http://www.skoda.de/download.php?id=24&PHPSESSID=12ac3052b8457a401b2cc23ab0358ec7
Mitä te ilmasta maksajat?
Mielenkiintoinen testi
7
1204
Vastaukset
- riisikuppimies
Saksaa olen lukenut ainoastaa korkkareista, minun kielitaidolla tuosta ei ota selvää.
Selosta nyt vähän mitä tuo linkittämäsi julkaisu kertoo?- kertoa
siitä, että Skodan alapuolella on numero 1. BMW:llä se numero oli 2. Mersulla 3.
Se tarkoittaa sitä, että Skoda on parempi, kuin BMW ja mersu YHTEENSÄ. 1 < 5
t. ocu 2
- testiin tutustunut
Fahrsicherheit: Biimeriä ja meseä rangaistaan muutamalla kymmellä pisteellä (bemu -33p vs skoda) siitä, että kun ESP on pois päältä, auto käyttäytyy kuten takavetoisen auto kuuluu - Mersun käytös on hillytympää, koska ESP ei saa kokonaan pois päältä, joten 13 pojoa enemmän kuin bemarille!?
Handling: Samassa ajettavuus osiossa skoda saa osiosta handling 10 pistettä ennemmän kuin mersu ja biimer, vaikka testiaika on käsittelyradalla selkeästi heikoin huolimatta tehokkaimmasta moottorista?!
Ilman tälläistä vedätystäkin Skoda olisi voittanut testin, mutta samanlaista sekoilua on Auto Zeitungin muidenkin testien pisteytys riippumatta testattavista. Niillä on hyvin vähän tekemistä mittaustulosten kanssa, toimittajan suosikki saadaan voittajaksi keinolla millähyvänsä. Taannoin eräässä cittaritestissä voiton ratkaisi vetokyky- toiselle autoista annattiin 15 pistettä ja toiselle 4 pistettä. Vetokyvyssä eroa oli 2000 vs 2300 kg.
PS: Skodan takapenkki on tilavin (mittojen mukaan), koska itse istuin on vertailun pienin. Kuvassakin näkyy, 'malli-ukko' istuu takapenkillä ilman mitään tukea jaloille vrt kuvaa esim bemarin vastaavaan. Mutta on se Skoda paras; takatiloista 11p enemmän kuin bemuja ja istuinmukavuudesta vielä 7p lisää.- sentinel
Ei nyt sitten millään pahalla, mutta bmw tai mb ihmiset käsitykseni mukaan hankkivat autonsa jonkun muun asian perusteella kuin TM:n artikkelin perusteella. Jotkut heistä nimen omaan antavat pisteytystä takavetoisen auton rauhalliselle ohjaukselle ja sille että voi nilkan asennolla määrätä että pusketaanko suoraan vai käännytäänkö. Lie oktaavia hyvä auto, varsin järkevä ratkaisu A>B autoksi. Itse olen kuitenkin sen verran kieroutunut että ajan mielummin ikäkautta vanhemmalla MB/BMW:llä kuin skodalla. Koen siten saavani rahoilleni paremman vastineen.
- penkin paikka
Hitto, minä kun istun aina kuskin penkillä, niin ei mua kauhisati kiinnosta minkälainen takapenkki on. Siellähän pidetään takkia ja laukkua!!!!
Kun ostan autoa, istun kuljettajan penkille ja teen arvioni. En arvioi vänkärinpenkkiä...- Pitkäsäärikö
Oho, ja minä taas aina koeponnistan takapenkinkin, jotta varmasti on tilaa sielläkin.
Ensin istun etupenkillä ja säädän sen sopivaksi ja sitten samantien takapenkille ja testaan mahdunko siellä istumaan ilman että polvet on 15 cm etujakkaran sisällä. Jos ei mahdu autokauppoja ei synny. Onneksi en ole kaamea honkkeli (182cm) joten valikoimaa on eikä ainoat mahdolliset autot ole S-mersut, L-BMW:t ja -Audi:t.
Olen omistanut tuollaisen S-mersun 380 SEL vm. 1984 ja sinne mahtuu kaljakori etupenkin taakse ilman mitään poikittain asettamisia. Siinä vasta olikin jalkatilat.
- ----
........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455030Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121590Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481189Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101119- 131093
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2862Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57769Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27733