pari vuotta sitten olisi ollut kaikkien kannalta parempi lopettaa raskaus sikiövaiheessa ennen kuin siitä elämänalusta tulisi lapsi. Koska jos olisin sen lapsen saanut, minulla ei olisi ollut hänelle mitään annettavaa. Ei mitään. Väitetään että "rakkaus riittää". Niin se kai on, mutta joska vihasin itseäni, en varmasti olisi osannut rakastaa sitä pientä ihmistäkään.

Onneksi en ole asiaa joutunut kohtaamaan. Mutta voimia heille, jotka ovat tehneet päätöksensä asian suhteen. Oli se kumpi tahansa, niin tuskin helppo.

Äänestä

E-pillerit tai kierukkaehkäisy ehkäisee raskauden, munasolu ei kiinnity tai hedelmöity vaikika niin olisi biologia tarkoittanut. Siis ne alut, joista ihminen muodostuu, tuhotaan. Murha siis!?
Joillakin ihmisillä elämä menee tarkkaan suunnitellun kaavan mukaan eivätkä he koskaan missään vaiheessa tee virheitä tai rikkomuksia tähän alkuperäiseen elämänsuunnitelmaansa. Päämäärätietoista ja määrätietoista. Ehkä. Kadehdittavaakin, ehkä.
Mutta sitten on meitä onnettomia, vaillisia ihmisiä jotka teemme virheitä ja joille sattuu ja tapahtuu, vaikka kuinka on yrittänyt suunnitella huolella ja on hyödyntänyt erilaisia turvamenetelmiä.

Joudumme auto-onnettomuuteen vaikka turvavyö on päällä ja ajamme itse varovaisesti. Kaadumme pyörällä vaikka on kypärä päässä ja olemme varovaisia. Rakastumme, vaikka päätimme että ei enää ikinä. Kondomi pettää, tai unohtuu, vaikka ollaan selvin päin ja vakituisen poikakaverin kanssa ja päätös on ollut vakaa, että näin typerästi ei käy.
Ja sitten pitää miettiä mitä tehdä: lapsi, jota ei toivo, ja maailmassa kun on jo valmiiksi liikaa ei-toivottuja lapsia; jälkiehkäisypilleri varmuuden varaksi; abortti.
Voisihan sitä tietysti miettiä etukäteen, ennakoida kaiken, mutta tämmöinen tavallinen ei-täydellinen ei ehkä aina osaa niin määrätietoisesti kuin kaltaisesi täydellisyys...

Sitäpaitsi jos abortti ei olisi laillinen, tai mahdollinen, tehtäisi laittomia abortteja ja ne vasta vaarallisia olisivatkin paitsi lapselle, myös naiselle itselleen! Ja näitä tehdään edelleen niissä maissa, missä abortti ei ole laillinen.
Tai sitten tehtäisi maailmaan ei-toivottuja lapsia ja olisi onnettomia ihmisiä ja onnettomia perheitä, rakkaudettomuudessa kasvavia lapsia. Sekö olisi sitten hyvä? Että maailmassa olisi rakkautta vaille jääneitä kylmiä, kovia, tunteettomia ihmisiä - kuten sinä?

Äänestä
  • Pitkä oli kirje. Onko rakkautta tehdä abortti.

    Äänestä

  • Lenni kirjoitti:

    Pitkä oli kirje. Onko rakkautta tehdä abortti.

    Toisaalta on. Jos mietit asiaa syvällisemmin, sekä toiseltakin kantilta. Nimittäin, onko rakkautta pitää lapsi, jos tietää että pelkällä rakkaudella sitä ei elätetä? Sanoisin, että vastuuntunnotonta. Veikkaaan, että monesti abortin syynä on taloudelliset syyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lenni kirjoitti:

Kyllä ottaa vanhaan nämä abortin suosijat, jotka ei osaa ehkäistä naimista. Ja kun tulee "vahinko" niin ollaan suunnittelemassa aborttia ja syömässä katumuspillereitä. Syyn ja seurauksen laki on olemassa. Ei enää tunnu olevan mitään pyhää ja arvokasta nykypäivänä. Ja lopuksi, abortti on murha siitä ei pääse mihinkään ollaanpa siitä mitä mieltä tahansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu