Läheisten kokemuksia epilepsiasta

Pelästyin kovasti

Olin läsnä kun poikaystäväni sai ensimmäisen ja tähänastisesti rajuimman epilepsiakohtauksen. Se tuli täysin yllättäen aivan terveelle miehelle. En tajunnut mistä oli kyse. Luulin että hän kuolee.

Nyt hänellä on epilepsia diagnoosi ja vahva lääkitys mutta edelleen pelkään kohtauksia. Tavallinen kohtaus ei ole niin pelottava ajatus mutta loukkaantuminen kohtauksen yhteydessä tai kohtauksen pitkittyminen kauhistuttavat. Ollaan kyllä keskusteltu asiasta mutta en viitsi kauheesti vaivata poikaystävääni. Hänellä on muutenkin vaikeaa epilepsian kanssa.

Minkälaisia kokemuksia teillä on läheisten epilepsiasta?

9

5105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miehellä epilepsia

      Ensimmäinen kohtaus tuli aivan yllättäen. Ensimmäinen ajatus minulla oli, että nyt mies sai aivoverenvuodon. Näin kuvittelin vielä ambulanssin tultua, kun mies ei tunnistanut minua, eikä aikaa ja paikkaa. Helpotus oli suuri kun muisti palasi.

      Nyt kun kohtausten syy on selvillä, on suhtautuminen helpompaa. Sairaanhoitajana minulla on kokemusta epileptikoiden hoidosta, sekin varmaan auttaa. Suhtautumiseni ei kuitenkaan ole täysin pelotonta, aina voi tapahtua jotain yllättävää.

      • HugoGrotius

        Ehkä kysymykseni on tökerö, mutta miten hoidat epileptikoita? Tämä kiinnostaa itseäni, sillä olen kokenut, että se hoitaminen on aika pintapuolista. Tähän saattaa vaikuttaa kyyninen suhtautumiseni.


      • Miehellä epilepsia
        HugoGrotius kirjoitti:

        Ehkä kysymykseni on tökerö, mutta miten hoidat epileptikoita? Tämä kiinnostaa itseäni, sillä olen kokenut, että se hoitaminen on aika pintapuolista. Tähän saattaa vaikuttaa kyyninen suhtautumiseni.

        En pysty vastaamaa lyhyesti, sillä tilanteet ovat olleet hyvin erilaisia riippuen mm. kouristajan iästä (aikuinen, nuori, vastasyntynyt), kouristyksen syystä (infektio, nestetasapainon häiriö, erilaiset epilepsiat jne.), tilanteen yllättävyydestä ja toimintaympäristöstä (sairaala, kehitysvammalaitos, katu, bussi ja nyt myös koti). Osa hoidosta on ennaltaehkäisevää, osa kouristuksen aikaista peruselintoimintojen seurantaa/lääkitystä/hapetuksen ylläpitämistä ja osa jälkihoitoa mm. seurantaa, vammojen paikkailua, keskustelua kouristajan tai läheisten kanssa. En ole mikään epilepsian asiantuntija, vaikka vuosien varrella on erilaisia tilanteita nähnyt ja niillä on varmasti vaikutusta omaan suhtautumiseen.

        Mutta olen tällä palstalla yksityishenkilönä, joten en halua käydä työkokemuksia tämän enempää käsittelemään.


    • HugoGrotius

      Jos kerta keskustelet läheisesi kanssa, niin ehkä enempään et pystykään. Minä ainakin arvostaisin kaltaistasi naista. Kyllä varmasti hänkin. Jos hänellä on pitkittynyt kohtaus, joka ei lopu, niin tilanne on todellakin ambulanssia vaativa ja se tulee saada loppumaan. Toivottavasti tiesit sen jo etukäteen. Käsittääkseni olet aivan aiheesta huolissasi ja keskusteluyhteys on, joten ongelma on ehkä pieni?

    • Oppia suhtautumaan

      Epilepsia-kohtaus näyttää hurjalta, ja varmasti säikäyttää. Sairaudesta ylipäätään puhutaan vähän ja se edesauttaa ihmisten pelkoja.
      Sisarellani puhkesi epilepsia parikymmentä vuotta sitten. Hän on selvinnyt hyvin, oireettomia pitkiäkin jaksoja on ollut.

      Sairaan tulee elää tasapainoista elämää, pitää huolta unirytmistä, säännöllisestä ruokailusta, välttää kova stressiä ja alkoholia.

      Epilepsian kanssa pystyy elämään. Pitkittynyt kohtaus vaatii aina lääkintähenkilökunnan. Se missä ja milloin kohtaus sattuu, ei ole sairastuneen eikä omaisten käsissä, joten ei kannata etukäteen miettiä missä olosuhteissa kohtaus voisi tulla. Toki kannattaa huolehtia, että liikkuu esim. uimassa ja erämaassa jonkun toisen kanssa eikä yksin.

      Positiivisin mielin kohti tulevaisuutta! Epilepsia ei etene kuten pahanlaatuinen kasvain. Siihen sairastunut voi elää täysin onnellista elämää, huomioonottaen sairauden kuitenkin arkipäivän valinnoissa.

      • HugoGrotius

        Vähintään yksi epilepsiatyyppi on etenevätyyppi ja syöpään vertaaminen oli mielestäni väärä, sillä se saadaan monesti leikattua pois.

        Epilepsiaa sairastavan olisi varmaan hyvä välttää valvomista, alkoholia ja stressiä. Itse en ole noista kyllä pystynyt yhtäkään välttämään ja elossa ollaan. Stressi, alkoholi ja valvominen ei tee kenenkään terveydelle hyvää, mutta valitettavasti se melkein automaattisesti kuuluu elämään ja etenkin työelämässä stressiä ja valvomista on nykyisin vaikea välttää.


    • epilepsia

      Epilepsiasta puhutaan liian vähän siihen nähden kuinka yleinen vaiva se on.
      Kohtauksen osuessa kohdalle ei voi toisaalta paljoa tehdä, toisaalta voi. Tärkeintä tajuta, että juuri sinun antamasi apu voi olla hengentärkeää.
      Viisainta tutustua asiaan Epilepsialiiton sivuilta,http://www.epilepsia.fi/index.htm
      jolloin saa asiallista ja oikeaa tietoa eikä mutua eikä kaupunkilegendaa.

    • onneksi ollut "tilaisuutta" nähdä veljeni saavan epikohtausta.

      Minua kolme vuotta vanhempi veljeni on myös epileptikko ja olimme sattumalta samalla risteilyllä.

      Nähdessään työkavereitani, joista tunsi vaimoni veljen, kyseli missä minä olin.

      Veljelleni kerrottiin minun saaneen kovan iskun päähäni ja siitä seuranneen rajun näköisen kouristelukohtauksen.

      Veljeni halusi nähdä minut välittömästi ja hänet tuotiin hyttiini, jossa olin alkanut uudestaan kouristelemaan.

      En vastannut mihinkään kysymykseen ja olin harmaan näköinen kasvoiltani.

      Minulla oli kieli kaatunut kurkkuun joten hengitys ei toiminut.

      Veljeni oli ovella katsonut minua ja kertoi myöhemmin, että oli mennyt lähes paniikkiin.

      Ei heti oikein tiennyt mitä tehdä ja tänä päivänäkään ei ole täysin selvillä mitä teki.

      Kuitenkin hän pelasti minut tukehtumiselta ja piti loppumatkan minusta huolta.

      Veljeni sanoi myöhemmin ettei toivottavasti koskaan enää joudu vastaavanlaiseen tilanteeseen.

      Tämän sattuessa minua ei vielä oltu tutkittu kohtausten takia, koska niitä tuli kerran 2-3 vuodessa.

      Tuon matkan jälkeen hakeuduin tutkimuksiin ja lopputuloksena oli epilepsia.

      Laivan lääkäri sai kuulla kunniansa, koska hänen mielestään kouristelun aiheutti alkoholi.

      Alkoholia en ollut edes kerinnyt ottamaan, kuin pari olutta ja päähän kohdistunut isku oli se mikä laukaisi kohtauksen.

    • mm.v

      minulla on ollut jo epil. noin yli vuotta . kohtauksia tulee tänäpäivänä noin 4-10 vuodessa. kun olin nuorempi tuli enemmän. 90 luvulla isojakin. jotkun kaatuu aina . se on kaikilla erilainen .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2889
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2831
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1816
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      73
      1428
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      896
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    Aihe