Halonen on tähän menessä osoittanut molemmissa TV:n vaalitenteissä heikon tietämyksensä tason. Ensimmäisessä hän luuli Nokiaa Kiinan suurimmaksi veronmaksajaksi ja toisessa hän ei tunnistanut edes natsoja. Hän nimittäin oletti kysymyksiä öljyväreistä(!) ja muusta presidenttiyteen mahdollisimman vähän liittyvästä.
Halosen pitääkin Yhdysvaltojen presidentti Bushin tapaan vaatia väittelytilaisuuksia, joissa itse väittely olisi jätetty minimiin =). Ei YLE:n vaalitentti siitä tosin kaukana ollutkaan hupsuine moraalikysymyksineen. Lyhyessäkin ajassa Halosen tietämättömyys tosin ehti paljastua.
Halosen tietämyksen taso
7
520
Vastaukset
- Halonen sivuun
Halonen sivuun
Yle Teksti-TV Sivu 114/1
KOTIMAA YLE24 PERJANTAI
Vanhanen saavuttanut Niinistön
Kokoomuksen Sauli Niinistön ja keskus-
tan Matti Vanhasen kamppailu suosituim-
masta porvarillisesta presidentti-
ehdokkaasta on tasoittunut.
Yleisradion TV-uutisten taloustutkimus
Oy:llä teettämän presidenttitutkimuksen
mukaan Vanhanen on saavuttanut Niinis-
tön etumatkan. Yhtenä syynä pidetään
keskiviikkoista TV-vaalitenttiä.
Tutkimus selvitti 1 400 vastaajalta
puolueiden ehdokkaiden suosiota viime
ja tällä viikolla. Viimeiset haastatte-
lut tehtiin eilen TV-tentin jälkeen.
Tarkat tiedot ehdokkaiden suosiosta TV-
uutisissa TV1 klo 20.30. - Ihan varmaan joo
Hänhän on suurin ja kaunein ainakin YLEn vasuripropagandatiedotuksen mukaan. Peräti 58% kansasta kuulemma aikoo äänestää tätä mitään mistään tietämätöntä tyhmää mummelia jo ensimmäiselle kierroksella.
- presidenttiyteen?
Halonen odotti kysymyksiä harrastuksistaan kuten Salekin. Tarja 70% ja Sale säälittävät 30%...mahdollisen toisen kierroksen lukemat olisivat nolot!
- Utelias
Ei naisten tarvitse tuntea natsoja, ei edes presidentin. Sodassa ylipäällikkö ole missään tekemisissä alipäällystön kanssa, sillä hän johtaa sotaa lähinnä kenraalien kanssa. Niinistökään ei tuntenut eilen illalla Hytösen ohjelmassa TV:ssä ihan tavallista natsaa, joten aivan turhaa hölötystä koko natsakohu.
- TAO
Oli siinä tarkoituksella haetussa musiikkiupseeri-tunnuksessa pikkuisen eroa alikersanttiin. Ei nimittäin sellaista reserviläistä ole, joka ei noissa vipuun mene.
Kun Presidetti ei tunne alikersanttia, ollaan todella heikoilla vesillä. Kun hän sanoo "ettei tarvitse olla tekemisissä", ollaan loukkauksen ja tyhmyyden puolella.
Jos naisen ei tarvitse tuota tunnistaa, oletan ettei naisen tarvitsisi olla johtamassakaan silloin puolustusvoimia. En haluaisi näin. TAO kirjoitti:
Oli siinä tarkoituksella haetussa musiikkiupseeri-tunnuksessa pikkuisen eroa alikersanttiin. Ei nimittäin sellaista reserviläistä ole, joka ei noissa vipuun mene.
Kun Presidetti ei tunne alikersanttia, ollaan todella heikoilla vesillä. Kun hän sanoo "ettei tarvitse olla tekemisissä", ollaan loukkauksen ja tyhmyyden puolella.
Jos naisen ei tarvitse tuota tunnistaa, oletan ettei naisen tarvitsisi olla johtamassakaan silloin puolustusvoimia. En haluaisi näin.Kyllähän presitentin tulee ennemmin tunnistaa musiikkiupseerin arvomerkit kuin jonkin alikessun. Musiikkiupseerithan johtaa linnanjuhlien musiikkipuolen.
- Jukkis
TAO kirjoitti:
Oli siinä tarkoituksella haetussa musiikkiupseeri-tunnuksessa pikkuisen eroa alikersanttiin. Ei nimittäin sellaista reserviläistä ole, joka ei noissa vipuun mene.
Kun Presidetti ei tunne alikersanttia, ollaan todella heikoilla vesillä. Kun hän sanoo "ettei tarvitse olla tekemisissä", ollaan loukkauksen ja tyhmyyden puolella.
Jos naisen ei tarvitse tuota tunnistaa, oletan ettei naisen tarvitsisi olla johtamassakaan silloin puolustusvoimia. En haluaisi näin.Selittele lisää poika, natsojen tunteminen ei kuulu pressalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2434209Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän402489Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h582072Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop4952058Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431810Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.1001688Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31561Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh251518Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A401247Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1211136