Kätilö vs Sairaanhoitaja

-Sh-

Luin tässä ensimmäistä kertaa tätä palstaa ja yksi juttu tuolta aikaisemmista pisti silmään. Siellä verrattiin kätilöitä ja sairaanhoitajia. Miksi ihmeessä pitää niin pahansuovasti sairaanhoitajan ammattitaitoon asennoitua? Toki kätilöt opiskelevat hieman pidempään ja heillä tulisikin olla sekä sairaanhoitajan että kätilön ammattitaito. En sairaanhoitajana pystyisi toimimaan kätilön tehtävissä synnytyksissä, mutta itse vierihoito-osastoilla pystyisin, koska hoidan vastasyntyneitä (sairaita). Mutta en kyllä usko, että kätilökään pystyisi esim. teho-osastolla työskentelemään ennen asiaan perehtymistä.

Itse työskentelen paikassa, jossa osittain teen yhteistyötä kätilöiden kanssa. Suurin osa heistä on tosi mahtavia ihmisiä, mutta joukkoon mahtuu niitä koppaviakin, jotka ovat suunnattoman ylpeitä, kun ovat kätilöitä ja minä vaan sairaanhoitaja. Toivoisinkin, että kyseiset ihmiset menisivät itseensä ja miettisivät, ovatko sittenkään niin hyviä.

Myönnän että kirjoitukseni taustalla on suurtakin ärsyyntymystä kätilöitä kohtaan, koska yllättävän monet heistä (työpaikallani) toimivat väärin huonon lapsen syntyessä. Ottaa hieman päähän, että vauvaa pidetään äidin rinnalla, vaikka tilanne vaatisi muita toimenpiteitä. Ja aina ollaan ehdottamassa imetystä.. Ei mekään imetystä vastaan olla, päin vastoin. Mutta joku todellisuuden taju pitää olla. Sekin on aika kauheeta, kun kätilöt vaan syötättäis pienipainoista vauvaa vierihoidossa rinnalta, ja sitten verensokerit laskee niin alas, että lapsi joutuu ainakin vuorokaudeksi äidistään eroon toiselle osastolle, jossa lasta pistetään, jotta saadaan iv-nesteet menemään. Anteeksi tämä purkaus, mutta suoraan sanoen vituttaa niiden vauvojen puolesta.

Mutta mutta.. kirjoitukseni pääpointti on se, että eikö voitais kaikki elää sovussa ja tehdä hyvää tiimityötä sekä oppia toisiltamme.

3

1504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei sh eikä klö

      Kaunis ajatus, mutta aika pahansuovastihan itsekin suhtaudut kätilöhin.. Eipä sitä siltaa kätilöiden ja sairaanhoitajien välille ihan näin syyttelemällä kai rakenneta!?

    • tehosh

      Samaa mieltä olen, että ikävä vire oli viestissäsi. Mutta asiaan

      "En sairaanhoitajana pystyisi toimimaan kätilön tehtävissä synnytyksissä, mutta itse vierihoito-osastoilla pystyisin, koska hoidan vastasyntyneitä (sairaita)." Pystyisitkö vierihoito-osastolla toimimaan vain tällä perusteella? Kyllä sääliksi kävisi niitä atoniseen vuotoon menehtyviä synnyttäjiä, kun et pystyisi heitä ja heidän tilaansa arvioimaan, seuraamaan tai hoitamaan. Tilanne siis olisi sama kuin kuvaamasi esimerkki vauvojen kohtalosta kätilön käsissä...tosin synnärissä lapsen kohtalosta päättää pediatri, ei kätilö. Anteeksi tämä purkaus, mutta suoraan sanoen vituttaa ajatus sinusta synnyttäneiden hengestä vastaamassa.

      "Mutta en kyllä usko, että kätilökään pystyisi esim. teho-osastolla työskentelemään ennen asiaan perehtymistä." Ja tähän sanoisin teholla työskentelevänä, että ei pysty sairaanhoitajakaan ennen asiaan perehtymistä.

      Väitit viestissäsi, että kätilöt kuvittelevat olevansa parempia kuin muut, mutta viestisi rivien välistä on luettavissa että itse kuvittelet olevasi parempi kuin muut. Eli oletat olevasi pätevä toimimaan melkein missä työpisteessä tahansa, mutta kyllä me kaikki olemme ihan noviiseja ja vasta-alkajia sairaanhoitajina siirtyessämme eri toimialalta toiselle, joten arvostakaamme toistemme osaamista.

      • -sh-

        Myönsinkin olevani ärsyyntynyt joidenkin kätilöiden tapaan toimia. Tarkoitin kirjoituksessani myös sitä, että kukaan ei millään osastolla, koulutuksesta riippumatta, pysty hyvin toimimaan ilman perehdytystä asioihin, joita osastolla käsitellään.

        Ehkä omalla työpaikallasi, tehosh, kätilöt ovat tahdikkaampia sanomisissaan ja järkevämpiä tekemisissään. En väitä että kätilöt meidän talossa ovat huonoja, joukkoon mahtuu niitä tosi ihania ja ammattitaitoisia kätilöitä, onneksi. Kätilön työnkuvaan kuitenkin kuuluu sekä äidin että lapsen terveydestä huolehtiminen ja tänäänkin sain todeta töissä, että ei tuo lisäruokien antaminen vierihoito-osastoilla tunnu edelleenkään toimivan. Mitä synnäriin tulee, meillä pediatri ei välttämättä ole paikalla, kun lapsi syntyy. Silloin aika paljon lepää kätilön ja synnytyslääkärien harteilla.

        En todellakaan tiedä vielä paljoa asioista, ja jokaisella on aina uutta opittavaa. Kirjoituksellani olisin halunnut avata joidenkin kätilöiden silmät sille ahdingolle, mihin vanhemmat joutuvat, kun lapsi 'turhaa' joutuu lastenosastolle. Jotkut kätilöt myös usein selittävät, miten äidit voivat hoitaa lasta meidän osastolla. Ja me emme hoida sillä tavalla. Puhun nyt lähinnä imetyksestä.

        Yksi asia lisää. Usein olen pysähtynyt ihmettelemään, kun äidit, jotka ovat vielä vierihoito-osastolla sisällä (lapsi meillä), kertovat etteivät ole keskustelleet kätilön kanssa 3 vuorokauteen..

        Meilläkin olisi osastollamme paljon parantamisen varaa kätilöiden näkökulmasta. Olemmekin ottaneet onkeen heidän esittämästään kritiikistä, kohta vaan loppuu into siihen, kun meitä ei koskaan kuunnella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe