kuinka usein?

mää

kuinka usein Eheim professional 2 ulkosuodatin pitää puhdistaa?? kiitos vastaajalle=)

3

501

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • patu

      1. Puhdistuksen aika on kun huomaat että suodatin ei jaksa enää kierrättää vettä täysillä kierroksilla kuin 3-4cm pitkällä vesi suihkulla (norm. n. 10-15cm)

      2. Irroita letkut liittimestä

      3. Irroita kansi ja pese se huolellisesti lietteestä niin moottorin irto osien kuin kuorenkin osalta. Laita Moottorin osat kiinni takaisin, ettei unohdu sitten myöhemmin kasaus vaiheessa.

      4. Pese kaikki vanulevyt sekä massat huolellisesti puhtaaksi lietteestä ja huuhtaise massaämpärit puhtaaksi runsaalla vedellä.

      5. Kaada jäte vesi viemäriin ja huuhtaise puoli huolimattomasti suodattimen sisäreunat irtomoskasta.

      6. Kasaa suodatin vastakkaisesa järjestyksessä valmiiksi.

      7. Jos näet tarpeelliseksi, kannattaa letkut sekä irroitettava imuritilä akvaariosta puhdistaa lietteestä myös.

      8. Kiinnitä huolellisesti kansi paikoilleen ja varmista ettei jäänyt yhtään irto oisa moottorista asentamatta.

      9. Kiinnitä letkut suodattimeen ja pumppaa alipaine suodattimeen.

      10. Pistokkeen kiinnitys pitäisi saada moottorin puorimään lähes äänettömästi ja veden pitäisi nyt alkaa virtaamaan suodattimen lävitse. Säädä virtaus kalastollesi sopivaksi, huomaa virtaus pallon sijainti.

      tässä kymmenen pointtia jotka tuli nyt äkksieltään mieleen... kukin täydentäköön jos näkee tarpeelliseksi ! ! !

      • patu

        ! ! ! Irroita pistoke seinästä ennen kuin teet yhtikäs mitään ennen huolto toimenpiteitä ! ! !


      • mää
        patu kirjoitti:

        ! ! ! Irroita pistoke seinästä ennen kuin teet yhtikäs mitään ennen huolto toimenpiteitä ! ! !

        kiitos kovasti patulle!!=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      285
      967
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      57
      769
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      59
      655
    5. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      36
      609
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      574
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      536
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      41
      526
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      487
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      485
    Aihe