Kaikkien kokemuksellani tulen keromaan, että ihminen unohtaa mitä hän on, siis mistä hän tulee ja mihin menee, ja sillä välin mitä hän elää.
Unohtaminen, aitoa syytä miksi elää.
Mikä on ihmisten suurin ongelma?
9
369
Vastaukset
- JAJH
Ihmisten suurin ongelma on rehellisyyden puute: kun tulee eteen epämiellyttäviä kysymyksiä, otetaan mieluummin avuksi usko kuin myöönetään "en tiedä", ja aletaan syytää henkilökohtaisia loukkauksia, joista tämänkin palstan eräät osallistujat ovat antaneet hyviä esimerkkejä . ja kun sitten saa samaa palautteena, itketään surkeasti.
- taahira
Olisi toivottavampaa ottaa asioista selvä,ja sitä vartenhan ollaan palstalla,emmekä itkemistä varten.
Jos emme tiedä, miksi emme sanoisi että emme tiedä?
terveisin aktiiviselle palstan kävijälle hyvää toivoen... - JAJH
taahira kirjoitti:
Olisi toivottavampaa ottaa asioista selvä,ja sitä vartenhan ollaan palstalla,emmekä itkemistä varten.
Jos emme tiedä, miksi emme sanoisi että emme tiedä?
terveisin aktiiviselle palstan kävijälle hyvää toivoen..."Jos emme tiedä, miksi emme sanoisi että emme tiedä? "
Ja kun me nyt emme kerta kaikkiaan tiedä, niin mitä voimme sanoa? Ei niin, "en tiedä". - Aabra-ham
taahira kirjoitti:
Olisi toivottavampaa ottaa asioista selvä,ja sitä vartenhan ollaan palstalla,emmekä itkemistä varten.
Jos emme tiedä, miksi emme sanoisi että emme tiedä?
terveisin aktiiviselle palstan kävijälle hyvää toivoen...>>Jos emme tiedä, miksi emme sanoisi että emme tiedä?>>
Filosofi Sokrateen kerrotaan sanoneen suurin piirtein saman ajatuksen, kun hän oli tavannut erään miehen, jota monet pitivät viisaana ja joka piti myös itseään viisaana:
"Lähdin pois ja ajattelin itsekseni, että sitä miestä viisaampi minä ainakin olin. Tuskinpa meistä kumpikaan mitään suurta ja hienoa tiesi, mutta se mies luuli tietävänsä, vaikka ei tiennyt, minä taas en edes luule, kun en tiedäkään. Minusta tuntui, että juuri se, etten luule tietäväni sellaista mitä en tiedä, teki minut ainakin vähän häntä viisaammaksi." - taahira
JAJH kirjoitti:
"Jos emme tiedä, miksi emme sanoisi että emme tiedä? "
Ja kun me nyt emme kerta kaikkiaan tiedä, niin mitä voimme sanoa? Ei niin, "en tiedä".on joko väitettä tai siunausta, mielestäni.
- taahira
Aabra-ham kirjoitti:
>>Jos emme tiedä, miksi emme sanoisi että emme tiedä?>>
Filosofi Sokrateen kerrotaan sanoneen suurin piirtein saman ajatuksen, kun hän oli tavannut erään miehen, jota monet pitivät viisaana ja joka piti myös itseään viisaana:
"Lähdin pois ja ajattelin itsekseni, että sitä miestä viisaampi minä ainakin olin. Tuskinpa meistä kumpikaan mitään suurta ja hienoa tiesi, mutta se mies luuli tietävänsä, vaikka ei tiennyt, minä taas en edes luule, kun en tiedäkään. Minusta tuntui, että juuri se, etten luule tietäväni sellaista mitä en tiedä, teki minut ainakin vähän häntä viisaammaksi."kun huomaan että olen sitä mitä olen.
Autuudeksi sitä mä katson, etten tarvitse olla ajattelemassa olevani yksin oikeassa.
Tiedän mitä Luoja mulle suo, ja elän. - JAJH
taahira kirjoitti:
on joko väitettä tai siunausta, mielestäni.
on perusteltu arvaus.
- aito-ählämi
"Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi? "!?
- taahira
ongelmista, rakastaessamme lähimmäisiä niinkuin iteämme...?
Olisi tarkoituksesi tuota, olen ihan samaa mieltä.
Olisi tarkoittamasi jotain muuta, en voi tietää mitä tarkoitit, koska en seurannut palstaa pitkän aikaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627