Hiusten lähteminen

Kalju äiti

Olen 2004 ja 2005 syntyneiden lasten äiti. Odotin ensimmäistä lastani, kun huomasin hiusteni lähtevän. Raskausviikolla 8 oli päässäni noin euron kokoinen kalju kohta. Hiuksia lähti koko raskauden ajan. Lapsen syntyessä minulta oli lähtenyt noin viides osa hiuksistani. Aloin imettää lastani. Lapsen ollessa reilun kuukauden minulla oli hiuksia enää noin viides osa jäljellä. Nekin leikkasin pois...Siirryin huiviin ja peruukkiin.

Odottaessani toista lasta hiukset alkoivat kasvaa hitaasti takaisin. Lapsen syntyessä minulla oli vain muutamia pieniä hiuksettomia kohtia sekä yksi isompi hiukseton kohta. Aloin taas imettää. Lapsen ollessa kolmen kuukauden ikäinen hiukset alkoivat taas lähteä.

Ensimmäisen raskauden aikana kävin lääkärillä. Diagnoosi oli pälvikalju. Sain jotain kortisonia - mikä ei auttanut. Myöhemmin olen tutkinut asiaa vähän ja pälvikaljuuteen erikoistunut hiusalan ammattilainen kertoi raskauden olevan minulle siin suuri stressitekijä, mikä aiheuttaa reaktion. Muuten molemmat raskaudet ovat olleet hyvin helppoja, ei edes aamupahoinvointia....

Loppujen lopuksi minulla on onni matkassa. Lapseni ovat terveitä ja olen saanut säilyttää kulmakarvani ja ripseni.

Kohtalotovereita?

4

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • davalyan

      noin pahasti ole lähtenyt,mutta kaikki kolme raskautta ovat kyllä aiheuttaneet runsasta hiustenlähtöä,tämä viimeinen syntyi tasan vuosi sitten eikä vielä ole kaikki hiukset "kotona" :)

    • Mona-Henrika

      mutta itseltäni lähti tavallista enemmän hiuksia imettämisen aikana. Mutta ei kaljuuntumiseen asti.

    • eve

      Mulle sanottiin lääkärissä, että hiustenlähtöä aiheuttaa hormonimyrsky... Ei siis niinkään just "stressi", vaan jotkut tietyt hormonitoiminnan muutokset. Mulla lähti hiukset - no, ei kaikki sentään, mutta paljon - ennen raskautta kun kierto palasi pillereiden jälkeen normaaliksi. Tukka kasvoi myöhemmin takaisin. Raskauden ja imetyksen aikana ei lähteny lainkaan.

    • Jr

      Minulla on ollut pälvikaljua noin 15 vuotta. Nyt on menossa toinen raskaus. Ensimmäisen raskauden aikana tukka kasvoi todella hyvin. Nyt kun on toinen raskaus niin hiuksia enää noin 30% päässä.. Huivit ja pannat käytössä. Ainut eroavaisuus näiden kahden raskauden kanssa oli, että ensimmäinen oli poika ja nyt on tyttö tulossa. Tyttögeenit eivät selvästikkään sovi siis minulle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30637
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4096
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2697
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1865
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      589
      1643
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1579
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1555
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1477
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1228
    Aihe