Miksi seksi ei voisi olla vapaata? Ajattele itse. Kaksi aikuista ihmistä ja jos toinen haluaa hyvää seksiä mitä se ei kumppaniltaan saa. Hän haluaa mennä ammattilaisen luokse ja saa siitä palvelun. Miksi tuommoista pitää valtion holhouksella rajoittaa? Minun mielestäni seksi pitää olla vapaata ja että ihmiset voisivat hyvin, hienon ammattilaisen sylissä. Markkinontikin on kiellettyä mutta miksi? Eikö olekin hyvä kun markkinoinnin kautta asiakas löytää palveluntarjoajan.
Minun mielestäni Suomi on taikauskoinen ja körttiläisten vanhoillinen maa. Mistä se kiikastaa? Kuitenkin jokainen joka tätä lukee on ollut seksin puutteessa. Ajattele se on helpotus vain.
Rakkautta kaikille.
Seksi vapaaksi
6
362
Vastaukset
- j.ellroy
...kun se olisikin noin yksinkertaista. Kun se nainen olisikin aina myymässä itseään omasta halustaan ja maksaisi tuloistaan veroa... Mutta kun taustalla on usein paritusta ja naiset tekevät monasti työtään pakotettuna. Ja rahat menevät toimintaa pyörittäville rikollisille.
Ikävä totuus on, että siellä missä on prostituutio on myös järjestäytynyt rikollisuus. Huorissa käyvä mies rahoittaa samalla myös huumekauppaa ja harmaata taloutta.
Minusta on hassua, että suunnitellussa lakitekstissä puututtaisiin vain kysyntään, mutta tarjontaan ei. Siinähän annetaan sellainen viesti, että on ihan okei tarjota pillua rahasta, mutta sen ostaminen on suuri synti. Olisihan se aika omituista jos huumeitakin saisi myydä vapaasti, mutta niiden ostajia rangaistaisiin.
Ja miten tuota lakia edes valvotaan? Poliisin resursit eivät nykyiselläänkään riitä esim. omaisuusrikosten kunnolliseen tutkintaan. Nytkö sitten pitäisi yhtäkkiä olla aikaa ja voimavaroja perustaa jokin siveysrikosyksikkö? Vai millä nimellä seksinostoa tutkivaa virastoa sitten tultaisi kutsumaan.
En tiedä mikä on paras laki aiheesta. Onko sen oltava sellainen joka pistää koko seksibisneksen laittomaksi vai sellainen joka puuttuu vain parittamiseen ja ihmiskaupan seurauksena tapahtuvaan prostituutioon?- Liisa
Mitä väärää siinä jos olisi liikeyritys Maksullinen Seksiosakeyhtiö Oy. Firma maksaa veronsa ja moni kaunis nainen saa työpaikan. Onhan tänäänkin kahviloita ja asiakas saa kahvin ja sämpylän rahasta.
Onko tuo moraalinen asia?
Sinä kerrot että missä on prostituutio niin siellä on myös järjestäytynyt rikollisuus.
Jos on kahvila saa liikevoittoa niin onko sielläkin talousrikollisuus?
Mitä väliä sillä on mikä tuote tai palvelu on kyseessä. Kuitenkin se on laillinen verojen maksaja.
Tottakai kaikenlainen toiminta on rikollista koska ei ole lain hyväksyntää sille. Seksiä voisi ostaa ja myydä firmojen tapaan kaikki jotka haluaa. Sittenhän se ei enää olisi laitonta. Ei maksullisesta seksistä aiheudu vaaraa aikuiselle, vai aiheutuuko? - j.ellroy
Liisa kirjoitti:
Mitä väärää siinä jos olisi liikeyritys Maksullinen Seksiosakeyhtiö Oy. Firma maksaa veronsa ja moni kaunis nainen saa työpaikan. Onhan tänäänkin kahviloita ja asiakas saa kahvin ja sämpylän rahasta.
Onko tuo moraalinen asia?
Sinä kerrot että missä on prostituutio niin siellä on myös järjestäytynyt rikollisuus.
Jos on kahvila saa liikevoittoa niin onko sielläkin talousrikollisuus?
Mitä väliä sillä on mikä tuote tai palvelu on kyseessä. Kuitenkin se on laillinen verojen maksaja.
Tottakai kaikenlainen toiminta on rikollista koska ei ole lain hyväksyntää sille. Seksiä voisi ostaa ja myydä firmojen tapaan kaikki jotka haluaa. Sittenhän se ei enää olisi laitonta. Ei maksullisesta seksistä aiheudu vaaraa aikuiselle, vai aiheutuuko?"Mitä väärää siinä jos olisi liikeyritys Maksullinen Seksiosakeyhtiö Oy."
Minun moraalini mukaan se ei ole väärin, mutta Suomen lain mukaan on. Parittaminen on rikos. Yksittäiseltä naiselta seksinmyynti ei ole rikos. Suomessa on tietääkseni tasan yksi seksityöläinen joka maksaa tuloistaan veroa.
"Onhan tänäänkin kahviloita ja asiakas saa kahvin ja sämpylän rahasta."
Kahvilatoiminta onkin lain sallimaa.
"Sinä kerrot että missä on prostituutio niin siellä on myös järjestäytynyt rikollisuus."
Seksityöläisistä suurin osa työskentelee parittajien alaisina. Paritustoiminnan ollessa laitonta, sitä luonnollisesti pyörittävät rikolliset. Lisäksi osa naisista päätyy prostituutioon huumevelkojen seurauksena.
"Jos on kahvila saa liikevoittoa niin onko sielläkin talousrikollisuus?"
Ei välttämättä.
"Mitä väliä sillä on mikä tuote tai palvelu on kyseessä. Kuitenkin se on laillinen verojen maksaja."
Jos palvelua tai tuotetta tarjotaan ja markkinoidaan lainvastaisin keinoin, sitä ei oikein voi esittää verottajalle jäämättä kiinni. Tällöin menettää valtiolle koko tuoton rikoksella hankittuina tuloina.
"Ei maksullisesta seksistä aiheudu vaaraa aikuiselle, vai aiheutuuko?"
Aiheutuu niin kauan kuin naisia pakotetaan työskentelemään seksibisneksessä.
- mies nro 58
eiköhän ne miehet ole enemmän sen hyvän tarpeessa. On surullista aina nähdä kuinka naista huoritellaan ja halvennetaan. Mielestäni nainen ansaitsee kunnioitettavampaa kielenkäyttöä myös keskustelussa kuten tälläkin kanavalla. Nainen on se elämänantaja meille jokaiselle. Olisi suotavaa, että suomalainen mies oppisi edes olemaan hienotunteinen naista kohtaan. Jos nainen itse mainostaa itseään huoraksi tms. niin se on jokaisen oma henk.koht. asia.
- työllistä
Kyseessä on politiikkojen harha-askel, kuten tavallista ja hyvin tyypillistä.
Poliisivoimin asiaa ei saada kuntoon vaikka politiikot niin kuvittelevat. Kyseessä on bisnes jota ruokkii, kysyntä. Kysyntä aikaansaa tarjontaa ja kysyjät liikkuvat lobaalissa maailmassa.
Suosittelen lainsäädännön muuttamista sellaiseen suuntaan jotta ilotalot olisivat sallittuja ja
sen työntekijät lääkäri-ym. sosiaaliturvan piirissä.
Ja työntekijät maksavat veronsa samalla tavalla kuin
toisetkin kansalaiset.
Pelko rikollisten hyötymisestä väistyisi. - liha liikkuu
Ennen kävin valkealassa ja tarjontaa oli, jokainen sai varmasti tarpeekseen. Sitten kouvolasta etelään , lähellä loviisaa, siellä oli hienojen maisemien lisäksi runsaasti muutakin tarjontaa,
sen jälkeen uiskentelu syvällä lammessa, kyllä seksi melko vapaata on ollut ja vakoo löytynyt kun on ollut tarvetta. Kyllä noissa paikoissa moni ukkomies on saanut elämälleen uuden alun, ei kai tuollaista voi kieltää keneltäkään. Olisko virkamiehet/naiset kateellisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626