Voiko pakastimen laittaa kerrostalon lasitetulle parvekkeelle ympärivuotisesti.
Pakastin parvekkeelle?
pakastaja
73517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voi laittaa. Mutta jos aiot käyttää sitä niin se ei ole hyväksi sen toiminnalle, (siis talvella)
meillä mökillä pakastin toisinaan keväälle asti päällä kuin kaupunkipakastimeen ei mahdu kaikki 20v sama kone käytössä toimii, kompura ainakin vielä on on lähtenyt käyntiin.
nimenomaan antaa pakastimen olla päällä.
Tilan on oltava vähintäänkin puolilämmin. Toisin sanoen lämpötila ei saa mennä pakkasen puolelle. Valmistaja ei ainakaan suosittele asentamaan kylmälaitetta muuhun, kuin lämpimään tilaan. Ainakaan mikään takuu ei ole voimassa, jos laitetta on käytetty ulkotiloissa.
Meillä oli pakastin useamman vuoden ulkovarastossa (yhteensä 5 ja puoli vuotta) toiminnassa kesät talvet. Välillä se oli sisälläkin eri asunnossa ja taas muuton jälkeen sai häädön ulos. Tälläkin hetkellä pakastin pelittää loistavasti vanhan omakotitalon kellaritiloissa (n. 10 astetta). Vähän maalit rapisee pinnoista mutta so what, onhan se jo 12v. vanha. Eli suosittelen mutta takuuta en anna.
Sähkölaitos ei suosittele, koska kylmässä kuluttaa liian vähän sähköä. Termaria on käämmettävä miinuksen puolelle, jotta kylmyys säilyy.
..toimii aina eikä kuluta yhtään sähköä! Muovipussi vaan parvekkeelle/ikkunasta ulos narussa ja sitten vaan toivotaan, ettei kasvihuonoilmiö lauhduta hyviä pakkasia pois päiväjärjestyksestä ;)