Käyttöraha Gallup

Ollaan lähdössä 2 viikoksi Thaimaahan (Karon) ja matkakassa mietityttää. Viimeksi tuntui että oli vähän liikaakin rahaa mukana, joten ajattelinkin kysellä galluppia: Kuinka paljon euroja vaihdoit bahteiksi 2 viikon matkaa varten ja riittikö?
82644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

2 viikon lomaa varten vaihdoin 600 euroa, ei riittänyt. Perillä vaihdoin vielä noin 150 euroa. Vaatteita teetin 160 eurolla ja ne myös maksoin euroilla tuolla perillä. Eli yhteensä rahaa paloi kahdessa viikossa noin 910 euroa. Tosin en säästellyt, enkä laskenut rahojani. Ostelin reilusti tuliaisia, Söin hyvin. Lisäksi poltan tupakkaa ja otan drinksuja jonkin verran, joten siihenkin meni rahaa. Mutta ns. ilokaduilla ei ole käyty.

Äänestä

kysmys aikä varmaan ole nyrkkisääntöä. Sama kun kysyt kuinka monta olutta ja paukkua otat 2 viikon lomalla, vaihtelee 0-500 kpl että ihan älytöntä kysyä tuollaista, mietippä vielä kerran ...

Äänestä
  • Nyt sua varmaan harmittaa kun gallupista olikin apua ja tuli hyviä vastauksia? :)

    Äänestä

Oltiin kolme viikkoa kesällä(2 henkilöä). Meillä meni meni 1500€ ja rahaa käytettiin aika suruttomasti ja ostoksia tehtiin ettei meinannut jaksaa kantaa kotiin.Ja Suomesta ei kannata vaihtaa kuin minimimäärä rahaa!

Äänestä
  • kannata vaihtaa yhtään mitään, vaihtakaa paikan päällä.

    Äänestä

kului viimeksi kahdelta henkilöltä 2 viikkoa jotain 700eur. normaalia rantalomailua, alkoholin kulutus: lähinnä ruoan kanssa oluet. kait siellä saa rahaa palamaan enemmänkin, riippuu mistä tykkää ja miten rentoutuu parhaiten. siitähän tässä loppujen lopuksi on kyse. snorklausta, varjossa rannalla makailua, tölkki jääteetä ja eväsleipä. illalla ravintolassa kanaa ja riisiä, tms thaiherkkuja. siinä oma resepti rentoutukseen.

nyt on euroja 500 lompsassa (50eur ja 20eur seteleinä) ja visalla sitten lisää. vaihda lentokentällä hiukan bahteja, ja lomakohteen pankissa sitten loput.

Äänestä

ettei tänne ole tultu shoppailemaan...vaikka sekin on halpaa. Itse panostan aina itseni hemmotteluun johon kuuluu älyttömän edulliset hieronnat, manikyyrit, pedikyyrit ja kampaajalla voi käydä vaikka joka päivä kun käy paikallisten kampaamossa.

Muiden kehoituksista huolimatta suosittelen, että vaihdatte jo Suomessa vaikkapa vain 20-40 € (pyytäkää pieniä seteleitä)batheiksi. On nimittäin hyvin paljon rennompaa saapua maahan kun ei tarvitse heti rynnätä ruuhkassa rahanvaihtoon. Saatte rauhassa katsella vilinää ja vilskettä ja teillä on heti käteistä ostaa vaikkapa virvokkeita.

Äänestä
  • Ok, vähän sen suuntaisia vastauksia tuli kuin mitä ajattelinkin. Viimeksi rahaa taisi palaa 900e 2 viikossa ja silloin tuntui että todella tuhlattiin ja ostin kaikkea mitä en tarvinnut jne. Nyt mietin että 600 eurolla voisi koittaa pärjätä ja ilmeisesti onnistuu ihan helposti. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2 vko Thaimaassa kirjoitti:

Ollaan lähdössä 2 viikoksi Thaimaahan (Karon) ja matkakassa mietityttää. Viimeksi tuntui että oli vähän liikaakin rahaa mukana, joten ajattelinkin kysellä galluppia: Kuinka paljon euroja vaihdoit bahteiksi 2 viikon matkaa varten ja riittikö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu