hävetä! Maallamme on syytä juhlia, itsenäisyys ei ole itsestäänselvyys! Asiaan kuuluu asiallinen, juhlava pukeutuminen. Mutta, pukeutuminen ei saa olla itsetarkoitus, joka siitä on tullut.
Sodan aikana oli todellinen pelko siitä, että kotimaa mahdollisesti menetetään suurvallan painaessa päälle. Siellä "jossakin" hytisivät miehet (naisetkin) milloin pelosta, milloin kylmästä. Silloin päällimmäisenä oli mielessä; kunpa tämä loppuisi ja tulisi rauha.
Useimmat joutuivat rintamalle vastoin tahtoaan ja antoivat elämästään monta vuotta...moni ei pääse/päässyt ehkä koskaan irti sodan kauheuksista. Itsenäisyydestä on maksettu kova hinta.
On kiitelty sotavoimia, maanpuolustustahtoa jne. itsenäisyyden säilymisestä; pitävät paikkansa. Mutta tärkein on unohdettu; Jumala säästi Suomen itsenäisenä, koska Hän niin tahtoi. Selittäviä tekijöitä on paljon, mutta loppujen lopuksi kaikki oli Jumalan kädessä.
Niin, miten nyt Itsenäisyyspäivää juhlitaan????
Katsotaan, mitä kullakin on päällään ja arvuutellaan onko siellä juhlapuvun alla sitä vai tätä vai ei mitään. Kuvottavaa! Pinnallista!
Ja sitten herrat jakavat kilvan ansiomerkkejä toisilleen ymmärtämättä mitä on oikeudenmukaisuus ja rehellisyys.
Minne ovat unohtuneet ne todelliset isänmaanystävät jotka töillään ja toimillaan vaikuttavat maamme parhaaksi? Sotaveteraanien asia on ajettu ala-arvoisesti, kuka palkitsee pitkään palvelleen työmiehen, kuka muistaa suurperhettä vaikeissa olosuhteissa eteen päin vievää sankaria.Niin, he ovat arjen sankareita!
Mutta kunnia kuuluu vain yhdelle: Herralle Jumalalle joka on taivaissa. Hän on oikeudenmukainen! Tehkää siis parannus turhuuden palvojat ja keskittykää olennaiseen!
Voisitte edes
1
266
Vastaukset 1
- nuori vielä
Kun ajattelee, Suomi oli Neuvostoliiton rinnalla kuin hiiri taistelemassa norsua vastaan.
Muistan, kun sotaveteraanit aikoinaan kävivät esitelmöimässä ammattikoulussa.
Sitä hämmästeli, että meillä olisi ollut selvä alivoima NL:oon nähden. Mutta kuitenkin voitettiin!
Sitä on selitelty, että venäläiset olisivat huonosti varustautuneet sotaan. Olisipa kiva kuulla venäläistenkin sotaveteraanien muistoja ja kokemuksia, mutta taitanee edelleenkin neuvostosensuuri toimia.
Suurin apu sodassa kuitenkin oli rukous. Moni taipui rukoukseen polvilleen, kun hätä oli suurin.
Kyllä, Jumalan tarkoitus oli antaa itsenäisyys meille. Ajatelkaa, jos olisimmekin neuvostovallan alla? Mutta Jumalan tarkoitus oli hajottaa myös Neuvostoliitto ja se tapahtui 90-luvun taitteessa.
Moniko tietää sen asian, että Hitler lupasi salaisessa sopimuksessa Suomen Neuvostoliitolle, kuten myös Baltian maat? Sen takia tuli talvisota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131427
- 49941
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r145740- 70676
- 67626
- 53607
- 59586
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118540Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e110511Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 55478
- 5478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410