ENSIVUONNA , KUN EROAT KIRKOSTA tämänvuoden aikana.
Nyt alkaa olla jo kiire, sillä sen pitää tapahtua ennen 01.01.2006 - muuten maksat koko ensivuoden sitä veroa seurakunnalle jos eroat tammikuussa 2006.
200 - 600:lla eurolla maksaa jo kummasti laskuja, vaikka kokovuoden kännykkälaskut , itse maksan silläsummalla 3/4 osaa omakotitaloni sähkö ja lämmityskuluista.
Parempaan tarkoitukseenhan se menee näin ,kun että sillä Kirkkokadulle rakennettaisiin papeille hulppeata saunaosastoa!!!!!.
Tai kirkko lahjoittaisi rahani jonnekkin helvetin somalimaahan Afrikkaan missä Tutsit ja Hutsit niillä aseita ostaisivat keskenäisiin heimosotakahakoihinsa!
Ja sitten viellä niitä tänne raahaavat pakolaisiksi!
Esim: "Kymmenen Somalitaustaista nuortamiestä hakkasi ja potki Turussa alkuviikosta vanhan isäpapan ja hänen poikansa henkihieveriin". -Oli uutinen Turkkarissa 06.12.2005 , siis jo toinen sukupolvi somaleita,perkele.
Kirkosta eroaminen on nykyisin helppoa ja se käy netissä kätevästi missä on myöskin laskuri mistä näkee paljonko maksat tuloistasi.
Osiite on www.eroakirkosta.fi
Näin saat 200 - 600 euron palkankorotuksen
20
1574
Vastaukset
- nimetön
Done.
- Uskollinen
Niinhän tein minäkin ja hyvin on ilman rahakirstun täyttöä tullut toimeen ja uskokin on pysynyt ..suosittelen ..
Printtaat vaan lapun, jossa postimaksukin maksettuna..helppoa ja selvää säästöä! - 44vee_ukko
vai oli "vanha isäpappa". Tyyppi on jotain 45 vee. Sun mielestäsi pappa ? Minkähän ikäinen itse olet ?? Perästä tule sinäkin..
- ..ja katso..
Tuskin se on kirkkosi, mikä opettaa?
- minä va
..ja katso.. kirjoitti:
Tuskin se on kirkkosi, mikä opettaa?
Kusettuhan mua on jo monta vuotta -vanhempani puolesta.. mutta nyt,..ajatelen itsenäisesti , vihdoinkin ....eroan kirkosta , koska se oli niin masentavaa ja ihminen pannaan siinä aina sinne helvetiin, miksi?
- -N-
Nyt säästän n.3000 mummoa vuodessa.........
- mursu
Kyllähän se niin on, että rahaa kannattaa johonkin "parempaan" käyttää, kun jeesuksen palvomiseen. Mihin helvettiin se rahaa tarvii? Helvettiinpä nimenomaan...
- MUTTA
se vero-osuus minkä muuten maksaisit kirkolle,menee valtiolle. Eli sulle ei jää yhtään sen enempää fyffeä käteen.
- Tosi on...
7:ssä vuodessa olisit tienannut jo tuhansia euroja enemmän.
- Kristinusko pois
Uskonnot pitää hävittää maailmasta.
- Iik85
Maksan kirkollisveroa, vaikka en käykään kirkossa, en usko jumalaan eikä kristillisyys merkitse juuri mitään. Kuitenkaan en tarvitse itse niitä rahoja mitkä menevät kirkolle, ja ainakin vielä tuntuu, että niillä rahoilla saadaan jotain järkevää aikaiseksi.
Tosin karkoitettujen venäläismummojen piilottelu teki kyllä mieleni lähteä protestoimaan. No kunhan ei turhan usein tällaista porsastelua harrasteta, aion jatkossakin kuulua kirkkoon. - justiinsa ernnu
Tämä kirkon asettuminen lakiemme yläpuolelle juuri pakolaisissa saa minut eroamaan kirkosta ja lisäksii:
- Papit naivat liikaa rippisleireillä pikkupoikia ja se suvaitaan kirkon mielestä vain vanhana tapana.
Kirkkoa koskevat samat lait, ei sen siipiin voi pesiytyä pakolaisia - poliisivoimin ne kirkosta on haettava seuraavaksi. - Mummo Perkele
Erosin valtiollisesta kirkosta vuonna 1980 ja siitä asti olen pannut säästötilille sen maksun verran.
32 vutta on se tili tuottanut korkoa korolle senverran että Kreikasta ostamani kerrostalo osakekkeen hinnasta se kattaa noin kolmasosan.
Siis, nää maksamani verot kirkolle olisivat auttaneet vain 2 neliötä maata ja 30:nen vuoden päästä paikalleni haudattaisiin toinen mua tuntematon ruumis, kauheaa. - eroakirkosta22
Taitaa olla ajankohtainen asia ja nythän vasta ajankhtainen on.
- Kukahohan alkaa maksaa lisää toimentuloistaan, ei kukaan ja en minäkään ainakaan jollekkin Aku Ankkaa verrattalevelle firmalle nimeltä Kirkko. - malaisämmä
no tuohan oivallinen ratkaisu on, perheeni alkaa heti sästämään.
- nIEMINEN 1
Mahontonta säästöä.
Ostin säästöilläni Meresun, mutta erosinhan minä jo vuonna 1978 - jatkan eroani valtiollisesta kirkosta.
- Me, ei minä
Maksan mielelläni veroa myös kirkolle. Minulla on varaa ylläpitää kirkon kautta kulttuuriperintöämme, sijoittaa kirkon sosiaaliseen työhön (esim. diakoniatyö auttaa yhteiskunnan vähäosaisimpia) ja ottaa kirkkoon kuulumalla kantaa. Paljon mieluummin annan rahaa hyvään tarkoitukseen kuin ostan Mersun.
- koskemaon peppureikä
Erosin heti rippisleirin jälkeen - aloin miettimään ettei ole aikuisen papin sopivaa tulla yöllä telttaani jossa yksin nukuin.
Mitenkhän vastavia tapauksia nykyisin sattuu, kirkko on kovin vaitovaininen.
Isosethan siinä aikuistumisen kynnyksellä, monella papilla varmaan tippa kullinkäjessä kun niitä tiukkoja pikkupimppejä leireillä aattelee.
- pettynyt
Harmi että kirkosta voi vain eroa kerran, olisin useampaankertaan eronnut
- kyllnyvituttaa..
Aku Ankkaa oli mukava lukee kakarana, mutta silloin jo huomasin yhtäläisyydet raamatun ja akuankan välillä - yhtä satua molemmat.
Akuankassa ei ole tosin ollut pappia joka paneskelee pikkupoikia rippisleireillä persreikään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635