Ja raittiina rehvastelematta tämäkin vuorokausi.
10.12-05
14
908
Vastaukset
- aahoohoo
Pitkästä aikaa näky tähtitaivas ja sen verran se herkisti et piti lähettää kiitokset tonne yläilmoihin jos siellä joku ois kuulolla - se kun nimittäin on ihan mahollista että on.
Mä kun oon nyt lueskellu tähtijuttuja ja käyny parissa esitelmätilaisuudessa ja kävin sen kurssin niin huomasin että aina kun puhutaan maailmankaikkeuden synnystä niin vedetään se iso pamaus esille ja pitkien jorinoitten jälkeen todetaan että "viimein syntyi olosuhteet, joissa elämä nykymuodossaan on mahdollista"
Eli ois ollu vähän niin ku sattuman kauppaa!
Mutta jos asia onki niin, että universumi hienosäädettiin tarkotuksella odottamaan ihmisen tulemista. Täällä kun kaikki on kohillaan - painovoimat sun muut. Jos jotain ois hiukkasenki liikaa tai liian vähän, niin empä tässä ois kirjottelemassa - ettekä tekään ois lukemassa, eipä silti.
Kiittelen vinkeistä mitä eilispäivänä sain - meinaan hankkii jostain se kirjanki ku ei se minuu ainakaan tyhmennä ja Tujulle lämpimät kiitokset kauniista sanoista ja suojeluksesta.
Sanokoot muut mitä sanovat, mutta kyllä suomalaisen miehen karvasen rinnan alla sykkii lämmin ja vastoinkäymisissä kullaks jalostunu sydän. Siinä etelän Luigit poskipusuineen jää pitkälle jälkeen.
Ja nyt kauravelliä koneistoon kun tuli ostaa rysäytettyy sitä maitooki ihan litran verran. Ja raittiina oon tämän päivän yhtä jytyä aamusta iltaan.- åpoi
ihmeellistä, kummallista on elämä, kun sen oikein oivaltaa
- joonatan11
Krapulatta heräsin,enkä aio alkaa hankiin sitä tänäänkään.!Taidan lähtee hakeen hiihtimet varastosta,ja lähtee lylyillä lykkiin.!
- raitis
Ihan oikeasti?? ainiin huomenta kaikille.
- joonatan11
raitis kirjoitti:
Ihan oikeasti?? ainiin huomenta kaikille.
Ajatelin vasta että pitäisköhän lähtee,mut tulikin kiireellisempiä menoja,täytyy heivata tältäpäivää hiihtelyt.!
- Cettuz!
joonatan11 kirjoitti:
Ajatelin vasta että pitäisköhän lähtee,mut tulikin kiireellisempiä menoja,täytyy heivata tältäpäivää hiihtelyt.!
Päivä hiiksitään raittiina.
- Systerin
samoin. Yksin olen imuroinut koko talon(parantanut siis vähän tapojani...).
- Mussukka
Tulihan se kuusi sieltä metsästä ja ei edes varastettu. Valotkin on asennettu. Voikohan sahaa höylätä, oli tosi tylsä.
Selvinpäin meinaan illalla kirjoitella joulutervehdyksiä, pari vuotta sitten paineltiin tekstiviestejä, tais jollekin mennä kaks kertaa.- raitis
Fiilata,nytkö jo kuusi sisällä? Mulla on vielä kinkkukin varastamatta saatikka kuusi.
- aahoohoo
kuulla mimmosen lihapadan väsäsin. No, ostin pakastealtaasta pussillisen lohkoperunoita ja paketillisen gordonblöötä, tuikkasin puoleks tuntii uuniin ja vualaa!
Piti mun tänään omien puheitten mukaan mennä lätkämatsiinki kannustamaan meijän kylän joukkuetta mut nukuin pommiin. Matsi ois alkanu viideltä.
Eli yks mun lupauksista vaan on tänään pitäny - se kaikkein tärkein : en oo ryypiskelly ja siitäkös on hyvä mieli. - Raivoraitis
Vieläkin, lähes kuuden vuoden raittiuden jälkeen, ryyppäsin unissani yhtenä yönä viskiä niin paljon, että herätessäni oli rapulainen olo. Helpotuksen tunne oli sanoinkuvaamaton, kun tajusin kaiken olleen vain unta.
Reippaillut koko päivän keittiössä, joululaatikot on tehty ja pakkasessa sekä puolensataa riisipiirakkaa myös. - paranoidi
pitkä päivä, tipatta.
- åpoi
ja jos illan vielä perään tipatta nii eipä kehkeydy kohmaa aamuksi
onkhan väki lähteny huopatossutehtaalle - paranoidi
åpoi kirjoitti:
ja jos illan vielä perään tipatta nii eipä kehkeydy kohmaa aamuksi
onkhan väki lähteny huopatossutehtaalletietenkin tipatta iltakin. Kun meillä on pörrin kanssa kisakin ja mulle ei sovi enää ko. tuotteet.
Rauhallistahan täälä on ollut usein iltaisin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627