Talo ka 200 m2,ha 178 m2 kuutiot 615.
Talli 49 m2 kuutiot 135.
Lämmitys maalämpöpumpulla.Putket kaivossa jossa vettä.Lämmöjako joka paikassa vesikiertolattialämmitys.
Lähes 2v:n lämmityksen ja lämpimänveden tekoon kulunut 7800 kwh/vuosi.
Varaava takka on.
Lämmitysjärjestelmä kaikkine porakaivoineen,pumppuineen ja muinevehkeineen asennettuna maksoi 18000 €.
-Tähän on tyytyminen.
-Iikon-
Talli 49 m2 kuutiot 135.
Lämmitys maalämpöpumpulla.Putket kaivossa jossa vettä.Lämmöjako joka paikassa vesikiertolattialämmitys.
Lähes 2v:n lämmityksen ja lämpimänveden tekoon kulunut 7800 kwh/vuosi.
Varaava takka on.
Lämmitysjärjestelmä kaikkine porakaivoineen,pumppuineen ja muinevehkeineen asennettuna maksoi 18000 €.
-Tähän on tyytyminen.
-Iikon-
Vastaukset 18
Vanhimmat
Muhahahaaa!! Taas yksi MLP propagandalla ja mantroilla kusetettu kirjoittaja! Minulla on matalaenergiarakenne, suora sähkö ja ILP. Edullisempaa ja vaivattomampaa saa hakea!
Jos ILP hajoaa, ei uutta kannata investoida ihan hätäisesti. Jos taas sinulla hajoaa MLP, voi alkaa palella!
eiku se on ILP ???
120 neliötä suora sähkö lämmitys ja käyttösähkö yhteensä 11500kw/h vuosi. eli lämmitys aika lähelle tuota sinun lukemaa. elikkä onneks en laittanu maalämpöä joka on nuin hanurista
valossakos tota persläpiäs lämmität?
Ei maalämpöpumppua noin pieneen pirttiin piä laittaa.
kerran kuussa ja pyykit tietysti äidin luona kotona. Astianpesukone, pyykinpesukone, jääkaappi, pakastin ja muut nykyaikaisen kodin hienoudet sinustakin lienevät humpuukia.
Tai jos omistat tuskin raaskit käyttää noilla kulutusluvuilla.
Ai niin unohditko mainita ne ilmaiset puut, joita poltat ahkerasti koko lämmityskauden
MUaahhaahhaa
Ei maalämpöpumppua kannata kioskeihin asentaa.
Se pitää olla ainakin yli 150 m2 omakotitalo.
Turha vertailla oman yksiön kulutusta isompaan omakotitaloon.
joku kertoo kulutus lukemiaan kun on 300 neliötä lämmintä, niin siihen tulee nokinenä ilkkumaan että samaan pääsee suoralla sähköllä(ja ilmaisilla puilla) kun lämmitettävää on sata neliötä.
Turha on kenenkään väittää että suorasähkö kannattaa jos kulutus on yli 30000kWh vuodessa.
minäkin asuin ennen kompostissa. Ihan itse lämpiää.
ja toisella talo
ei voi verrata
eikä näin tarvitse holli-hallia...
joillain on harrasteet kotona
Tämän tyyppinen väittely on aivan turhaa. Ketä kiinnostaa kuinka paljon sähköä menee ja mitä maalämpö maksaa. Aina löytyy läpeensä pihi sähkölämmittäjä, jonka sähkölasku on melkein miinuksella... Pääasia on että itse on tyytyväinen omaan valintaan ja lämmitystapaa.
Eskon MLP kompurasta taisi juuri käämi kärähtää! Muahahahaaa! Ei muuta kuin tonnit tiskiin ja odottamaan MLP korjaajaa. Varo ettei pääse kylmä ja routa yllättämään!
t. Mukavasti ja huolettomasti asuva suorasähkölämmittäjä
Mene Suoramies vaihtaan Toyota corollaasi öljyt pihalle, niin vähän jäähdyt.
Voi että!
Mee "Suoromies" lukemaan Päätaloa.
Nuo juttus vaikuttaa, siltä että olet joko alle 12-kesäinen tai muuten "alikehittynyt"
Ihmiset haluaa keskustella asiaa , nii aina joku örvelö pyrkii sekaan sotkemaan.
Maalämpöpumpusta en sano kuin, että aikalailla kallis investointi vaikka neliöitä olisi tuhat.Lisäksi neliöt määräävät laitteiston teholuokan ja siten myös sen hinnan.
Arvio siitä että mitä isompi talo sitä edukkaampaa olisi asentaa MLP hiukan ontuu. Sen tehokkaamman laitteiston osto ja asennushan maksaa myös enemmän.
Mutta jos joku sen haluaa (MLP) siitä vaan.Se vaan ei ole edullisin lämmitys investointi suomessa.
Chunlan ilmalämpöpumppu on hyvä peli.
Jos vain voi soveltaa varsinaisen lämmityksen rinnalle, suosittelen.
Itselläni osittain varaava sähkö ilp
Toimii ja jopa säästöä on syntynyt ilp:n asennuksen jälkeen.
Ihan ok kulutus. Meillä 600m3 talo ja kulutus 6200kWh. Kylmä talli. Järjestelmän investointimaksu 14000€.
Olen maalämpöön tyytyväinen, mutta takaisinmaskuaika tulee olemaan pitkä!
Aloitan keväällä itse rakentamaan olen saanut seuraavan laisen tarjouksen (tutun kauppaa). lattialämmitys 8*termari 3 kpl jakotukkeja kaapit työt=3800€. carrier pumppu nq c7 aineet putkisto 450m kaikki työt ja käyt otto= 10000€ Eli yhteensä 13800€ koko lämmitysjärjestelmän investointi. Jos sinä olet saanut koko roskan 14000€ niin täytyy käydä sukulaisen kurkkuun ja kysyä että mitäs alennusta tässä nyt oikein on. Talo on muuten 190 neliötä ja 550 kuutiota.
esim carrierin ja niben hintoja. huima ero liekö perusteltua koneiden eroilla