äidin tihentynyt syke?

Onko kenelläkään muulla kokemuksia raskausajan tihentyneestä sykkeestä? Itselläni syke n.112krt/min. Kävin lääkärissä ja syön propralia. Tilanne ei kuulema ole huolestuttava, mutta ikävältä tuo tiheä syke tuntuu.
3650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

juu tiheä syke oli ja korkea verenpaine.äitipolilla ja neuvolassa seurailtiin tehokkaasti joka viikko,muuta ei tullut.hyvin meni ja nyt tyttö kohta 2 kuukautta.

Äänestä

Mulla on sykkeet olleet 90-126 koko ajan. Ei siitä ole sanottu mitään; ei seurantaa tai mitään muutakaan :/

Äänestä
  • luin juuri lääkärikirjasta että on normaalia että äidin syke kiihtyy raskaus aikana. veri lisääntyy ja sydän pumppaa kovemmalla tempolla! selittäkää joku paremmin joka tietää paremmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heiska kirjoitti:

Onko kenelläkään muulla kokemuksia raskausajan tihentyneestä sykkeestä? Itselläni syke n.112krt/min. Kävin lääkärissä ja syön propralia. Tilanne ei kuulema ole huolestuttava, mutta ikävältä tuo tiheä syke tuntuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu