Turhaa hidastelua digiaikaan siirtymisessä

kelokkelo

Valtioneuvoston viimeisimmän päätöksen mukaan Suomessa siirrytään ainoastaan digitaalisiin televisiolähetyksiin 31.8.2007. Tämä on mielestäni aivan liian myöhään. Jos suomalaisille ilmoitettaisiin, että 3 viikon päästä loppuu analogiset lähetykset, niin johan menisi digiboxeja kaupaksi! Ja jos jollakulla ei olisi boksiin rahaa, niin olkoon ostamatta sitten - tuskinpa silloin olisi varaa maksaa myöskään Tv-lupamaksua. Tällaisella venytyksellä mitä on tähän asti tehty, ei saada yhtikäs mitään aikaan, sillä aina löytyy niitä, jotka viimeiseen asti välttelevät kehitystä.

10

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Näinhän se on, joka asiaan löytyy kyllä vänkääjiä.

    • kele!

      Yhtä kätevästi pääsemme eroon vaikkapa ilmansaasteista: lopetaan vain mm. bensiinin myynti kolmen viikon päästä. Kyllä tulisi polttokenno- ja vetyautokauppaan vilskettä! Ja jos jollakulla ei olisi sellaiseen rahaa, niin olkoon ajamatta sitten. Tällaisella venytyksellä mitä on tähän asti tehty, ei saada yhtikäs mitään aikaan, sillä aina löytyy niitä, jotka viimeiseen asti välttelevät kehitystä.

    • kiinni

      Juu minun mielestäni hallituksen, eduskunnan ja Kälviän kunnanvaltuuston pitäisi yksimielisesti päättää, että koko Euroopassa siirrytään huomisesta lähtien käyttämään ainoastaan hologrammi-tv lähetyksiä. Paskaaks sillä on väliä, että teknologiaa ei ole vielä olemassa. Kodinkoneliikkeet voisivat myydä vaikka niitä semmosia muovisia kiikareita, joilla voi kattella 3D kuvia, ja vaihtelisivat sitten sen formaattia parin kuukauden välein.

      Vituttaa kun pitäis ostaa telkku, mutta tarjolla on ainoastaan vuoden päästä varmuudella vanhenevia laitteita, tai semmoisia mistä ei vielä edes tiedä, mitä "tarpeellista" teknologiaa niistä puuttuu vuoden päästä.

      Ei kiinnostaisi leikkiä nörttitampiota ja väkertää olohuoneeseen palapeliä malli joulukuusenvalo, jossa on piuhaa solmussa ja kun yksi valo tuhannesta ei toimi, niin ei toimi sitten loput 999 valoakaan. Puhumattakaan niistä kaukosäätimistä...

      • Poikani

        tällaista on tämä nykytikitekniikka. Merkonomit hihhuloivat jokaisen insinöörin ja "Heinosen" visioden mukaan ja raukoilla ei ole edes minkäänlaista tajua roskaväen toiveista, jotka kuitenkin koko tunaroinnin maksavat.


      • Ei ikinä digiä
        Poikani kirjoitti:

        tällaista on tämä nykytikitekniikka. Merkonomit hihhuloivat jokaisen insinöörin ja "Heinosen" visioden mukaan ja raukoilla ei ole edes minkäänlaista tajua roskaväen toiveista, jotka kuitenkin koko tunaroinnin maksavat.

        Kyllä ennen kesät oli lämpimiä ja leipä maistui leivältä. Turhuutta on nuo väritkin televisiossa kyllä sitä ennenkin tultiin toimeen ilman.


      • kehittyy
        Ei ikinä digiä kirjoitti:

        Kyllä ennen kesät oli lämpimiä ja leipä maistui leivältä. Turhuutta on nuo väritkin televisiossa kyllä sitä ennenkin tultiin toimeen ilman.

        Eiköhän tätäkin uudistusta ole mietitty jo aivan tarpeeksi, myös siihen nähden, että uusi tekniikka on tosiaan tarpeeliista ja järkevää ottaa käyttöön. Tuollainen "kyllä sitä ennenkin tultiin toimeen ilman" -asenne ei sitten johda mihinkään... Kuinka sitä muuten elettäisiin. Tuskimpa koko ihmiskuntaakaan olisi jos noin ajateltaisiin. Kerronpa sinulle yhden uuden sanan, jonka voisit kirjoittaa vaikka ylös: evoluutio! Noh, ehkä liioittelua verrata yhtä boxiin siirtymistä ja evoluutiota :D, mutta idea sama: kehitys kehittyy. Ne kaukosäätimet ja johtoviidakot ovat sitten asia aivan erikseen...


    • digibox

      Teknologian kehitys ja siirtyminen sen käyttöön ovat hyvä asioita, mutta KUN EDES JOKU VALMISTAJA JA YLE tekisivät yhteistyössä edes yhden toimivan boxin.
      Tämän tasoiset laitteet olisi 80-luvulla kaikki todettu "tehtaalta viallisena toimitettu" ryhmään kuuluviksi. Nyt vaan odotellaan, odotellaan... kuukaudesta toiseen softapäivityksiä (otta päähän).

      • kokeillut?

        Puhutko nyt kaapelitelevisiosta?
        Jo neljä vuotta on 9828T Nokia toiminut täysin moitteetta eikä mitään päivityksiä ole vuosiin edes ollut sille tarjolla ja miksi pitäisikään, kun kaikki toimii. Onhan niitä nyt lukuisia muitakin täysin toimivia bokseja.
        Miksi muuten YLEn pitäisi tehdä yhteistyötä laitevalmistajien kanssa? He käyttävät täysin standardinmukaista DVB-tekstitystä ja jos sitä ei muualla käytetä vaan ohjelmat dubataan niin minkäs sille voi?


      • Pazi

        Tosin ei ole kokemusta kuin kahdesta
        Humax PVR-8000T ja Handan DVB-C 6000 boxeista
        Loistavia pelejä kumpainenkin Kun niistä löytyy
        tuo kovalevy :)


      • digibox
        kokeillut? kirjoitti:

        Puhutko nyt kaapelitelevisiosta?
        Jo neljä vuotta on 9828T Nokia toiminut täysin moitteetta eikä mitään päivityksiä ole vuosiin edes ollut sille tarjolla ja miksi pitäisikään, kun kaikki toimii. Onhan niitä nyt lukuisia muitakin täysin toimivia bokseja.
        Miksi muuten YLEn pitäisi tehdä yhteistyötä laitevalmistajien kanssa? He käyttävät täysin standardinmukaista DVB-tekstitystä ja jos sitä ei muualla käytetä vaan ohjelmat dubataan niin minkäs sille voi?

        Kommentit menivät nyt täysin antenniverkon puolelle.
        Jos lukee enemmän ihmisten kommentteja näillä sivuilla ja lehdissä, voi hyvin nähdä, millaisessa tilassa boxit vielä nykyään ovat?
        Jos YLE kerran haluaa kikkailla tuolla DVB-tekstillä, niin voisi se jotenkin avustaa maahantuojia yms. tässä asiassa. Eihän se nyt ole oikein, että kansa maksaa YLEn "testailut"?
        Malttaisivat odottaa sen verran, että purkit tulee kuntoon ja käyttäisi "poltettua tekstitystä", kuten muutkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe