Mazda 626 V6 2.5, kokemuksia?

Onko kenellä kokemuksia v.92-97 626 V6 2.5? Vikoja jne? Suositteluja, haukkuja? Olen itse vaihtamassa autoa ja tämä olisi yksi vaihtoehdoista.
71977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

OMISTA JUURI KYSEISEN AUTON JOKA ON MAZDOJEN KUNKKU AUTO.EI OLE OLLUT SEN SUUREMPIA VIKOJA KUIN PERUS HUOLLOT....

Äänestä

Minulla on samanlainen ja olen ollut tyytyväinen, vaihdatin kuukausi sitten lähes surkean automaatin manuaaliksi, ja kas kummaa matukka heräsi uuteen eloon. mm kulutus laski 2l/100km

Vikoja, jaa-a niitä ei oikeastaan ole, ainoastaan nyt pukkasi päälle kiusallien Ruiskun sulakkeen paukkuminen=kone sammuuu kesken ajon. Tämä vika on paikallistettu ilmeisesti tähän vaihteisto Swappiin. mun yksilöllä on nyt ajettu 234tkm

lisätietoja voin kertoa mailitse [email protected]

Äänestä
  • Itsellä ollut samanmoinen, ja hyvät on kokemukset. Ihan normaaleja vikoja minun mielestä, ei mitään hälyyttäävää. Itsellä ollut hieman huono tuuri noiden vetonivelten kanssa, tästä ja aiemmasta ihan perus 1.8:sta meni heti kättelyssä, mutta rahapussia longistamalla homma hoituu, nyt ollaan oltu tyytyväisiä sekä minä että "mamma". Eikun sekaan vaan :)

    Äänestä

  • Jaana kirjoitti:

    Itsellä ollut samanmoinen, ja hyvät on kokemukset. Ihan normaaleja vikoja minun mielestä, ei mitään hälyyttäävää. Itsellä ollut hieman huono tuuri noiden vetonivelten kanssa, tästä ja aiemmasta ihan perus 1.8:sta meni heti kättelyssä, mutta rahapussia longistamalla homma hoituu, nyt ollaan oltu tyytyväisiä sekä minä että "mamma". Eikun sekaan vaan :)

    Kiva kuulla että ei sen kummempia vikoja ole ollut. Kyseisestä autosta ei oikein tahdo löytyä testejä tms, sen verran vähän on autoa Suomeen myyty. Hintatasoa on myös hankala arvioida vähäisestä autokannasta johtuen. Yksi 626 olisi haarukassa ja myyntihinta olisi 10000eur paikkeilla, v-93 ja ajettu kylläkin jo 191tkm. Onko liikaa? Millaisella hintaa itse hankit ajopelin? sekaan tulen kunhan auto löytyy;)-Marko-

    Äänestä

  • Marko kirjoitti:

    Kiva kuulla että ei sen kummempia vikoja ole ollut. Kyseisestä autosta ei oikein tahdo löytyä testejä tms, sen verran vähän on autoa Suomeen myyty. Hintatasoa on myös hankala arvioida vähäisestä autokannasta johtuen. Yksi 626 olisi haarukassa ja myyntihinta olisi 10000eur paikkeilla, v-93 ja ajettu kylläkin jo 191tkm. Onko liikaa? Millaisella hintaa itse hankit ajopelin? sekaan tulen kunhan auto löytyy;)-Marko-

    No heipä hei! Omallani oli ajettu alle 150 000km, hinta oli kuitenkin vielä aika hulppea.. Aika paljon tuosta mallista saa maksaa, sen verran harvinaista herkkua. Jos kaikki on muuten kunnossa niin anna palaa :)Jos jokin sitten kuitenkin menee vikaan on syytä tietää, että kun kyseessä on "harvinaisempi" auto ettei osia välttämättä heti löydy ja hinnat niissäkin "kohdallaan"!!!

    Äänestä

Tsekkaa ennenkun ostat, onko ko. autoon vaihdettu virranjakaja, niissä ompi tyyppivika, kone sammuu kesken ajon ja lähtee hetken päästä taas käyntiin. Vika ilmenee ensi alkuun harvoin, mutta jonkun ajan päästä jatkuvasti. Uusi jakaja kustantaa about 700€, jouduin ite vaihtaan noin 200tkm paikkeilla. Käyppä kattomassa:
http://homepage.ntlworld.com/dorothy.bradbury/probemx/

Äänestä

tyyppivikana on moottorin laakerien pettäminen ja siitä johtuva terävä nakutuksen ääni mikä tulee ventiilin nostimesta kun ei riitä öljyn paine

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marko kirjoitti:

Onko kenellä kokemuksia v.92-97 626 V6 2.5? Vikoja jne? Suositteluja, haukkuja? Olen itse vaihtamassa autoa ja tämä olisi yksi vaihtoehdoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu