raskauden jälkee...

.......................

kertokaa äidit miten palauduitte raskauden jälkee? mitkä hyviä keinoja? olen myös kuullut että raskauden aikanakin jotkut ovat käyttäneet voidetta yms raskausarpien jne vähentämiseksi/estämiseksi.... onko mahdollista että joku sellainen voide jopa toimisi??!

4

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nitta-22

      Rasvaa itteesi hyvin (vatsa, reidet ja takapuoli) odotuksen aikana, se auttaa. On kait niitä jotain voiteita häilyttämään arpia mutta mä en itse sellasiin usko, sama kun luvataan että rypyt katoaa viikossa ;)
      Aika vaalentaa kyllä tosi hyvin.

      Mulla oli vajaa 2kk synnytyksestä niin olin oma itteni. Imetys on monelle se taikasana. Mä en tie miten mulla lähti niin kätevästi..
      Vaunuttelut vauvan kanssa ja jos mahdollista, voit mennä esim. salille?
      Ekan lapsen jälkeen kilot on yleensä toooosi iisi karistaa.

    • 2v8kk tytön äiti

      Itse synnytin 17-vuotiaana. Äitini varoitteli, että synnytyksen jälkeen et enää palaa ennalleen, ainakaan kovin pian. Hän valisti, että kastajaisiinkin kannattaa suunnitella pukua, johon vielä pömpöttävä maha mahtuu.

      Olin suuresti yllättynyt, kun viikko synnytyksen jälkeen vedin jalkaani kokeilumielessä lempifarkkuni. Tulipas kyllä hyvä mieli :) Tietysti riippuu esim. siitä paljon kiloja on tullut lisää raskausaikana. Minulle niitä tuli 10 ja jo synnytyksestä seuraavana päivänä niistä oli hävinnyt 8. Kastajaisissa olin täysin ennallaan (1kk ja 3 päivää).

      Raskausarvet ovat vaalenneet niin, ettei niitä huomaa enää (täysin itsekseen). Heh, aavistuksen verran ehkä rinnat menettivät kiinteyttään, sillä imetin 10kk. ja vaikka itse maha on suht litteä, niin mahanahkat venyy kivasti kun niistä ottaa kiinni (istuessa). Mutta ne on vain elämän pieniä iloja, joille voi itsekin nauraa. Sen olen huomannut että rintsikat pitää valita entistä tarkemmin. Mitkä vain eivät enää käy.

    • MIIZY

      no minulla toinen tulossa ja rasvailen itseäni aina kun olen käynyt suihkussa/saunassa...ensimmäisen aikoihin tein samalla tavalla ja lapsella on todella pehmeä ja hyvä iho eikä hänellä ole ollut minkäänlaisia ihottumia ja neiti on nyt 2-vuotias =) ja kun ensimmäinen syntyi meni joku pari kk että olin taas niinkuin ennen. en edes liikkunut hirveästi, mutta nuorena kun tekee niin pääsee nopeammin entisiin mittoihinsa. =) onnea sinulle

    • äiti22

      tyttäreini on nyt 2v.
      kun tulin raskaaksi niin pahaolo oli niin valtava koko raskauden että, painoa tippui liki 10 kg.
      loppuraskaudessa turposin nesteestä mutta,kun synnytys oli ohi niin meniköhän noin 3viikkoa niin olin tosiaan omissa (hoikemmassa) mitoissani.imetyksellä oli osansa niukalla ruokavaliolla.
      maha oli litteä ja käytin kesälä taas lyhyitäpaitoja ihan normaalisti(3kk synnytyksestä)

      rinnat roikkuivat kutistuivat ja melkein 2 kuppikokoa (d-pienen b kuppiin)kun laihduin raskauden jälkeen paljon.siitä olin hyvin harmissani joten päätinkin ottaa ne 14 kg takaisin ja helppoahan se olikin :p
      nyt on c-kuppi ja hieman inhimillesemmän näköiset tisut mutta,silti eivät ollenkaan samat kuin ennen lasta.
      ja mahasta saa myös kivasti kiinni:) on sellaista "löysää" nahkaa...mutta ei niinkään haittaa kunhan ei käytä enää niitä napapaitoja:)vatsaani olen siis ihan tyytyväinen tällä hetkellä,ei ole liikaa löllöö.on kuulemma mieheni mielestä söpö.
      humoria mukaan,ei kaiken tarvitse olla niin kuoleman vakavaa:)

      nuorempana paikat paremmin palautuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      158
      12109
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4550
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      134
      3643
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2738
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1656
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      362
      1609
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1506
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1451
    Aihe