äitini mielestä rottien pito on melkeinpä verrattavissa eläinrääkkäykseen, koska ne joutuvat oleskelemaan häkissä kalterien takana. Ei kai nyt sentään, varsinkin jos ne pääsevät juoksemaan vapaana monta tuntia joka päivä...?
kärsivätkö rotat häkissä?
4
453
Vastaukset
No ei voi sanoa, että häkki stressaisi rottia, ne syntyvät häkissä ja tottuvat siten häkkiympäristöön vauvasta lähtien. Iso häkki, virikkeellinen ympäristö ja jaloittelumahdollisuus ovat kaikki tärkeitä. Eniten rottaa stressaa lajitoverin puute, jos ei hoksaa hankkia kahta tai kolmea samalla kertaa. Rotta on laumaeläin ja häkissä eläminen on huomattavasti vähemmän rääkkästä kuin rotan pitäminen yksin.
- rotta-tyttö
Ei ainakaan meillä. Meidän tytöt ei aina ees tule häkistä pois kun luukut avataan ja menevät sinne kesken jaloittelunkin ihan oma-aloitteiseti :) Se on niiden koti ja mun mielestä ne viihtyy siellä. Tietysti häkin pitää olla tarpeeksi tilava. Toki rottien pitää vapaana saada olla päivittäin.
- PinkkiEnkeIi
..ainakaan rotat pidä häkkiä pitenkään "kamalana". Yleensä kun avaan joskus häkin oven ja kutsun niitä niin ei miehillä liha liiku :) Ja joskus on kauhia kiire hei kun käveleekin häkin ohi. Tänäänkin meidän Roi ja Eelis ryntäsivät heti katsomaan ja pörräämään oven luo ja olivat heti tunkemassa syliin :D
Toisin taas Roni ja Unto jäivät häkkiin. Roni köllötteli riippumatossa pesupuuhissa ja vaikka kuinka yritin ei herra yksinkertaisesti jaksanut nousta oma-aloitteisesti. Lopulta piti nostaa se..
Samoin Unto söi ruokaansa ja kävi juomassa ja sitten vasta tuli. :D - Peikkolapsi_
Minusta voisit yhtä hyvin kysyä että kärsivätkö koirat 60 neliömetrin talossa?
Jos rotalle hankkii suuren häkin, on sillä melkein olot parmmat kuin tuollaisella pikku-asunnon koiralla.
Otetaanpa esimerkki:
2 tyttörottaa, Hiili ja Jali, asuvat 160 cm korkeassa, 120 cm. pitkässä ja 50 cm. leveässä häkissä jossa on paljon virikkeitä ja tasoja.
2 koiraa, sekarotuinen uros Jikke ja westienartti Lili taas asuvat 65:n neliömetrin rivitalossa.
Rotat saavat jaloitella ulkona 7 h. päivässä vapaina temmeltäen, koirat taas narunpäässä neljä kertaa päivässä.
Jos minun pitäisi valita, ottaisin tuhannesti mieluummin vaikkapa Hiilen elämän kuin Lilin, vaikken väitäkkään että Lilinkään elämä huono olisi!
Voitpa verrata samaa äidillesi.
Ja häkin on tarkoitus olla rotalle KOTI, ei vankila. AIna meilläkään nuo siimahännät eivät suostu tulemaan koko häkistä ulos kun siellä on niin mukavata! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756