Työsopparisani on 3 kuukauden kilpailukielto. En ole esimiesasemassa. Saanko vaihtaa samantien kilpailijalle? Valtaosa lakimiehiä myöten sanoo että pykälällä ei ole lainvoimaa ku ääritapauksissa. Ja tässätapauksessa kuulemma ei. Olisi hieno kuulla kokemuksia!
Myyntitykki
Myyntitykki
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siitä vaan. Itse lähdin vakuutusyhtiön asiamiehen hommasta kävelemään toiseen firmaan tuosta vaan, vaikka sopimuksessa oli ties mitä pykäliä. Ei niistä pykälistä niin kannata välittää, varsinkin jos ei tosiaankaan ole tahallaan aiheuttamassa mitään haittaa tälle edelliselle työnantajalle. Itsellä taisi olla 6 kuukauden kilpailukielto ja älytön sakkosumma vielä mainittuna.
Ja kun oikeastaan olin yrittäjän asemassa, enkä työsuhteessa, niin tottakai olin silloin täysin vapaa tekemään mitä haluan. Ei se ehkä ollut kovin reilua, mutta saahan sitä ihminen työpaikkaa vaihtaa.
Yleensä ottaen kilpailukieltopykälä lisätään työsopimukseen sen takia, että myyjä ei siinä sivussa pistä omaa kilpailevaa bisnestä pystyyn ja vie asiakkaita mukanaan. Lain mukaan pisin mahdollinen kilpailukielto voi kestää puoli vuotta ja jos pidemmästä sovitaan (esim. jos yrittäjä myy firman toiselle osapuolelle), niin tällöin tämä kompensoidaan rahalla.