Käytettyä harkitsen ja kokemuksia kaipailisin autoista Xantia ja miksei xsara 94-98vm, joilla ajeltu yli 250000km...
Kuinka paljon ongelmia ja huoltoa on ollut
Kuinka paljon ongelmia ja huoltoa on ollut
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Diesel kyllä kestää jos huollettu.bensa käyttöisessä alkaa olla moottorin vaihto edessä ennen pitkää.
ainakin 2-litrainen noilla kilometreillä. Riippuen tietenkin ajosta, huolloista, niin kyllä bensakonekin tuon 500-600t kestää ilman remontteja. Saahan sen tietenkin paskaksi pienemmilläkin kilometreillä huolettomalla käytöllä, kuten muutkin autot.
Myin vasta pois hyvin palvelleen Xantian, 360tkm oli myydessä mittarissa. Oli (on) vieläkin niin hyvässä kunnossa että uskalsin tutulle myydä, 100% toimiva peli edelleen, ja täysin ruosteeton. Malliltaan '95 2.0-16v SX. Mitään isompaa autolle ei minun aikana tarvinnut autolle tehdä (5v/100tkm) eikä tietääkseni myös edellisenkään omistajan aikana. Lähinnä kulutusosaa piti vaihtaa: palloniveliä, yksi satsi jousipalloja, jarrulevyt/-palat jne..).
2,0 l kone kestää kyllä kun ostat säännöllisesti huolletun auton. Normaalihuolto-ohjelmalla on pärjätty.
Kuluvia osia menee samaan tahtiin kuin muissakin saman ikäisissä/kilometrisissä autoissa.
Laakereissa alkaa usein olla vikaa 200-300 tkm tienoilla. Vaihtokamaa kai nekin taitaa olla.
Kyllä se varmaan kestää.Eri asia sitten onko kanttavaa, kauheesti remonttia osien vaihtoa,uuden ostais samalla rahalla.
Kyllä nykyään autot tuollaisen 300 tkm kestävät. Huoltaa tietenkin niitä pitää. Mutta jos löydät kunnolla huolletun auton, niin voi aivan huoletta ostaa.
Jos sinulla on joku asiantuntija-kaveri, pyydä hänet mukaasi katsomaan tuota autoa.
Järkevintä ehdottomasti on pitää samaa autoa kauan. Varsinkin, jos itse pystyy pikkuhuoltoja tekemään, kuten jarruremontit, hydrauliikkaöljyn vaihdot jms. Ja niitä on myös tehtävä. Silloin pääomakulut/km ovat varmasti pienemmät kuin sellaisella joka usein vaihtaa autoa uuteen.
Tuollaisen 300 tkm ajetun, jos se on säännöllisesti huollettu ja kolaroimaton, ajaa aivan hyvin toiset saman verran.
Mutta asiantuntija on oltava ostotapahtumassa mukana.
Kohta 300th Xsara 1,9TD:llä ja normaalien kuluvien(jarrulevyt, palat, jakohihna) osien lisäksi: alapallonivel, kammen etustefa ja iskarin yläpään laakeri.
Toimii kuin kello, pitänee koputtaa puuta :)
Mulla oli Xantia Athena -97 ja oli ajattu yli 270 tkm ja se ainakin kesti hyvin - kadutti vaihtaa sitä, kun se oli niin luotettava! Hyvin kyllä sitä huolisin mutta sen ominaisuudet ei muuttuneet ainakaan huonommiksi kilomtrien lisääntyessä.
Arvelisin, että sillä olisi kevyesti ajanut vielä 200 tkm.
Xsara 1.9td 285000 ajettu, noo problemos.
Xsara 1,9 TD, neljäs moottori, ajettu n. 230 000 km. Kiertokankien katkeaminen tyyppivika!
kertoo juuri sen, että ajotavalla on merkitystä. Jos autoa kuin autoa ajaa väärällä ajotavalla, niin hajoaahan se.
Kyllä. Edellisellä autolla autoliikkeestä hajottamolle 16 vuoden aikana 836 000 km. Citroen BX 19 RD, vm -88!
Jos hiemankin olisit asioista tietoinen, et "syyttelisi" käyttäjiä tuon moottorin kohdalla. Niitä on hajonnut erilaisilla käyttäjillä riippumatta siitä miten sillä on ajettu.
Paska mikä paska. Tämän kirjoitan vaikka Sitikalla ajankin ja olen jo kauan ajanutkin. Lisäänpä senkin, että on myös tarkoitus jatkossakin ajaa. Olen vain siitä onnellinen, ettei ole tuota moottoria kohdalle sattunut.
Tuon moottorin "kesto" on jo jonkin aikaa ollut tiedossani, joten siihen en luonnollisesti hairahdu.
480000tkm matkaajoa normaalit huolot kestää se
Omaan -98 1.9TD Xsaraan piti vaihtaa katsastukseen 120tkm ajettu vaihtomoottori, kun alkuperäinen kone oli jo niin väljä että savutuskokeen läpäisystä ei olisi ollut toiveitakaan!
Ruiskupumpun ja suuttimien vaihto ei vanhaan koneeseen auttanut, ajettu oli 305tkm.
370 000 km aikana remonttia:
- kytkin 300 000
- venttiilien säätö 360 000
- suuttimet 370 000
- jäähdytin ennen ensi kesää
- kolme kertaa etupyörien laakerit
- kulutusosia on toki vaihdettu matkan aikana mm jarrulevyt -palat.
Auto on säännöllisesti huollettu eikä näkyvää ruostetta ole havaittavissa. Suurin takaisku on ollut kytkimen hajoaminen ja siihen luulen syynä olleen edellisen omistajan veneharrastuksen. Ilmeisesti autolla on vedetty venettä ja siinä yhteydessä on kytkin saanut asiatonta käsittelyä.
- Jäähdytysnestettä häviää ajon aikana eikä siihen ole syytä löydetty. Näkyviä merkkejä ei ole vuodosta eikä painetta paisuntasäiliössä moottorin ollessa käynnissä. Jos jollakulla on tuohon antaa vinkkiä niin se otetaan ilomielin vastaan;))
Onko nuo arvot markkoja vai euroja ?
Nesteen häviäminen loppuu kun asennat viimasuojan.
Kylmyys kutistaa.
Eiköhän ne ole markkoja, eli lyhenne km :-))))
Meniköhän tuokaan perille? ~:-o
jäähdyttäjän korkin toimivuus. Nestehän ei haihdu, jos sitä häipyy on syynä jonkin asteinen vuoto. Syynä kannentiiviste, kennostot tai liitokset jne. Yleensä helpohko havaita. Jos korkki päästää hukkaputkeen ei se näy esim. päällepäin.