onko näin että katsastuskonttorien iskari testerit eivät pysty mittaamaan e39 touringin takaiskareita, onko kellään sattunut kohdalle. iskarit on liian kaltevassa asennossa testerille eivätkä pääse liikkumaan tarpeeksi.
takaiskarit e39 touring
8
1804
Vastaukset
- e39 T
Minulla tuli iskarin testauksessa outoja lukeamia, kun auto tuotiin Suomeen n. 1,5 vuotta sitten. En ole varma, johtuiko se tasonsäädöstä vai iskareista. Katsasatusmieskään ei ollut ihan varma.
Iskarit vaihdoin ja uusien iskareiden testaustuloksesta ei tullut moitteita. - e34 touring
Olen lukenut jostain, että näin olisi, mene ja tiedä??!!?? Ens kesänä sen näkee omalla kohdalla. Nyt bemu kats. elokuussa, jonka jälkeen sen itse ostanut.
- 1997
Auto on automaattisella tasonsäädöllä (takana ilmajousitus).
Toin tuollaisen kuluneena kesänä ja maahantuontikatsastus oli heti edessä. Ei mitään tavallisuudesta poikkeavaa ollut katsastusmiehen mielestä alustassa/iskareissa.
Ainut ongelma oli jälkiasennetut xenonit automaattisella tasonsäädöllä. Eli autossa ei ollut valopesureita, mutta oli xenonit = laiton Suomen lainsäädännön mukaan. Tavalliset halogeenit ilman valopesureita = laillinen Suomessa. Ihime juttu.
Onko iskaritestiongelmassa sitten kyse urbaanilegendasta?- german56
ehkä legenda.... mutta olen kuullut että mittausongelmia on ollut. Eihän siitä pysty hylkäämään jos ei saa mittaus tulosta, ainut mistä pystyy hylkäämään on että samalla akselilla on liian suuri ero (yli 40%). omassa touringissa kokeiltiin korjaamolla mittalaitteella joka "tärisee" niin eteen antoi 59 vasen puoli, 68 oikea puoli mutta taakse ei antanut tulosta ollenkaan näytti vaan nollaa. ei ainakaan tämä testeri pystynyt mittaamaan.
- Ihmeettelijä vaan
german56 kirjoitti:
ehkä legenda.... mutta olen kuullut että mittausongelmia on ollut. Eihän siitä pysty hylkäämään jos ei saa mittaus tulosta, ainut mistä pystyy hylkäämään on että samalla akselilla on liian suuri ero (yli 40%). omassa touringissa kokeiltiin korjaamolla mittalaitteella joka "tärisee" niin eteen antoi 59 vasen puoli, 68 oikea puoli mutta taakse ei antanut tulosta ollenkaan näytti vaan nollaa. ei ainakaan tämä testeri pystynyt mittaamaan.
Jos ei pystyttäisi muka mittaamaan konttorin iskaritestissä niin miten ihmeessä voi toimia sitten todellisuudessakaan???
Ei täälläkään sentää kaikkea tuubaa kannata kirjoittaa.
- BmwV8
On kokemusta. Asiallinen katsastusmies valaisi, että tämä on tiedossa kyseisestä mallista ja muistaakseni totesi johtuvan juuri iskareiden kulmasta.
Jo 7 vuotta e39 touring nautintoa. :-)- 530d
Sama juttu, lukemat on jotain puutaheinää mutta ei vaikuta leimaukseen...
- BMW on 1
530d kirjoitti:
Sama juttu, lukemat on jotain puutaheinää mutta ei vaikuta leimaukseen...
Totta on että bemarien iskarien testaus on todella hankalaa.(ainakin 500 sarjan farmareissa)Keväällä katsastuksessa katsastusmies kertoi että takapään iskareille ei saa oiken minkäänlaisia tuloksia,tarkempaa syytä ei kertonut. Eli mitään vikaa niissä ei tarvitse olla vaikka laitteet näyttää mitä. Ei vaikuta leiman saamiseen. Oma autoni on vuoden 97 muista vuosimalleista ei varmaa tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895645
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902976Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232654Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251996- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1161460- 1851328