Onko härkänaisen ominaisuus aina siivottomuus??
Tavaraa on kaikki tasot täysi ,on muovikassia
täynnä tavaraa pitkin seinän sivustoja ja vaate-
kasoja tuolit täysi...komerot pullollaan...
jotka eivät ole sopineet päälle moniin vuosiin..
mitään ei saa heittää pois ...vanhoja lehtiä
joissa on kuulemma joku kiinnostava artikkeli..
vuodelta 2001??? Kuuluuko tämä luonteeseen???
Tavaraa on kaikki tasot täysi ,on muovikassia
täynnä tavaraa pitkin seinän sivustoja ja vaate-
kasoja tuolit täysi...komerot pullollaan...
jotka eivät ole sopineet päälle moniin vuosiin..
mitään ei saa heittää pois ...vanhoja lehtiä
joissa on kuulemma joku kiinnostava artikkeli..
vuodelta 2001??? Kuuluuko tämä luonteeseen???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuuluu asiaan. Ei sulla muu auta kun oppia elämään tuon kanssa tai sitten vaihtaa.
Noin meilläkin. Minä ei tykätä siivous
lohduttavista sanoista...täytyy alkaa katsella
ympärilleen....
Mä vihaan sotkuisuutta.Jos kotona on liian epäsiistiä tai kaapit ei ole järjestyksessä, saan takuulla päänsärkyä.Hamstraan kyllä vuosien takaisia asioita, milloin mitäkin...lehtiä ja ihan mitä vaan, mutta pyrin säilyttämään nekin hyvässä järjestyksessä.Pienet pölytollot ei juuri tahtia haittaa, mutta jos tavarat on sikin sokin sekaisin lattioilla jne, niin se raivostuttaa totisesti.
En siis ole mikään siivoushullu, mutta en vain kestä sotkuja.Mulla on kaikilla tavaroilla oma paikka, jonne ne palautuu ainakin omasta toimestani käytön jälkeen.
-härkänaikkonen
samat sanat..olen härkä ja kaikki pitää olla järjestyksessä..huom!nykyään!!teini ikäisenä ja nuoruusvuosina tavaraa oli joka paikka täynnä ja vähän niin ja näin järjestyksessä..lattiasta kattoon piti olla seinätkin täynnä jos jonkinlaista julistetta,korttia,lippua,lappua,valokuvia jne.. Nykyään ei saa olla mitään ylimääräistä ja jos on niin kaikelle oma paikka..sotkua en voi sietää..toki kaikki tavarat on edelleen tallella mummolan vintillä..miksiköhän?hyvä kysymys..
No, ei nyt ihan kuvailemallasi tavalla mutta kieltämättä nautin monista muista asioista enemmän kun siivoamisesta ja kun on lapsia ja lemmikeitä kyllähän meilläkin on kaaosta. En kyllä hamstraa hirveästi ja heitän romuja pois mutta harvemmin hihkun pölyhuiska kädessä...eli suurpiirteisesti elellään ja nautitaan elämästä =)
Olen härkä ja järjestyksen ihminen. En rakasta siivoamista, mutta estetiikka ylittää siivousinhoni. Kaikki on siis aina tip top.
Heh!! toi on just niin mua...Ketään ei kehtaa pyytää kyläänkään kun koti on pommin jäljiltä :P No mä varmaan tartten sellasen ihmisen rinnalleni joka välillä antaa potkua persiille että alkaa tapahtuu. :D:D Jouluja kaikille!!
perustan vastaukseni vain niihin henkilöihin joita tunnen. Ystäväni härkänainen on aikas siivoton tapaus- leffateatterissa kerään omat roskani, mutta hänen jätöksensä ( limumuki, ppparikippo ym ) on lattialla. Koti ei ole kovin siisti tai siis pinttynyttä likaa löytyy- tekee pintasiivouksen. Härkämies on liiankin pikkutarkka ja siivousintoilija- vaatteet viikattuna vätien mukaan pinoon ja astianpesualtaassa ei saa ollaan yhtään likaista astiaa ja kaapit on oltava kiinni ( tämä kahden härkämiehen suhteessa koettu )
tuollainen, ihme pussittelija.