Kun lukee näitä viestejä mietityttää onko mikä se raja sitten?
Kuuluisista henkilöistä Churchill oli kai jokapäiväinen juoppo loppuun asti (useita alkoholiannoksia per päivä) ongelmitta.
Hemingway jokapäiväinen juoppo myös - ampui itsensä, sairasti masennusta.
Sibelius jokapäiväinen juoppo. Eli vanhaksi.
Bukowski jokapäiväinen juoppo - ainut joka kai piti sitä positiivisena asiana. Eli vanhaksi. Ei kuollut viinaan vaan leukemiaan.
John Ford (elokuvaohjaaja) jokapäiväinen juoppo - makasi päiväkausia makuupussissa ja vain joi pahimpina kausina. Ja sitten taas ohjasi leffoja.
Jne.
Mikä on se päiväannos joka on pahasta?
Missä raja?
5
740
Vastaukset
- fa-fa
12 pulloa keskiolutta eli kodikkaasti mäyräkoira päivässä on pahasta.
- Kröhöm.
Aikamoisen yleistyksen teit. Jos viitsit tutustua kaikkien noiden menneisyyden merkkihenkilöiden yksityiselämään tarkemmin, niin huomaat että kaikki tyynni elämänsä loppupuolella todella kärsivät alkoholismistaan. Se ei ollut lainkaan auvoista juopottelua, vaan housuihinsa paskantamista, riehumista, rähinöintiä, sammumisia, delirium tremens kohtauksia jne.jne.
Listauksesi aloitit Churchillillä, jota henkivartijat saivat tämän tästä pitää lukkojen takana, ettei käppyrä päässyt julkisuuteen riehumaan kännipäissään, ja kirjoitat "ongelmitta." Loput listallasi ovat vastaavia.
Tuon ajan media oli häveliästä, ja skandaaleja ei revitty, kuten nyt, joten noiden henkilöiden sliipattu kuva historiasta on harhaa. - kokenut
mitä alemmaksi en alkoholin takia tahdo mennä elämässäni.
- sitä mieltä, että
raja menee juuri siinä, mihin sen itse vedät. Maksa tai mikään mukaan paikka ei varmasti hajoa kovinkaan nopeasti, mutta pää ei välttämättä kestä montaakaan vuotta. Ja tarkoitan tällä nyt lähinnä psyykkisiä ongelmia, joita esiintyy yleensä kännissä(itsetuhoisia ajatuksia ym. ym... niistähän ei tietenkään kerrota kenellekkään ja se kaikki paska niellään ennen baariin lähtöä. Tai sitten se vaan niellään ja mennään nukkumaan. Ja porukassahan niitä ajatuksia ei yleensä tule...) Mikäli kuitenkin tarkoitat jotain auvoista oloa, niin voin kertoa että huonosti käy jos alkoholilla yrität saada sen hyvän olon. Se toki toimii aivan VITUN hyvin jonkin aikaa, mutta seinä tulee takuuvarmasti vastaan joskus. Toleranssit kasvaa ajan kuluessa ja jonain päivänä huomaat juoneesi 0.5 viinapullon illan aikana ja aamulla olet taas töissä, etkä ole saanut edes krapulaa.... Se raja on todellakin olemassa, mutta se pitää tietää eikä sitä saa milloinkaan ylittää... Tai voit ylittää rajan, mutta takaisin on pakko palata mahdollisimman pian tai muuten tulevaisuus saattaa olla melko synkkä....
- Kirkkokatu - minä en
No noista mainituista hemmoista Bukowski taisi kummiskin kieltäytyä alkoholin mollaamisesta ja jatkoi loppuun asti (vaikka vissiin välillä lääkäri kielsi ja mies oli vähän aikaa ilman viinaa ja totesi että ei piru jaksa selvinpäin, juodaan vaikka tappaisi, ei tappanut).
Vaan ainahan se on se poikkeus joka vahvistaa säännön. Viina on hyvä renki mutta huono isäntä, ja helpolla siitä isäntä tulee. Paras kai ilman renkiä ja isäntää, omillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996043
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282843Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262105Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774