160 000 ajetussa Sorsassamme on sähköinen ohjaustehostin. Nyt se vetää lievästi vasemmalle ja oikealle tehostus on heikentynyt.
Vian havaitsee kun käynnistää auton: ratti heilahtaa aavistuksen verran vasemmalle.
Mittasin jännitettä samalla kun kääntelin rattia edestakaisin. Vasemmalle käännettäessä jännite laski enemmän kuin oikealle - ts. vasemmalle kääntäessä tehostin ottaa virtaa/tehoja enemmän kuin oikelle. Tämä kyllä tuntuu ohjauksessakin, oikelle ei tehostusta oikein löydy.
Onko kenelläkään kokemusta millainen vika voisi olla kyseessä?
Pyörien kulmat ovat tarkastettu ja rengassulkeisia pidetty, joten ne eivät ole syynä vikaan.
Sähköinen ohjaustehostin "puoltaa"
4
6162
Vastaukset
- tehostin.
puoltaa??? ota piuhat irti.
- Corsa 1,2 16V vm 98
Vika on aika erikoinen. Tehostimen tehtävä on todellakin vain ja ainostaan tehostaa - ei puoltaa.
Tämä Opelixin sähköinen tehostin on kuitenkin viallinen ja käynnistettäessä ratti heilahtaa hieman. Ajaessa täytyy koko ajan pitää ratista kiinni, muuten vetää aavistuksen vasemmalle.
Tulisi vain mieleen onko tehostimessa jotkin rajakytkimet tai olisiko siinä jotain säätöjä - servomoottorihan se on.
Testasin kysymyksesi jälkeen autoa hinaamalla pidemmän matkan - piuhojen irrotus olisi isonpi homma. Ei puoltanut yhtään.
Yksi korjaustapa on ottaa tehostin kokonaan pois, eipä kenkkuile enää. - Puoltaa
Corsa 1,2 16V vm 98 kirjoitti:
Vika on aika erikoinen. Tehostimen tehtävä on todellakin vain ja ainostaan tehostaa - ei puoltaa.
Tämä Opelixin sähköinen tehostin on kuitenkin viallinen ja käynnistettäessä ratti heilahtaa hieman. Ajaessa täytyy koko ajan pitää ratista kiinni, muuten vetää aavistuksen vasemmalle.
Tulisi vain mieleen onko tehostimessa jotkin rajakytkimet tai olisiko siinä jotain säätöjä - servomoottorihan se on.
Testasin kysymyksesi jälkeen autoa hinaamalla pidemmän matkan - piuhojen irrotus olisi isonpi homma. Ei puoltanut yhtään.
Yksi korjaustapa on ottaa tehostin kokonaan pois, eipä kenkkuile enää.Joskus nuorempana tuohon olen törmännyt korsan kanssa. Testeri näytti että tehostusta on vasempaan vaikka rattia ei kääntänyt ja auto paikoillaan. Asiakas halusi kyllä lettä löydetään halvempi vika ja kierteli kaikki korjaamot. Lopulta vaihdettin tämä sähköinen tehostin ja autohan sitten toimi normaalisti.
- m
ohjaus tehostimesta löytyy säätö jolla voi hakea ohjauksen keskelle säädin löytyy tehostimen sivusta metalli luukun alta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849