Kysymys paksusuolen umpipussin tulehduksesta(divertikkeli). Onko jollakin tällä palstalla vierailevista sattunut samaa? Miten hoidettiin, kuinka nopeasti parani, mitä tehtiin jatkossa? Nyt saan jotain antibioottia suoneen. On muuten todella kipeä alavatsa kun siihen koskee ja tulehdusarvot aika korkealla.
Paksusuoli
Divertikkeli
3995
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eräällä tutullani ollut ko. vaiva 7 kertaa. Alkuun hoitivat hänellä kohtutulehduksena, mutta kun kohdunpoiston jälkeen vaiva jatkui niin selvisi että kyseessä olikin divertikkelit.
Parhaillaan tuttuni käy kontrolleissa TK:ssa, jossa antoivat antibioottia suoraan suoneen, tulehdusarvot ovat edelleen koholla joten seuraavat mitä tapahtuu. On saanut leikkaukseen lääkäriltä lähetteen,
Tuttua lähipiiristä,on hoidettu sairaalassa siten että suolisto rauhoitettiin poistamalla kiinteä ruoka,antibioottilääkitys lisäksi suoneen.
Myöhemmin uusiutunut mutta korjaantui taas antibiooteilla.
Viimeinen vaihtoehto on leikkaus mutta ensijaisesti käsitykseni mukaan hoidetaan lääkkeillä.
Jäi mainitsematta se aika,vähän kiire ja tulee kirjoitusvirheitä,eli reilussa viikossa menivät kivut pois kokonaan,vatsa on erittäin kipeä siinä vaiheessa kun tulehdusarvot ovat korkealla mutta yleisesti ne helpottavat hyvin pian antibioottien alkaessa vaikuttaa,tyypillistä on että tulee vielä suonilääkityksen jälkeen tablettikuuri,kyllä sinä paranet.