hei
onko kellään käsitystä tai tietoa, olivatko kirkonkirjaan merkityt kummit aina läsnä kastetilaisuudessa. Vai voitiinko heidät merkata poissaolevinakin kummeiksi?
Askarruttaa seuraava: Perheeseen on syntynyt poika v 1797. Hänen kummikseen on merkitty isän sisar. Kirkonkirjassa on kuitenkin sisaresta muuttomerkintä: "till Stockholm 21.8.1795 återkommer 1800".
hmm ja hmm.
Toistaiseksi en ole löytänyt muuttaneesta siskosta enää jälkeäkään kirkonkirjoista noiden merkintöjen jälkeen.
oliko kummit aina läsnä
5
836
Vastaukset
- Tuolta.
Google, hiski, siellä kohtaan 6 Agrigola arkisto siirtolaisintituutti, kokeile löytyykö Stocholm'ista.
- salakaataja
koskapa juuri kummit veivät lapsen kastettavaksi. Äiti oli " saastainen" eli hän ei päässyt ko. tilaisuuteen lainkaan. Oli ensin saatava se papin antama puhdistus-rippi-.
Nimenomaan kummit olivat läsnä, ehkä ei aivan kaikki, niitähän saattoi ns. parempiosaisilla olla jopa kymmenen. Tavan rahvaalla yleensä 2 henkeä.- lyhytsanainen
kiitti vastauksestasi. Olin näköjään vähän lyhytsanainen viestissäni.
Kummeja oli näet 7 kpl: Perheen ystävä, isän veli ja hänen vaimonsa, äidin veli, mahdollisesti hänen vaimonsa, kastaneen pastorin vaimo, ja viimeisenä kirjattu isän sisko (hän joka mahdollisesti on Tukholmassa mutta merkitty kummeihin).
Voisipa hyvinkin olla, että hänet on poissaolevana merkitty luetteloon. (?)
- wanhana aikana
Lapsi oli 1700-luvulla lain mukaan kastettava 7 päivän sisällä syntymästä. Usein lapsen vei kummit kasteelle kirkolle. Saattaa olla, että lapsi kiikutettiin kastettavaksi jo samana päivänä kun oli syntynyt, usein parin päivän vanhana.
Kaukaisimmilla salomailla kuudennusmies tai kuka hyvänsä arvostettu henkilö sai hätäkastaa lapsen, ettei tarvinnut lähteä 30 virstaa ajamaan talvipakkasilla. Pappi vain vahvisti kasteen myöhemmin, kun asiaa oli muutenkin kirkolle.
Äidit kirkotettiin sitten kuukauden-parin päästä. Myöhemmiltä ajoilta voidaan kastekirjoista huomata, että lapsi kastettiin vasta samaan aikaan.
Kirkottaminen päättyi 1800-luvun alussa. Olisiko vaikuttanut siihen uusi Venäjän vallan aika? - markkuh1a
ei välttämättä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330893Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764215Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972735Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331901Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5911670- 861596
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751570Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591506Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721250