Aika tyhmää, mutta teki niin mieli....

Valedro

Määääää olen lätkässä AAAAAlaan Rickmaaaaaniin!!!!!!!!! Joo, kuten jo tuli sanotuksi tuossa otsikossa: Tyhmää ja turhaa, mutten ois saanu unta jos en ois tehny tota. Onko kohtalotovereita?
Sitten mailia tännepäin joita kiinostaa alkaa mailiin yhen sellsen tyypin kaa jolla on tällanen huone:
Heti kun tulet ulko-ovesta sisään, huomaat vasemmalla puolellasi oven, jossa näkyy Voldemort juliste. Astut ovesta sisään ja näet heti vastakkaisella seinällä Tylypahkan vaakunaa esittävän julisteen ja Iseeviot peli julkan. Kun katsot ovae vasemmalle puolelle, näet sängyn jossa on HP lakanat ja sängyn vieressä pimeässä kiiltävillä syämmillä varustettu kuva joka esittää Severus Kalkarosta. Katsot alas, ja näet kasan papereita, joissa jokaisessa komeile, Harry, Ron, Hermione, Dubledore, Sirius Musta tai Sibylla Punurmio. Kun katsot ylös Tylypahka julisteen vieressä olevalle hyllylle, näet pienen korin jossa on kansi. avaat korin, ja näet sielä kasan velhokortteja ja kirjevälineet jotka on kuvattu taikajuomatunnilta. Kun katsot ovest oikealla puolelle, näet lipaston ja avaat alimman laatikon. Siltä löytyy kolme HP palapeliä: Taikajuomatunti, Pörrön luukku ja näkymättömyys viitta. Katsot jälleen maahan, ja näet kansion jossa heti päällä on Harry Potterin kuva. Avaat kansion, ja näet lajitelman erilaisia velhokortteja kuin korissa. Katsot sohvalle, sohvalla lojuu Kansio missä on 3cm täyttä Potter tietoa. Sohvalla on myös hujan hajan kaikki Potter kirjat. Kun katsot Tylypahka julisteen vasempaan alareunaan huomaat lipastn jossa ensimmäisenä pistää silmään Harry Potter penaali, j sen sisässä HP kynä, viivotin, kumi ja terotin. Penaalin oikealla puolella lojuu sulkakyniä ja vasemmalla videoteline, jossa näkyy selvästi videot: Harry Potter ja viisasten kivi, ja nauhoitus Näin tehtiin harry Potter ja viisasten kivi. Seuraavaksi astut tietokone huoneeseen. Heti kun katsot tietokonetta, huomaat että siinä on taustana kuvia sekaisin ja vasemmassa yläreunassa lukee Harry Potter and the Chamber onb Secrets. Seuraavaksi huomaat tietokoneen viereen jätetyn cd levyn, ja yllätys yllätys, se onkin HP levy. Menet yläkertaan ja heti olohuonen lattialla näet levitetyn palapelin joka esittää Pörröä. Keittiössä kun katsot ensimmäiseen kaappiin, huomaat Harry Potter mukin. Painat mieleen, että tietokone huoneessa oli myös pienempi palapeli joka kuvasi pirun-nuoraa. Ja tietokoneen vierässä olevalle kalenterille oli ympyröity päivä 1.9. TYLYPAHKAN ALKAJAIS PÄIVÄ!!!!!!!! Palaat takaisin huoneeseeni, ja näet, että lipastolle on ilmestynyt taikasauva ja servetinpidike jossa on Tylypahkan kuva, ja jonka sisällä on kasa Harry Potter postikortteja. Seuraavaksi minä astun huoneeseen ja rupean selittelemään hurjista Potter unistani:

1. Uni
Olimme pikkusiskoni kanssa ihan normaalisti kotona, kun yhtäkkiä ovikello soi. Avasin oen ja vuotta vanhempi pikkusiskoni kurksteli käteni alta. Oven takana oli HARRY POTTER. Hän piteli sanoma lehteä käsissään ja katseemme lennähtivät heti siihen. Harry sanoi että tuli lehtijutun vuoksi. Hän näytti meille otsikkoa:

JÄSTIT PÄÄSEVÄT TYLYPAHKAAN!

Olin ymmälläni, samassa lehahti pöllö sisään tuomaan kirjeen meille. Kirjeessä oli kutsu Tylypahkaan. Harry sanoi että ihailee meitä suuresti koska pääsimme Tylypahkaan.

2. Uni
Olin Harryn hahmossa Tylypahkassa, ja kuten aina, olin saanut jälki-istuntoa taikajuomatunnilta. Jälki-istunto suoritettaisiin viikonpäästä. Viikko oli sitten kulunut, ja kun mitään kutsua jälki-istuntoon ei tullut, päätin mennä katsomaan missä Kalkaros on (todella typerää). Menin siis ensimmäisenä katsomaan taikajuomaluokasta, ja näin *punastuu* (se on äklöä) Kalkaroksen ja uuden pimeyden voimilta suojautumisen opettajan pussailemasta keskellä luokkaa. Koulu oli siltä päivältä jo ohi. Päätin siis laittaa oven hiljaa kiinni ja hipsiä tieheni. Kalkaros oli kai unohtanut jälki-istuntoni. ryntäsin juoksuun ja kerroin salaman nopeasti Hermionelle ja Ronille kaiken mitä olin nähnyt.

3. uni
Minä, pikkusiskoni ja Nelli, eräs ystäväni, olimme matkalla Unkariin junalla, joka muistutti kovasti ikkunallista hissiä. Kanssamme samassa vaunussa oli luokka unkarilaisia poikia ja heidän opettajansa. Opettaja sitten sopotti unkaria myös ihme kyllä meille. Olin aika ihmeissäni kun en ymmärtänyt sitä. koputin sitten opettajaa olalle ja sanoin englanniksi: Anteeksi, mutta voisitteko sanoa tuon saman englaniksi? Opettaja näytti ymmärtävän ja rupesi siinä samassa puhumaan jotain siansaksaa joka ei kyllä taatusti ollut Englantia. Mutta minä ja porukka, siis pikkusisko ja Nelli, oltiin niinku että just, okei. Ja leikittiin ymmärtävämme. Sitten en unkarilaiset pojat alkoivatkin puhua ihan selkokielellä suomea. aika ihme juttu. Sitten oltiinkin jo perillä. Me mentiin sellaseen saunan näköseen, paitsi ettei siinä ollu takaseinää olleskaan, ja ne unkarilaiset oli jossain välissä ehtiny käydä uimassaki, kaikki oli märkiä ja ne kuivaili itteään pyyhkeillä. No päätettii sitten mennä yhestä ovesta sisään. Hups vain, ja me oltiin jossain Irvetan näkösessä paikassa missä vilisi maahisia. Hajaannuttiin sitten kaikki eri suuntiin tutkimaan paikkoja. Mä menin semmoseen paikkaan missä 5 maahista ompeli vaatteita ja ne katto mua silleen et mä en sais olla sielä. Menin sittn pois ja tulin aukealle, ja näin sielä Severus Kalkaroksen, joka oli mun suurin ihanne. Se ehdotti et me käytäis velhojen kaksintaistelu. Ja minä kun en kohteliaisuuksissani hennonnut kieltäytyä. Me oltiin just alottamassa, kun mun takaata meni semmonen pullea jästi. Mä ja Severus katottiin vähän aikaa sen menoa, ja siten äkkiarvaamatta Severus Hyökkäs sen kimppuun. Mä rupesin kiljumaan sielä et: EEEEIIIIIIIII!!!!!!!! Tyrkkäsin Severuksen sauvan maahan ja lankesin sen jalkoihin ja rupesin anelemaan: Ei, älä kiltti tapa sitä, ei älä, älä. Se katto mua ku merietanaa. Ja siihen uni päätty.

Eli jos ketään huvittaa alkaa mailin vaihtoon tollasen tytön kaa, niin mailatkaa [email protected].

4

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -C- (*petruska*)

      jotain hmm.. hoito muotoa tuohon potterhysteriaan? Ei toi oo enää normaailia X|

      • Valedro

        En ole harkinnut hoitoa, koska en itse tarvitse hoitoa. Tarvitsisin toiaalta hoitoa Alan Rickman hysteeriaan. Voi kun kuulisist minut silloin. En jaksa muusta puhuakkaan. Minulla ei ole muuta elämää kun nuo kaksi. Eli siis en mene hoitoon.


      • Satanclaus
        Valedro kirjoitti:

        En ole harkinnut hoitoa, koska en itse tarvitse hoitoa. Tarvitsisin toiaalta hoitoa Alan Rickman hysteeriaan. Voi kun kuulisist minut silloin. En jaksa muusta puhuakkaan. Minulla ei ole muuta elämää kun nuo kaksi. Eli siis en mene hoitoon.

        Eipä tuossa mitään ihmeellistä ole, hoitoon nyt ei kannata mennä jos tykkää ostaa vähän erilaisia lakanoita, kyniä, palapelejä kuin muut. Oiskohan sillä nyt niin paljo merkitystä ostaako jonku joutsen tyynyliinan vaiko Harry Potter tyynyliinan tai Staedler kynän vai Harry Potter kynän, kaikki saa itse valita mistä tykkää. Käyttötarkoitus ratkaisee tottakai, itsehän kerään huoneeni täyteen cartmaneja =oD


    • I love sirius

      Ihan tavalista mulle joka yö HP-uni yleensä siriuksesta tai lupinista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe