Kertokaapa mielipiteitänne tuosta tunnistusmerkintäasiasta. Toisella koirallamme on tatuointi. Tiedän sen "poistuvan käytöstä" lähivuosina, mutta se ollut hyvä ja huoleton. Toiselle koirallamme laitatimme sirun ja kuinka ollakkaan, se hävisi ja piti laittaa uudestaan jalostustarkastuksen yhteydessä. Nyt meille on koiranpentuja syntymässä ja mietin, että sirutanko pennut ja jätänkö sen uusien omistajien vastuulle? Olen muistaakseni täältä lukenut, että jotkut kasvattajat jättävät siruttamatta alle 8 vko:set pennut juuri siksi, että siru ei välttämättä pysy paikoillaan niin pienellä. Tämän takia tatuointi tuntuisi paremmalta vaihtoehdolta, vaikka sen laittaminen varmasti sattuu pentuihin enemmän..
Tunnistusmerkintä
Nipsu
4188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei kyllä varsinaisesti satu ja ne mitä olen teettänyt on tehty nukutuksessa.
siru on makuasia,en tiedä mikä olisi hyvä ikä,oman koiran pentueessa oli 12 pentua,kaikilla sirut tallella,laitettu 7-viikkoisina.
Tatuointia ei kannata laittaa, se todellakin poistuu käytöstä. Eikä nekään, läheskään aina, onnistu. Meilä on jouduttu kaksi koiraa myöhemmin siruttamaan huonon tatuoinnin takia.
Oma ell. ei suosittele sirutusta ennenkuin toisten rokotusten yhteydessä. Senpä takia jätän siruttamatta pentuetarkastuksen yhteydessä. Tästä syystä pudotan hieman hintaa.
koirani haettiin tallinnasta ja se on sirutettu siellä.vielä ainaskin tallella=) ystäväni koiralle kävi niin, että siru oli kadonnut ja se löytyi takapäästä=)eli kai neki sit katoaa..mutta ei kuulemma hirveän yleistä.
Käsittäisin sen niin, että kun tatuointi poistuu käytöstä, niin se ei tietenkään koske niitä koiria, jotka on ehditty tatuoida ennen käytännön poistumista, vaan jo olemassa olevat tatskat ovat käsittääkseni voimassa koiran eliniän. Yksi haitta sirussa mielestäni onse, että esim. tulliviranomaisilla ei ole velvollisuutta halussapitää kaikkiin sirumerkkeihin sopivaa skanneria, vaan sinun on esim. matkustaessasi koiran kanssa ulkomaille, varauduttava siihen, että tulli vaatii, että sinulla on mukana sopiva skanneri. Tätä ongelmaa ei synny tatuoinnilla. Tatskan haittapuoli sitten olisi kai se, että se koiran vanhetessa saattaa haalistua, ja koiran korvien kasvaessa muuttua lukukelvottomaksi, mutta luulisin tatuoijan voivan sitä parannella.