OPETUSALA ON

PERSEESTÄ!

Onnex on sen verran järkee päässä etten OKLään oo hakenut, sen verran paskamaista on opettaa ammatikseen, että kärsikää vaan te jotka ootte tehneet emämokan alavalinnassa, sääliä ei heru, hyi hitto!

4

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nii se vaan on

      oisitko päässyt jos oisit hakenut? Yhdeksän kymmenestä nimittäin ei.

    • lukiolaistyttö56

      Harkitsin itsekin OKL:n hakemista vielä vuosi sitten, mutta vietettyäni vuoden kouluavustajana silmäni avautuivat, ja päätin ottaa järjen käteen. Monilla luokanopettajakoulutukseen pyrkivällä taitaa olla unelmana mahdollisimman siisti, helppo ja yksinkertainen ammatti. Se on ihan totta että opetettavat asiat ovat hyvin yksinkertaisia, mutta jos puuttuu se palava halu opettaa ja kasvattaa, opettajan työ ei ole oikea ratkaisu. Suosittelisinkin ammattia harkitseville, että ottaa asioista selvää eikä tuudittaudu omiin pikku haaveisiin.

      • ylioppilas

        niin no eihän se nyt ole vaikeaa itse aikuisena yliopiston käyneenä osata niitä asioita joita peruskoulussa opetetaan oppilaille, mutta eihän se mihinkään riitä, että opettaja itse osaa opetettavan asian vaan nimenomaan se pitää osata opettaa niille oppilaille. minkäs teet jos joku 8-v. tyttö ei vaikka ymmärrä jakolaskuja mitkä olisivat opettettavana asiana, ei se paljoa auta että itse osaat laskea 24:3=8, jollet saa oppilasta sitä ymmärtämään


    • päässyt?

      Surullista kun täällä on aina vuoron perään joku itkemässä suosituimpien alojen huonoutta,
      milloin joku marmattaa miten lääkärin työ on pelkkää kurkun kauvuuta ja psykologilla mummojen valituksien kuuntelua.
      Fakta vain on se että OKL on todella suosittu, hakijoita on vuosittain todella paljon, ja varsinkin Jyväskylään, Ouluun ja Helsinkiin ei kannata kuvitella pääsevänsä ellei ole väh. E:nj paperit, työkokemusta jne.

      Kyllä sinäkin sinne vielä joskus pääset!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1935
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      850
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      845
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      728
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      710
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      677
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      671
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      644
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      642
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      635
    Aihe