Luin juuri maakuntauutisista, että Etelä-Karjala on mukana "Itä-Suomen ohjelmassa", jonka tehtävänä on Itä-Suomen maakuntien kehityksen ja yhteistyön edistäminen. Ohjelmajohtajaksi ei ollut yhtään halukasta Etelä-Karjalasta. Ei ihme!
Mitä ihmeen järkeä on olla mukana tällaisessa mielettömän maantieteellisen alueen ohjelmassa. Ohjelmaan kuuluvat Etelä-Karjala, Pohjois-Karjala, molemmat Savot ja Kainuu. Täältä etelästä katsottuna on aika hurjaa tehdä yhteistyötä vaikkapa Kainuun kanssa. Lappeenrannasta on Kajaaniin matkaa lähes 500 km. Vertailuksi täältä on Turkuun matkaa n. 350 km.Eli mitä me täällä "kostumme", jos Kainuuseen rakennetaan uusi tie tai työllisyysnäkymät siellä paranevat? Emme mitään!
Yhteistyötä pitäisi enemmänkin tehdä naapuri Kymenlaakson kanssa, mutta joku ihme kateussuhde Etelä-Karjalalla ja Kymenlaaksolla on, kun yhteistyö takkuilee pahasti.
Itä-Suomen ohjelma
2
477
Vastaukset
- ohjelmatoimistot
niitä on vaikka mitä yhteistyöohjelmia mistä ei edes kirjoiteta julkisesti..kunhan saavat kaikenmaailman eu-rahaa jne. Venäläisten kanssakin kaikilla eteläkarjalan kunnilla on hienot tulevaisuusvisiosuunnitelmat mutta ei niistä tietoo saa jos ei sattumalta surffaaa netissä ja täällä sitten törmää johonkin...ns . kehitys-suunnitelmiin..
- 87654321
Oulunkin (miksei Helsinginkin) voisi ajatella olevan Itä-Suomea... Kysehän on ihan siitä, miten rajat halutaan milloinkin piirtää.
Mutta tosiaan aika vähän Etelä-Karjalalla on yhteistä jonkun Kainuun kanssa. Tai edes Pohjois-Karjalan.
Muutenkin lappeenrantalaisena koen eläväni enemmänkin etelä- kuin itä-Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238