Auton lämmitys

Jatkojohto

Minulla on autotallissa lenkillä maadoitettu pistorasia varustettuna irtonaisella ajastimella ja vikavirtasuojalla. Tästä on sitten vedetty 3-napaisella johdolla (maadoitettu irtopistoke) seinän läpi kiinteään ulkopistorasiaan sähkö.
Tästä sitten edelleen autoon lohkolämmittimelle normaalisti irtokaapeli. Muodostaako tämä kytkentä ongelmia ulkokäytössä?. Onko kyseessä kiinteä asennus,joita ei liene lupa tehdä?

13

1952

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irtoasennuksena

      eli roikkana niin saat sen luvalliseksi omassa päässäsi.

      Harva homma täällä on laillista jos lakimiehiltä kysytään. Tieto lisää tuskaa.

    • Hanna Karttunen ins.

      Toinen tapa on taas tilata heti ammattimeis paikalle , joka laskuttaa asennuksesta : matkat ja uudet tarvikkeet ja työn.
      N 500euroo.

    • Sähkösonni

      vasta jo kysymykseesi. Olet ihan oikeassa.

    • Jatkojohto

      Enemmänkin tietenkin kiinnostaa onko ko ratkaisu kuviteltavissa olevissa tilanteissa aina turvallinen. Olen samalla mekanismilla vetänyt sähköt myös ulkovajaan, jossa on kiinteästi asennetut katkaisijat, lamput, ja pistorasiat.
      Vajan sähköt ovat siis vikavirtasuojan ja jatkojohdon (maakaapeli) perässä. Tuleeko siitä ongelmaa että rakennelma on edelleen päätaulun sulakkeen varassa perässään myös muita huonetilojen pistorasioita?

      • ei maakaapelista voi

        tehdä jatkojohtoa!


      • ettei?
        ei maakaapelista voi kirjoitti:

        tehdä jatkojohtoa!

        Hei kamoon,ei maakaapelista voi tehdä jatkojohtoa!

        Miksei muka voi?
        Minullakin menee maakaapeli leikkimökkiin.
        Päätalon ulkoseinästä pistotulpalla.

        Hyvin toimii :-D


      • tietää
        ei maakaapelista voi kirjoitti:

        tehdä jatkojohtoa!

        meneekö se maassa vai ilmassa.


      • Jatkojohto

        Edelleenkin olen kiinnostunut tämän rakennelman mahdollisista sähköturvallisuuteen liittyvistä riskeistä?

        Voiko esim. jokin vajan pistorasiaan liitetty laite vikaantuessaan aiheuttaa vaaratilanteen, ja miten?

        Nyt olisi mahdollista kertoa miksi omatoiminen (osaamaton) asentaminen ei ole hyväksi.


      • lippa taakse
        Jatkojohto kirjoitti:

        Edelleenkin olen kiinnostunut tämän rakennelman mahdollisista sähköturvallisuuteen liittyvistä riskeistä?

        Voiko esim. jokin vajan pistorasiaan liitetty laite vikaantuessaan aiheuttaa vaaratilanteen, ja miten?

        Nyt olisi mahdollista kertoa miksi omatoiminen (osaamaton) asentaminen ei ole hyväksi.

        vakuutusmies on tyytyväinen sinun omista virityksistä. sen ei tarvitse korvata mitään vahingon sattuessa.


      • Jatkojohto
        lippa taakse kirjoitti:

        vakuutusmies on tyytyväinen sinun omista virityksistä. sen ei tarvitse korvata mitään vahingon sattuessa.

        En mielestäni kysynyt vakuutusyhtöltä mitään???


      • Voihan se
        Jatkojohto kirjoitti:

        En mielestäni kysynyt vakuutusyhtöltä mitään???

        Ihan ilmaiseksi vastata, eikö vain?


      • jatka vaan
        Jatkojohto kirjoitti:

        En mielestäni kysynyt vakuutusyhtöltä mitään???

        kysyit riskeistä, vai unohditko jo??


    • muut viritykset.

      Tiedät hyvin itsekin, että nuo esimerkkisi ovat virityksiä.
      Eivät vastaa kiinteiden asennusten turvallisuusvaatimuksia.
      Kaiken näköisiä riskejä noiden käyttöön liittyy, joita liene turha listata. Esimerkkinä kuitenkin, että siellä ulkovajassasi pistotulpan asennosta riippuen voidaan katkoa "nollaa". Jos juttusi ei kuitenkaan ole trolli, niin laita nuo kuntoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5906
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe