10.12-05

raitis

Ja raittiina rehvastelematta tämäkin vuorokausi.

14

908

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aahoohoo

      Pitkästä aikaa näky tähtitaivas ja sen verran se herkisti et piti lähettää kiitokset tonne yläilmoihin jos siellä joku ois kuulolla - se kun nimittäin on ihan mahollista että on.
      Mä kun oon nyt lueskellu tähtijuttuja ja käyny parissa esitelmätilaisuudessa ja kävin sen kurssin niin huomasin että aina kun puhutaan maailmankaikkeuden synnystä niin vedetään se iso pamaus esille ja pitkien jorinoitten jälkeen todetaan että "viimein syntyi olosuhteet, joissa elämä nykymuodossaan on mahdollista"
      Eli ois ollu vähän niin ku sattuman kauppaa!
      Mutta jos asia onki niin, että universumi hienosäädettiin tarkotuksella odottamaan ihmisen tulemista. Täällä kun kaikki on kohillaan - painovoimat sun muut. Jos jotain ois hiukkasenki liikaa tai liian vähän, niin empä tässä ois kirjottelemassa - ettekä tekään ois lukemassa, eipä silti.

      Kiittelen vinkeistä mitä eilispäivänä sain - meinaan hankkii jostain se kirjanki ku ei se minuu ainakaan tyhmennä ja Tujulle lämpimät kiitokset kauniista sanoista ja suojeluksesta.
      Sanokoot muut mitä sanovat, mutta kyllä suomalaisen miehen karvasen rinnan alla sykkii lämmin ja vastoinkäymisissä kullaks jalostunu sydän. Siinä etelän Luigit poskipusuineen jää pitkälle jälkeen.

      Ja nyt kauravelliä koneistoon kun tuli ostaa rysäytettyy sitä maitooki ihan litran verran. Ja raittiina oon tämän päivän yhtä jytyä aamusta iltaan.

      • åpoi

        ihmeellistä, kummallista on elämä, kun sen oikein oivaltaa


    • joonatan11

      Krapulatta heräsin,enkä aio alkaa hankiin sitä tänäänkään.!Taidan lähtee hakeen hiihtimet varastosta,ja lähtee lylyillä lykkiin.!

      • raitis

        Ihan oikeasti?? ainiin huomenta kaikille.


      • joonatan11
        raitis kirjoitti:

        Ihan oikeasti?? ainiin huomenta kaikille.

        Ajatelin vasta että pitäisköhän lähtee,mut tulikin kiireellisempiä menoja,täytyy heivata tältäpäivää hiihtelyt.!


      • Cettuz!
        joonatan11 kirjoitti:

        Ajatelin vasta että pitäisköhän lähtee,mut tulikin kiireellisempiä menoja,täytyy heivata tältäpäivää hiihtelyt.!

        Päivä hiiksitään raittiina.


    • Systerin

      samoin. Yksin olen imuroinut koko talon(parantanut siis vähän tapojani...).

    • Mussukka

      Tulihan se kuusi sieltä metsästä ja ei edes varastettu. Valotkin on asennettu. Voikohan sahaa höylätä, oli tosi tylsä.
      Selvinpäin meinaan illalla kirjoitella joulutervehdyksiä, pari vuotta sitten paineltiin tekstiviestejä, tais jollekin mennä kaks kertaa.

      • raitis

        Fiilata,nytkö jo kuusi sisällä? Mulla on vielä kinkkukin varastamatta saatikka kuusi.


    • aahoohoo

      kuulla mimmosen lihapadan väsäsin. No, ostin pakastealtaasta pussillisen lohkoperunoita ja paketillisen gordonblöötä, tuikkasin puoleks tuntii uuniin ja vualaa!
      Piti mun tänään omien puheitten mukaan mennä lätkämatsiinki kannustamaan meijän kylän joukkuetta mut nukuin pommiin. Matsi ois alkanu viideltä.
      Eli yks mun lupauksista vaan on tänään pitäny - se kaikkein tärkein : en oo ryypiskelly ja siitäkös on hyvä mieli.

    • Raivoraitis

      Vieläkin, lähes kuuden vuoden raittiuden jälkeen, ryyppäsin unissani yhtenä yönä viskiä niin paljon, että herätessäni oli rapulainen olo. Helpotuksen tunne oli sanoinkuvaamaton, kun tajusin kaiken olleen vain unta.

      Reippaillut koko päivän keittiössä, joululaatikot on tehty ja pakkasessa sekä puolensataa riisipiirakkaa myös.

    • paranoidi

      pitkä päivä, tipatta.

      • åpoi

        ja jos illan vielä perään tipatta nii eipä kehkeydy kohmaa aamuksi

        onkhan väki lähteny huopatossutehtaalle


      • paranoidi
        åpoi kirjoitti:

        ja jos illan vielä perään tipatta nii eipä kehkeydy kohmaa aamuksi

        onkhan väki lähteny huopatossutehtaalle

        tietenkin tipatta iltakin. Kun meillä on pörrin kanssa kisakin ja mulle ei sovi enää ko. tuotteet.
        Rauhallistahan täälä on ollut usein iltaisin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe